Lisicki o Dniu Judaizmu w Kościele: To niedorzeczne i prowadzi nas na kompletne manowce - zdjęcie
17.01.22, 09:53Fot. Screenshot You Tube - Republika tv

Lisicki o Dniu Judaizmu w Kościele: To niedorzeczne i prowadzi nas na kompletne manowce

17

„Zakładam, że Kościół podtrzymuje swoją wiarę w to, że Chrystus jest jedynym zbawicielem ludzkości, jest Synem Bożym, że wiara w Chrystusa jest do zbawienia koniecznie potrzebna. Zakładam, że mimo tych wszystkich wypowiedzi to jest część oficjalnej doktryny Kościoła. Organizowanie dni poświęconych różnym religiom prowadzi nas na kompletne manowce” – uważa redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy” Paweł Lisicki.

„Judaizm w czasach Pana Jezusa, w przeciwieństwie do judaizmu współczesnego, był zbudowany na kulcie świątynnym. W Starym Testamencie, w Pięcioksięgu, najwięcej miejsca poświęca się kwestiom rytualnym, kapłaństwu, temu, w jaki sposób należy sprawować ofiarę. Judaizm z czasów Pana Jezusa był judaizmem na wskroś świątynnym, rytualnym i kapłańskim. Judaizm współczesny, ten po zburzeniu świątyni w roku 70., nie jest judaizmem świątynno-kapłańskim, ale jest religią interpretacji prawa. W związku z tym, że zniknęła świątynia, czyli podstawa judaizmu biblijnego, tym, co zapewniło ciągłość i trwałość późniejszej religii żydowskiej była interpretacja prawa i przywiązanie do niego” – powiedział autor „Epoki Antychrysta” w rozmowie z Pch24.

„Pomysł, żeby dzisiaj chrześcijanie w szczególny sposób upamiętniali tę formę, która nie jest właściwym dziedzictwem religii starotestamentowej, tylko uformowała się w opozycji do Kościoła pierwszych wieków, wydaje się być czymś całkowicie niedorzecznym” – stwierdził Lisicki.

„Chrześcijanie są w sytuacji młodszego brata, kogoś, kogo ciągle należy pouczać. Są jakby niedokończeni, nie w pełni. Młodszy brat jest głupszy, mniej wie, jest ignorantem; jest kimś, kto powinien słuchać się autorytetu starszego brata” – oznajmił Lisicki i dodał: „To jest efekt bardzo silnej presji wywieranej przez środowiska żydowskie od okresu tuż po II wojnie światowej”.

Paweł Lisicki zauważył też, że rzeczywisty dialog z judaizmem należałoby prowadzić z przedstawicielami judaizmu mesjanistycznego. „To jest grupa licząca kilkaset tysięcy ludzi, głównie nie w samym Izraelu, ale w Stanach Zjednoczonych. Jest bardzo ostro zwalczana przez żydów ortodoksyjnych oraz przez izraelskie ministerstwo spraw wewnętrznych, które przeznacza na to bardzo wysokie sumy. Ich pisma są wyjątkowo interesujące. Mają swoje mankamenty ze względu na protestancki posmak i przejęcie tej niekiedy antykatolickiej wizji. Jednak co się tyczy tego, kim był Chrystus, jakie miał znaczenie dla Izraela, dlaczego należy Go przyjąć pozostając żydem – to moim zdaniem wielu przedstawicieli judaizmu mesjańskiego ma bardzo wiele cennych myśli. To moim zdaniem klucz do zrozumienia, jak współczesny żyd może pogodzić swoją tradycję religijną z chrześcijaństwem, przyjmując Chrystusa i rozumiejąc, że Chrystus jest dopełnieniem czy ukoronowaniem tradycji starotestamentowej” – skonkludował naczelny tygodnika „Do Rzeczy”.

 

ren/pch24.pl

Komentarze (17):

Dobrym uzupełnieniem2022.01.17 14:28
jest artykuł Ks. prof. W. Chrostowskiego: Obecni Żydzi nie są naszymi starszymi braćmi...
Anonim2022.01.17 13:34
U Dominikanów w Krakowie, w ramach obchodów, wystawiano zdjęcia z festiwalu kultury żydowskiej, czyli rozrywka. Całkowita zapaść intelektualna.
jafilo2022.01.17 13:22
Powinnością chrześcijan jest nawracanie niechrześcijan (metody nawracania to już zupełnie inny szeroki temat); jedynie z wierzącymi innych religii może być trochę łatwiej (szczególnie z Judaizmem) teoretycznie powinno być łatwiej
z Kanady2022.01.17 12:19
A pan prezydent mówi, że my/Polacy mieszkamy w Polin. W takim razie nie wiem, czy możemy zabiegać o swoją katolicką religię, bo będzie się nie podobało.
Pan prezydent2022.01.17 13:57
mówi więcej! Mówi, ze w każdym z nas jest trochę krwi żydowskiej, bo Żydzi są w Polsce od 1000 lat i niechybnie jakaś nasza prababka z takim Żydem miała dziecko. Tak dosłownie tego nie powiedział, ale inaczej była by ta jego teza bez sensu, bo przecież innej drogi nie ma. Picie krwi żydowskiej tego by nie spowodowało. Mam nadzieję, że prezydent wyda jakąś broszurę na ten temat przez siebie napisaną, bo wyraźnie był poruszony tym swoim przekazem.
Adeptus2022.01.17 14:07
"Picie krwi żydowskiej tego by nie spowodowało" Przecież katole lubią pić krew żydowską i jeść żydowskie ciało, ba, twierdzą, że to najwspanialsza rzecz na ziemi. Mój blog: adeptusrpg.wordpress.com . Moja gra tekstowa nawiązująca do Biblii: https://adeptusrpg.wordpress.com/2021/11/26/ocalaly-gra-paragrafowa/
Ty jesteś jak pies,2022.01.17 14:14
chociaż pies jest jednak mądrzejszy i ma instynkt, który mu podpowiada. Nie zagram w twoje gry, bo dać się prowadzić ślepcowi, niechybnie kończy się w rowie.
Adeptus2022.01.17 15:11
Aha, czyli widzę, że jako prawdziwy chrześcijanin naśladujesz swojego guru jezusa i wyzywasz innych ;) Cóż, przynajmniej jesteś konsekwentny w swoim kulcie tego chamidła. Mój blog: adeptusrpg.wordpress.com . Moja gra tekstowa nawiązująca do Biblii: https://adeptusrpg.wordpress.com/2021/11/26/ocalaly-gra-paragrafowa/
SZOK!MASAKRA!!ORKA!!!2022.01.17 12:11
Trwa tydzien modlitw o jednosc chrzescijan a na posfinconym Frendzlu - cisza
co na to Natanjahu2022.01.18 13:31
SZOK!MASAKRA!!ORKA!!!
Böno2022.01.17 11:50
Panie Lisicki, całkowita racja. Dialog z Judaizmem, to zmarnowany czas.
nsz32022.01.17 11:00
zgadzam się ze stanowiskiem podanym w "realia" - z jednym zastrzeżeniem, zmiany nastąpią szybciej- tzn. wtedy, kiedy zakończy się pontyfikat biskupa Rzymu Bergoglio!
prosty2022.01.17 11:00
Do zbawienia potrzebna jest Łaska Boża, niekoniecznie wiara w Chrystusa. Co do reszty, pełna zgoda. Kiedyś ktoś stwierdził, że dziś chrześcijaństwo jest bliżej judaizmu czasów Chrystusa niż judaizm współczesny. Ciekawe uzupełnienie w bratnim artykule: https://www.fronda.pl/a/ks-prof-w-chrostowski-obecni-zydzi-nie-sa-naszymi-starszymi-bracmi,172333.html
Adeptus2022.01.17 10:42
"To moim zdaniem klucz do zrozumienia, jak współczesny żyd może pogodzić swoją tradycję religijną z chrześcijaństwem, przyjmując Chrystusa i rozumiejąc, że Chrystus jest dopełnieniem czy ukoronowaniem tradycji starotestamentowej" Bzdura. Chrześcijański Chrystus nie ma zbyt wiele wspólnego z Mesjaszem. Zarówno Stary, jak i Nowy Testament są pełne bzdur i patologii, ale takiego piramidalnego absurdu jak Bóg, który składa samemu sobie w ofierze swojego syna, żeby móc nie posyłać swoich wyznawców do piekła, w Stary akurat nie ma. Moja gra tekstowa nawiązująca do Biblii: https://adeptusrpg.wordpress.com/2021/11/26/ocalaly-gra-paragrafowa/
realia2022.01.17 10:30
Takie rzeczy dzieją się gdy papież i część biskupów są agentami wpływu Sanhedrynu. Wierni nie mają władzy by ich odwołać. Ani nie ma kadencyjności, która skróciłaby antychrześcijańską patologię. Jedyną władzę jaką mają wierni to dać mniej na tacę lub wcale. Z tej władzy ludzie coraz częściej korzystają. Jednak zanim sygnał zmniejszonych dochodów wywoła w głowach tych agentów jakieś przemyślenia i zmiany, to minie pokolenie. W tym czasie oni w większości wymrą. Ich następcy, ukształtowani np. 20 letnim stażem pracy u tych agentów, prawdopodobnie będą kontynuowali ten sam sposób rozkładu Kościoła. Dalej trzeba czekać kolejne pokolenie lub nawet 3. Tak sięgamy okresu czasu 100 lat by doczekać się efektywnych pozytywnych zmian.
Anonim2022.01.17 10:08
Jak te katoprawiczki to kleją we łbach, kiedy musza padać na kolana przed Żydem Jezusem i Żydówką Maryją... 😁😁😁
Anonim2022.01.17 10:07
Wildstein lubi to! 😁😁😁