I. Kapusta kiszona al dente (w solance)

Komu nie zdarzyło się zawahać podczas kiszenia kapusty, czy też dostatecznie ją posolić czy może już przesolić? Otóż pewnego listopadowego popołudnia zabrałem się do kiszenia kapusty. Bardzo lubię to robić w asyście  rodziny bliskiej i dalszej, czując się trochę jak Kolumb objaśniający maluczkim jak się odkrywa Amerykę. Bo kto dziś kisi w domu kapustę, która jest dostępna za rogiem?  Otóż ja to robię i to kilka razy w roku. A dlaczego? Bo nigdy kupiona kapusta nie smakuje tak jak domowa .Bo smakujemy ją na każdym etapie jej kiśnięcia … Jej zabójczy smak dwudniowego kwasu, zmieniający się wraz z dojrzewaniem...Mniam mniam.

Pewnego popołudnia więc gdym doprawiał wraz ze szwagrem poszatkowaną kapustę przesadziłem z solą !!!No przesoliłem poważnie -) Wcześniej rozgrzewaliśmy się nalewką domową z pigwy (postna  jakżeby inaczej-)  no i przesoliłem mocno. B.mocno!! Po spróbowaniu wykrzywiało usta. Co tu począć ?Wyrzucić? W tym momencie mnie olśniło. A możne wystarczy dolać wody. Tak też zrobiłem. Pół beczki kapusty i...drugie pół wody. I po paru dniach w cieple...Eureka! Kapusta kiszona ..al dente! Wspaniała, chrupka i sałatkowa. Spróbujcie kapusty kiszonej w solance, jest zachwycająca a jej wspaniały sok znakomicie koi bóle przedawkowania nalewek i nie tylko.-)

Składniki:

5kg kapusty poszatkowanej

0,5 kg marchwi startej

solanka jak do ogórków kiszonych - 3 łyżki stołowe na litr

Nalewka dowolna – 100gram

Przygotowanie:

Kapustę i marchew wymieszać i zalać solanką. Przycisnąć kamieniem polnym i zostawić w ciepłym miejscu na 2-3 dni. Codziennie nakłuwać do dna by odeszły gazy z fermentacji. Po ukiszeniu odstawić do chłodu. Nalewkę spożyć niezwłocznie po nastawieniu. Spróbować po godzinie: Jak niesłone - posolić. Jak za słone –dolać wody. Z Bogiem i do roboty-)

***

II. Pieczona dynia z ciecierzycą

Składniki:

ok. 1 kg dyni - obrać i usunąć pestki

150 g suchej ciecierzycy

1 czerwona cebula

3–4 ząbki czosnku

igiełki oberwane z 1 gałązki rozmarynu

1 łyżeczka słodkiej papryki

garść pestek dyni

oliwa z oliwek

sól

świeżo zmielony pieprz

Przygotowanie:

Opłucz ciecierzycę i zalej zimną wodą - zostaw na noc do namoczenia. 

Potem zmień wodę i gotuj przez 45 minut (wody nie solimy!). Dynię pokrój w grubą kostkę i wymieszaj z ugotowaną i odsączoną ciecierzycą. Dodaj zioła, paprykę, obrany czosnek i pokrojoną w ósemkę lub plasterki cebulę. Skrop obficie oliwą, posól i dokładnie wymieszaj.

Wstaw do piekarnika i piecz w naczyniu do zapiekania w 200˚C przez 25–30 minut.

Danie podawać na gorąco, posypane solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem oraz uprażonymi pestkami dyni.

***

III. Zapiekanka z ciecierzycy

Składniki:

1 słoik ciecierzycy w zalewie
1 pierś z kurczaka
1/2 opakowania mrożonej fasolki szparagowej lub tyleż świeżej
1,5 łyżki masła
1 łyżka mąki
1 szklanka mleka 
50 g sera żółtego 
szczypta kurkumy
szczypta gałki muszkatołowej
sól i pieprz do smaku
tłuszcz i tarta bułka do formy 

Przygotowanie:

Przygotuj naczynie do zapiekania i wysmaruj je tłuszczem i wysyp bułką tartą.
Ciecierzycę osącz z zalewy i wrzuć do miski. Pierś kurczaka ugotuj w niewielkiej ilości osolonej wody (ok. 12-15 min), pokrój w niewielką kosteczkę i przełóż do miski. Fasolkę uduś pod przykryciem na odrobinie masła i wody, pod koniec duszenia dopraw solą i pieprzem. Wymieszaj z mięsem i ciecierzycą. Przełóż do naczynia, w którym będziesz zapiekać.

Przygotuj sos: w rondelku roztop łyżkę masła, dodaj łyżkę mąki, zrób białą zasmażkę. Wlej szklankę zimnego mleka, mieszając doprowadź do zagotowania. W trakcie podgrzewania dodaj do sosu sól, szczyptę startej gałki muszkatołowej i szczyptę kurkumy. Sosem zalej zapiekankę.

Na wierzch zetrzyj żółty ser. Wstaw zapiekankę do piekarnika nagrzanego do 180 st. C, piecz, aż ser na wierzchu się roztopi i lekko zrumieni. W zależności od piekarnika, będzie to trwało 20-30 minut.

Smacznego!