Ministerstwo Obrony Narodowej zorganizowało dzisiaj Tweetup, czyli spotkanie z użytkownikami Twittera. Resort zaprezentował tam swoje dotychczasowe dokonania. W swoim wystąpieniu na spotkaniu z internautami minister Antoni Macierewicz podkreślił, że Polska armia należy do najsilniejszych w Europie i wciąż zwiększa zdolność do obrony terytorialnej.

Szef MON już wcześniej kilkakrotnie podkreślał, że Polska za dziesięć lub kilkanaście lat będzie w stanie samodzielnie obronić się przed potencjalnym agresorem. 

"Polska armia należy do najsilniejszych w Europie i zwiększa zdolność do obrony terytorium"- podkreślił Macierewicz. Jak dodał, nie oznacza to jednak odwrotu od NATO. 

"Możemy dzisiaj powiedzieć, że rzeczywiście Polska jest bezpieczna, a polska armia na najlepszej drodze, żeby nie tylko – jak już to jest – być jedną z najsilniejszych armii w Europie, ale spełnić swoje podstawowe konstytucyjne zadanie, jakim jest zdolność obrony terytorium własnego kraju"-zapewnił szef MON. Jak jednak podkreślił, resort czeka teraz dalsza ciężka praca, związana z programem śmigłowcowym, a także z zakupem okrętów podwodnych Orka. 

MON rozbudowuje również Siły Zbrojne, podnosi również ich zdolności operacyjne. 

Czy zatem sojusze, takie jak NATO, nie będą już nam potrzebne? Zdaniem Antoniego Macierewicza- wręcz przeciwnie. Minister podkreślił że liczy na zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich w Polsce, a także- że polska armia nadal będzie spełniać swój obowiązek polegający na wsparciu naszych sojuszników, "zarówno na północy, ja i na południu"- podkreślił szef MON.

Minister zwrócił również uwagę na uproszczenie procesu wydawania zgód na przemarsz oraz pobyt wojsk sojuszniczych na terenie kraju. Polityk poinformował także, że Polska zabiegała o to również w trakcie rozmów dotyczących mechanizmu stałej współpracy Unii Europejskiej w zakresie obronności (PESCO). 

Antoni Macierewicz zwrócił uwagę na uproszczenie procesu wydawania zgód na przemarsz i pobyt sojuszniczych wojsk. Zaznaczył, że Polska zabiegała o to także w trakcie rozmów nad mechanizmem stałej współpracy UE w sprawach obronności (PESCO).

Jakie są najważniejsze dokonania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat? Szef resortu obrony ponownie wymienił w tym kontekście uzyskanie decyzji o ciągłej, rotacyjnej obecności wojsk sojuszniczych w naszym regionie. Było to jednym z kluczowych postanowień ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie. Inne sukcesy to- wyliczał Macierewicz- zwiększenie nakładów na obronność, zniesienie limitu 12 lat służby zawodowych szeregowych, przesunięcie części wojsk pancernych na wschód oraz przeprowadzenie Strategicznego Przeglądu Obronnego.

yenn/Fronda.pl