Najnowsze badania wykazały, że mamuty wyginęły przez gwałtownie zachodzące globalne ocieplenie – bardzo podobne do tego, które ma miejsce dzisiaj. Dziwne: w czasach mamutów nie było emisji dwutlenku węgla, jakże więc możliwe, by klimat się ocieplił? Przecież według propagatorów ryzykownych tez o globalnym ociepleniu dzisiaj to wytwór wyłącznie ludzki…

A w przeszłości tak nie było. Informuje o tym australijski Uniwersytet Adelaidy (The University of Adelaide) powołując się na najnowszy artykuł w prestiżowym i cenionym na całym świecie magazynie „Science”. Uczeni ze wspomnianego uniwersytetu wykorzystując różne nowoczesne metody badawcze, w tym analizę starożytnego DNA oraz bogate dane geologiczne, doszli do wniosku, że jeszcze przed pojawieniem się człowieka dochodziło do nagłych, bardzo gwałtownych okresów ocieplenia. Mowa tu o interstadiałach w okresie ostatniej epoki lodowcowej lub plejstocenu (60 000 – 12 000 lat temu). Gwałtownym ociepleniom towarzyszyło wyginięcie niektórych gatunków zwierząt, na przykład mamutów. „Takie nagłe ocieplenie miało głęboki wpływ na klimat, co powodowało znaczące przemiany w globalnych opadach deszczu i wzorach wegetacyjnych” – powiedział kierujący badaniami prof. Alan Cooper, dyrektor Australijskiego Centrum Starożytnego DNA.

Co ciekawe naukowiec nie poddał jednak w wątpliwość świeckiego dogmatu o ludzkim wpływie na globalne ocieplenie. W rozmowie z „Science” przekonywał, że człowiek ma na to duży wpływ. Fakt, że przed chwilą mówił o globalnych ociepleniach sprzed dziesiątek tysięcy lat, nie wystarczył do powstania wątpliwości w tej materii.  

Naukowcy doszli do wniosku, że przeszłe globalne ocieplenia miały też kluczowy wpływ na wyginięcie zwierzęcia zwanego megaterium, olbrzymiego krewnego dzisiejszych leniwców.

Cytowany profesor wskazał, że działalność człowieka przypieczętowała wyginięcie mamutów oraz megateriów. „Nagłe ocieplenie klimatu spowodowało masowe zmiany w środowisku, które doprowadziły do rozpoczęcia ginięcia [zwierząt], ale przyrost [liczby] ludzi zapewnił coup de grace populacjom, które były już pod presją” – wyjaśnił.

bjad/adelaide.edu.au