Niemiecki publicysta katolicki Mathias von Gersdorff zabrał głos na marginesie przejścia na emeryturę biskupa Moguncji, kardynała Karla Lehmanna, jednego z najlepiej znanych w całym Kościele wyznawców "teologii liberalnej". Na przykładzie jego postawy von Gersdorff pokazuje, jaki jest fundamentalny błąd progresistów. Komentarz referuje portal pch24.pl.

„U wielu progresistów początek ich polemiki z papiestwem i Urzędem Nauczycielskim wydaje się stanowić niechęć do papieskiego autorytetu albo, by być dokładniejszym, do papieskiego autorytetu nauczycielskiego w sprawach wiary i moralności” - pisze von Gersdorff.

"Większość progresistów ma podzielony stosunek do papieskiego autorytetu nauczycielskiego. Nie chcą rozpoznać w tym autorytecie daru Boga dla ludzi i [zrozumieć], że jest on dobry. Jezus Chrystus wymaga od ludzi pozostania w prawdzie. Rzeczywistość istnienia papieża nieomylnego w kwestiach dogmatycznych, który uprawniony jest decydować w obszarach wiary i moralności o tym, co jest prawdą, powinno się przyjmować z radością jako dar Boga, a nie jako powód stawania się nieufnym czy bojaźliwym” – stwierdza dalej von Gersdorff.

„Normalnym zachowaniem katolika wobec istnienia nieomylnego autorytetu w Kościele jest radosna weń wiara i miłość z powodu jego pochodzenia od Boga i zasadniczego dobra, [dalej] posiadanie nadziei, że Bóg będzie się troszczył o to, by ten autorytet spożytkowany został dla zbawienia ludzi a nie gwoli ich potępienia. Bóg wie o wiele lepiej niż my, że człowiek jest słaby i może ulec grzechowi” – dodaje publicysta.

Jego zdaniem gdy „braknie tego fundamentalnego zaufania w kościelny autorytet, a szczególnie w misję papieża, wiara staje się trudna i skomplikowana”.

„Ten brak zaufania wobec Kościoła często idzie ręka w rękę z przesadnym zaufaniem we własną możliwość osądu. Stanowisko to może prowadzić tak daleko, że w końcu wierzy się tylko własnemu myśleniu i uważa się siebie za nieomylnego. Efektem takiej pełnej autonomii własnego myślenia jest na przykład wielce groteskowa produkcja niemieckiej teologii i niemieckiej filozofii” – stwierdza autor.

Więcej na łamach portalu pch24.pl.

hk