Luiza Dołęgowska, Fronda.pl: Komisja Europejskia od miesięcy twierdzi, że trwa nielegalna wycinka i niszczenie lasów w Puszczy Białowieskiej. Na początku września ma się odbyć posiedzenie w Trybunale Europejskim w tej sprawie. Jakie będzie stanowisko ministerstwa i czy znów będzie Pan musiał wyjaśniać związek między wymieraniem drzew a inwazją kornika drukarza ?

Prof. Jan Szyszko, Minister Środowiska: Ciężko to wytłumaczyć, ale jest na pewno jedna rzecz, o której marzę: chcę przyspieszyć nasze spotkanie w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Myślę, że wtedy będzie można wyjaśnić wszystkie sprawy, gdyż Polska autentycznie respektuje prawo Unii Europejskiej i stosujemy się dokładnie do zaleceń dyrektywy habitatowej i siedliskowej, zgodnie z obszarami wyznaczonymi w ramach Natury 2000. Działamy zgodnie z tym, co nam zalecił Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Stosujemy działania ochronne tam, gdzie jest wymagana troska o bezpieczeństwo publiczne.

W jaki sposób przekonać urzędników i Trybunał Europejski, że tylko dzięki gospodarce człowieka na tych obszarach Puszcza nie ulegnie całkowitej degradacji i zniszczeniu?

Mnie się wydaje, że jest to niezwykle trudne do wytłumaczenia im, dlatego, że być może ci urzędnicy żyją w takich układach przyrodniczych, w których już dawno wszystko zostało zniszczone. Takie obszary na terenie ,,starej piętnastki'' występują i jak widać - oni sobie nie wyobrażają, że można gospodarować zasobami przyrodniczymi tak, aby były one w idealnym stanie – i to trzeba im zdecydowanie pokazać.

Natomiast kto ma takie zasoby jak Puszcza Białowieska? - Polacy! A dlaczego nie mają gdzie indziej takich zasobów przyrodniczych? Bo te zasoby przyrodnicze zostały zniszczone. Oni nie wyobrażają sobie, że można gospodarować lasami w takim kierunku, by wszystko było tak świetnie pod względem stanu środowiska przyrodniczego, związanego z bioróżnorodnością. Moim zdaniem to jest właśnie główny powód.

Taka jest misja Polski, żeby tę wiedzę im udostępnić, czyli jednym słowem - nieść kaganek wiedzy w kierunku Unii Europejskiej.

Czy Ministerstwo Środowisko będzie walczylo o Puszczę?

Oczywiście. Wyznaczyli nam termin na 11. września, ale jest to dla mnie trudny termin z różnych względów. W związku z tym zaproponowałem, aby spotkać się jak najwcześniej, czyli już 4. września.

Dziękuję za rozmowę.