Rozmawialiśmy dziś o współpracy wojskowej i politycznej, zarówno w ramach NATO, jak i UE. Rozmawialismy o współpracy dwóch zaprzyjaźnionych państw, które dobrze się rozumieją i chcą ze sobą współpracować dla bezpieczeństwa własnych narodów i dla pokoju w całej Europie – powiedział minister Antoni Macierewicz po spotkaniu z ministrem obrony Estonii Margusem Tsahkną.
 
We wtorek szef polskiego MON przebywał z jednodniową wizytą w Tallinie, gdzie spotkał się z ministrem obrony, szefem Sił Obrony Estonii gen. R. Terrasem, przewodniczącym Parlamentarnego Komitetu ds. Obrony H. Hanso oraz dowódcą Ligi Obrony gen. bryg. M. Kiili.

 Łączy nas wiele lat historii, łączą nas więzy gospodarcze, łączy nas też zrozumienie, jakie są rzeczywiste zagrożenia dla bezpieczeństwa Europy i świata. Polska i Estonia, jak niewiele innych krajów, rozumie jak olbrzymim niebezpieczeństwem jest narastająca, agresywna postawa Federacji Rosyjskiej, która znalazła swoją realizację najpierw w ataku na Gruzję, później w dramacie smoleńskim, później w agresji na Ukrainę, a wreszcie w dramatycznych wydarzeniach związanych z zestrzeleniem samolotu linii malezyjskich. Te wszystkie ataki układają się w jeden ciąg narastającej agresji przeciwko, nie tylko Europie środkowo-wschodniej, ale podważające ład międzynarodowy w Europie w ogóle. Zarówno Polska jak i Estonia, ma świadomość, że nie jest to zagrożenie tylko dla naszych krajów. To jest zagrożenie dla istnienia ładu międzynarodowego, pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu wszystkich narodów państw Europy – mówił po spotkaniu minister Macierewicz.
 
 Działaliśmy w ostatnich latach w sposób zjednoczony. Działaliśmy wspólnie i dzięki temu osiągnięcia jakie zostały ogłoszone podczas szczytu NATO w Warszawie gwarantują naszym państwom i Europie bezpieczeństwo i pokój, i dają szansę iż zatrzymamy te zagrożenia, jakie ze wschodu zostały zademonstrowane w ostatnich latach – podkreślał minister Macierewicz.

 W Polsce od dwóch miesięcy stacjonują siły amerykańskie, większe niż te, które były początkowo deklarowane. W najbliższych miesiącach siły NATO zostaną rozlokowane w Estonii, także w Polsce, a polski kontyngent, który będzie obecny w ramach sił natowskich na Łotwie, będzie także zawsze gotowy do współdziałania na terenie Estonii. Wiele czasu z naszej rozmowy poświęciliśmy na rozważania jak wzmocnić struktury NATO gwarantujące bezpieczeństwo naszych krajów. Rozmawialiśmy o ujednoliceniu łańcucha dowodzenia, o roli Korpusu w Szczecinie oraz międzynarodowego dowództwa dywizyjnego w Elblągu  podkreślał w wypowiedzi minister Macierewicz. 
 

Szef MON zaznaczył, że jednym z tematów rozmowy ministrów obrony były kwestie związane z misją Baltic Air Policing. Misją, jak zaznaczył szef MON, która jest zobowiązaniem Polski i wkładem naszego kraju w utrzymanie bezpieczeństwa międzynarodowego. 

Minister Macierewicz pytany przez dziennikarzy o korzystanie z doświadczeń Estonii jeśli chodzi o obronę terytorialną wskazał, że są one dla nas bardzo inspirujące i ważne. (…) ale trzeba pamiętać o różnicy strukturalnej obu sytuacji. Estońska Liga Obrony bliższa jest polskim doświadczeniom organizacji proobronnych. Obrona terytorialna w Polsce jest piątym rodzajem sił zbrojnych, jest integralną częścią armii. Z tego punktu widzenia działa w innych strukturach niż działająca w systemie obronnym Estonii obrona terytorialna.

Podczas wizyty w Tallinie polska delegacja złożyła wieniec przed Kolumną Zwycięstwa w Wojnie o Niepodległość.

kk/MON.gov.pl