Ostropest plamisty jest ziołem, które stosowane było już w starożytnej Grecji I Rzymie. Przeprowadzono do tej pory już ponad 300 badań naukowych, które potwierdziły skuteczność ostropestu plamistego, szczególnie w leczeniu schorzeń wątroby.

Jest to jedno z najbardziej przebadanych ziół, które stosuje się współcześnie. Swą skuteczność w chronieniu wątroby zawdzięcza sylimarynie – jest to kompleks flawonolignanów, który pozyskuje się z łupin nasiennych ostropestu plamistego.

Ostropest plamisty wzmacnia wątrobę przez zapobieganie nadmiernej utracie przez organizm glutationu, który jest związkiem podobnym do aminokwasu ogrywającego bardzo ważną rolę w odtruwaniu organizmu. Według przeprowadzonych badań może on zwiększać stężenie glutationu nawet o 35%.

Ostropest plamisty chroni także skutecznie wątrobę przed jednoczesnym dopływem zbyt wielu szkodliwych substancji. To również bardzo silny przeciwutleniacz, mocniejszy niż witaminy C i E i dlatego przeciwdziała uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki.

Nasiona ostropestu plamistego mają działanie: odtruwające i regenerujące na miąższwątroby oraz częściowo na miąższ nerek, zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i poprawiają apetyt.

Wyciągi alkoholowe z ostropestu plamistego mają działanie wzmacniające na naczynia krwionośne, hamują krwawienia wewnętrzne, a szczególnie z narządów kobiecych i powodują łagodny skurcz naczyń krwionośnych.

Ostropest plamisty – właściwości

Spektrum leczniczego działania ostropestu jest bardzo szerokie. Roślina wspomaga osoby z chorobą alkoholową i przechodzącym leczenie odwykowe poprzez regenerację komórek wątroby oraz ochronę ich przed toksycznym działaniem alkoholu. Nasiona ostropestu zalecane są przy zaburzeniach czynności wątroby spowodowanych złą dietą. Wykorzystywane są również do rekonwalescencji po wirusowym zapaleniu wątroby typu C, marskości wątroby czy zwyrodnieniu tłuszczowym.

Korzystne działanie wywierają także u osób z cukrzycą, normując poziom glukozy we krwi, a przy okazji obniżając poziom cholesterolu. Roślina stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu pomaga przy niedokwaśności soku żołądkowego oraz poprawia łaknienie. Sylimaryna zawarta w łupinach ostropestu ma działanie oczyszczające z toksyn, dzięki czemu jest bardzo pomocna w chemioterapii, zmniejszając stopień uszkodzenia wątroby, wspomagając odnowę oraz usuwanie substancji toksycznych odkładających się w organizmie.

Dodatkowo działa profilaktycznie poprzez usuwanie wolnych rodników, co zabezpiecza tkanki przed powstawaniem nowotworu. Ostropest poleca się również osobom po długich kuracjach antybiotykowych.

Ostropest plamisty – dawkowanie i zastosowanie

Ostropest w postaci nasion mielonych należy przyjmować 2–3 łyżeczki dziennie. Jego stosowanie jest wyjątkowo łatwe, ponieważ nie posiada on właściwie żadnego smaku i można go dodać zarówno do słonych, jak i słodkich potraw. Napar z ostropestu sporządzamy zalewając dwie łyżeczki mielonej rośliny niewielką ilością przegotowanej wody, następnie wypijamy napar i zjadamy pozostałość ostropestu. W przypadku przyjmowania tabletek z sylimaryną stosuje się je tak często, jak podaje instrukcja na opakowaniu. Dobrym sposobem jest dosypanie ostropestu do owsianki lub serka. Ostropest mielony dodawany może być także do musli, jogurtów, jako posypka na kanapki oraz jako dodatek do mięs.

Ostropest plamisty – przeciwskazania

Nie stwierdzono żadnej toksyczności ostropestu plamistego, co zapewnia bezpieczne jego stosowanie. Przeciwskazaniami do przyjmowania ostropestu są niedrożności przewodów żółciowych. Nie zaleca się go również  podczas ciąży i karmienia piersią. Jak się okazuje, ostropest, który rośnie dziko na łące, jest swoistą apteką dla naszego organizmu. Ma dobroczynny wpływ nie tylko na wątrobę, ale także usprawnia funkcjonowanie całego ciała, dodatkowo chroniąc przed powstawaniem nowotworów.

kol/bonavita.pl/ostropestplamistyblog.wordpress