O komentarz na temat pomysłu Prawa i Sprawiedliwości na ochronę polskiej ziemi poprosiliśmy dr. Zbigniewa Kuźmiuka.

"W ubiegłym tygodniu zapadła bardzo ważna decyzja. Minister rolnictwa wydał dyspozycję o zawieszeniu wszystkich przetargów na sprzedaż i dzierżawę ziemi do momentu wprowadzenia nowej ustawy uszczelniającej ten system sprzedaży.

Według informacji pochodzącej z Parlamentu Europejskiego w ostatnich latach około 200 tys. hektarów państwowej ziemi zostało wykupionych na podstawione osoby, tzw. "słupy" - są to zarówno osoby fizyczne, jak i spółki, które miały na papierze mniejszościowy udział kapitału zagranicznego, a w rzeczywistości większościowy. Ten proceder musi się skończyć!

1 maja 2016 roku kończy się okres ochronny na obrót polską ziemią i do tego czasu musimy uporządkować polskie prawo, by rzeczywiście tylko polscy rolnicy mieli dostęp do państwowej ziemi. Jesteśmy w dość trudnej stytuacji, ponieważ już od 1 maja będziemy mieli swobodę w dostępie do zakupu polskiej ziemi. Jest to zasada "swobodnego przepływu kapitału w Unii Europejskiej".

Jednak istnieją takie przepisy, jak choćby we Francji, czy Danii, które umożliwiają dostęp do zakupu ziem rolnikom z całej Unii Europejskiej, ale tylko teoretycznie. Tak będzie wyglądała również ustawa przygotowana przez Prawo i Sprawiedliwość.

Ponadto, w ustawie znajdą się zapisy, które uniemożliwią przeprowadzanie fikcyjnych transakcji omijających polskie prawo.
Projekt jest już przygotowany i mam nadzieję, że zostanie uchwalony w najbliższczych miesiącach. Datą graniczną jest 1 maja 2016 roku. W tej sprawie jesteśmy zdeterminowani. Skoro bardzo wyraźnie o ochronie polskiej ziemi mówiliśmy w kampanii wyborczej, nie mamy innego wyjścia - musimy zdążyć. Ustawa będzie wymagała szerokich konsultacji, gdyż nie jest łatwa. Mam nadzieję, że w przeciągu najbliższego półrocza zdążymy ją uchwalić. Do tego czasu wszystkie przetargi Agencji Nieruchomości Rolnej zostały zawieszone.

Ustawa musi być zgodna z prawem europejskim, więc musi zapewniać otwartość w dostępie do nabycia ziemi, ale będzie formułowała warunki, pod którymi będzie można ją zakupić. Chodzi przede wszystkim o warunek własnoręcznej pracy przez wiele lat na nabytej ziemi. Jak sądzę, cudzoziemców nie będą w stanie tego zrobić. Bardzo chętnie kupują w Polsce ziemię w celach spekulacyjnych, lub też po to, by to inni na niej pracowali. Ustawa nie będzie pozwalała na tego rodzaju zakup polskiej ziemi."

Not. Karolina Zaremba