W Polsce wszelakiej maści purchawki traktuje się jako niejadalne. A szkoda! Bo młode owocniki purchawki chropowatej smakują wyśmienicie. Jednak tylko wówczas, gdy ich miąższ na przekroju jest całkowicie biały. Te stare, sczerniałe i nie daj Boże dymiące po nadepnięciu nie nadają się do garnka.

Skoro już czasami muszę odłożyć na bok interesującą książkę i zajrzeć do garów, to niech to przynajmniej będzie coś wyjątkowego. Ulubioną lekturę zamieniam na książkę kucharską i beznamiętnie wertują kartki… Purchawkowy pudding, purchawki w śmietanie i purchawki w jajku… bardzo mi się ten zestaw podoba. Po składniki wystarczy wybrać się na przydomowy trawnik sąsiada (swojego nie posiadam). On i tak tego świństwa nie jada. No to do dzieła…

Słodki deser z purchawek (wg przepisu Olgi Tokarczuk z książki „Dom dzienny, dom nocny”)

młode białe purchawki
masło do smażenia
cukier puder
Pokroić purchawki w plasterki grubości monety. Nie trzeba grzybów obierać ze skorki, wystarczy zetrzeć z nich ostre brodawki. Na patelni rozgrzać masło i smażyć purchawki na zloty kolor. Podawać do herbaty, posypane cukrem pudrem.

Purchawki w śmietanie

300 g purchawek młodych
150 g śmietany 18 %
sól
pieprz
1 łyżka masła
pół cebuli
500 g makaronu ugotowanego domowego
Purchawki pokroić na cienkie plasterki. Podsmażyć cebulę na maśle, dodać grzyby i przyprawy (do smaku), całość ładnie przyrumienić. Dodać śmietanę, gotować kilka minut po czym dodać makaron i dobrze zagrzać potrawę.Można posypać natką pietruszki.

Omlet z purchawkami

garść młodych purchawek
2 jajka
pół cebuli
świeże zioła, oregano, bazylia, natka pietruszki
sól i pieprz do smaku
Purchawki pokroić na plasterki. Cebulę zeszklić maśle. Dodać purchawki i smażyć, aż się zarumienią. Doprawić solą i pieprzem. Jajka rozmącić w miseczce i wylać na podsmażone grzyby z cebulką. Zmniejszyć ogień pod patelnią, przykryć pokrywką i smażyć tylko z jednej strony aż jajko się zetnie. Posypać świeżymi ziołami.

dam/multiculticlub.com