Marek Jurek: Bł. Jan Paweł II był wychowawcą całego pokolenia Polaków. Jego nauczanie towarzyszyło mi w działalności publicznej dokładnie od osiągnięcia pełnoletniości. Kim był? Wielkim obrońcą prawa naturalnego, prawdy, że tak jak istnienie Boga jest rozpoznawalne siłami naturalnego rozumu (nauka Soboru Watykańskiego I), tak również natura ludzka i uniwersalne normy sprawiedliwości są rozumowo rozpoznawalne, więc – zobowiązujące. W szczególności Papież bronił cywilizacji życia, praw rodziny i praw narodu – jako tych „przyrodzonych podstaw” cywilizacji chrześcijańskiej, o których uczył św. Pius X. Był też wielkim orędownikiem misyjnego charakteru Kościoła, który zobowiązuje by iść z Dobrą Nowiną do ludzi, ale który również czyni wiarę wspólnym dobrem narodów, które ją przyjęły.

Nauczanie Papieża mogło się stać fundamentem niepodległej Polski. Sam Jan Paweł II – w czasie pierwszej pielgrzymki po odzyskaniu niepodległości – wskazał Dekalog jako niezbędny drogowskaz dla Rzeczypospolitej. Jednak jego nauczanie było coraz bardziej przez świat polityczny ignorowane. Dzięki kanonizacji może odzyskać żywotność i wpływ, stać się na nowo autorytatywnym odniesieniem dla debaty publicznej i życia społecznego.

Natomiast TVP chce uczcić kanonizację okolicznościowym wywiadem z Wojciechem Jaruzelskim. W ten sposób patron formacji sprzeciwiającej się uczczeniu kanonizacji przez Sejm – ma być jej głównym komentatorem. Ten pomysł wpisuje się w relatywizację znaczenia dziedzictwa i kultu Jana Pawła II. Ale również świadczy o postępującym wyobcowaniu świata władzy z realnego życia narodu.

Not.Ab