reklama
reklama

Kto zabił Jezusa?

Kto zabił Jezusa?
reklama Nowy Testament jest wykorzystywany jako pretekst do atakowania chrześcijaństwa, a zarazem stanowi jego fundament. Antychrześcijańskie uprzedzenia i fobie, podsycane nawiązaniami do Holokaustu i nawoływaniem do ciągłego bicia się w piersi, stają na usługach coraz bardziej niszczycielskiej i zgubnej dechrystianizacji, pisze w najnowszym numerze „Do Rzeczy” ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Tematem 6 numeru tygodnika "Do Rzeczy" jest próba odpowiedzi na kluczowe w tym kontekście pytanie – kto zabił Jezusa.

Według ks. Chrostowskiego propagowanie i nagłaśnianie tuzinów publikacji napisanych według linii politycznej poprawności doprowadziło do relatywizowania, wypaczania i stawiania poza nawiasem chrześcijaństwa tego, co stanowi jego fundament i sedno, czyli Nowego Testamentu, a zwłaszcza Ewangelii. W ogniu niewybrednych ataków znalazły się przede wszystkim ewangeliczne opisy męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Krytycy i przeciwnicy dobrze wiedzą, że jeżeli udałoby się podważyć albo przynajmniej osłabić prawdziwość i wymowę ewangelicznych narracji pasyjnych, bezpowrotnie straci na tym chrześcijaństwo jako takie, przeobrażając się w swoiście nieudaną i wypaczoną żydowską sektę.

O historycznym aspekcie śmierci Chrystusa pisze natomiast Paweł Lisicki. Kiedy w filmie Mela Gibsona „Pasja” tłum zgromadzony przed pretorium woła po aramejsku: „Krew Jego na nas i na dzieci nasze”, widz nie znający aramejskiego o tym się nie dowiaduje. Słowa te nie zostały, inaczej niż w przypadku wszystkich pozostałych dialogów, przetłumaczone. Dlaczego? Przez wieki bywały przywoływane jako dowód przekleństwa ciążącego na narodzie żydowskim, jako zachęta do prześladowań lub ich usprawiedliwienie. Paweł Lisicki podejmuje się refleksji nad ich znaczeniem i autentycznością. Kogo miał na myśli Mateusz, mówiąc o całym ludzie, jakie znaczenie miały słowa owego ludu oraz jak winni je rozumieć chrześcijanie w świetle wiary. Lisicki stara się odpowiedzieć na te pytania przywołując opinie historyków, biblijnych badaczy i teologów.

Więcej już jutro w tygodniku "Do Rzeczy". 

eMBe/Dorzeczy.pl

3.03.2013, 17:10

Komentarze ():

wik Mar 3, 2013, 6:12 po południu

Jezusa zabili wszyscy grzesznicy.

Greguszko Mar 3, 2013, 6:24 po południu

"to nie gwoździe... lecz mój grzech"

lachim Mar 3, 2013, 6:26 po południu

Klarowany a a raczej bredzislaw a pomyliłeś pudełka z lekarstwami ?

urquart Mar 3, 2013, 6:58 po południu

wiesz Klara, napisałbym ci, co o tobie sądzę, ale nie będe zniżał się do poziomu rynsztoka

Kaktus81 Mar 4, 2013, 10:26 rano

Śmierć Jezusa i jego zmartwychwstanie są rzeczywistością ponadczasową, metafizyczną, przenikającą cały wszechświat. Człowiek został wyróżniony spośród wszystkich stworzeń ponieważ został przez Boga wyposażony we wszystkie "narzędzia", jak rozum, duszę, psychikę, ciało aby w tą rzeczywistość się włączyć, ale również wolną wolę, która wiąże się z niebezpieczeństwem porzucenia Boga i jego prawa na którym buduje CYWILIZACJA ŻYCIA, wolna wola jest dla człowieka niebezpieczna. Włączając się w rzeczywistość śmierci i zmartwychwstania Jezusa, podejmujemy walkę z przeciwnościami tego świata, ofiarując swoje zmagania za innych, którzy jeszcze nie odkryli bogactwa wiary w Jezusa Chrystusa. Poszukiwanie winnych śmierci Jezusa w sensie personalnym lub nawet społecznym jest formą ucieczki od podjęcia się osobistej walki o życie wieczne. Można to oczywiście traktować jako ciekawostkę ale nie tędy droga do budowy cywilizacji miłości o którą walczyli np. nasi wyklęci bohaterowie.

pokaż więcej komentarzy

Najnowsze artykuły:

 
 
facebook