reklama
reklama

Ksiądz zalecił pierwszą Komunię bez spowiedzi!

Ksiądz zalecił pierwszą Komunię bez spowiedzi!
fot. Flickr
Włoski ksiądz chciał dopuścić dziecko do pierwszej Komunii bez spowiedzi. Zaalarmowany ojciec zwrócił się po poradę do arcybiskupa i teologów. Taka zamiana sakramentów to niekiedy już norma.

„Najpierw muszę poznać Jezusa [w Eucharystii], a dopiero potem mogę błagać o przebaczenie, jeśli go skrzywidzłem. Ale nie wcześniej” – stwierdził ksiądz, tłumacząc swoją decyzję o dopuszczeniu dzieci do pierwszej Komunii bez spowiedzi. Skonfundowani rodzice napisali do arcybiskupa. Ten jednak nie raczył odpowiedzieć.

Poradzili się więc szeregu teologów. Jeden z nich, profesor teologii moralnej z Genewy, o. Angelo Bellon, poradził im, by zapisali swoje dziecko do innej parafi. Potwierdził, że spowiedź musi następować przed pierwszą Komunią, co wynika jednoznacznie z prawa kościelnego. Rodzice poszli za jego radą i dziecko zostało przeniesione do innej parafii.

Nie wiadomo, czy księdza, który chciał zamienić kolejność sakramentów spotkała jakaś reprymenda. Tymczasem proceder chodzenia do pierwszej Komunii bez spowiedzi jest już rozpowszechniony wśród niemieckich katolików.

Giuseppe Nardi z katholisches.info twierdzi, że w Niemczech praktykowanie pierwszej Komunii bez spowiedzi to norma. Rodzice interesują się bowiem pierwszą Komunią wyłącznie jako społecznym wydarzeniem, a nie jako religijnym przeżyciem. Z kolei rolę spowiednika powoli przejmują psychologowie i doradcy życiowi. Świadomość grzeszności człowieka powoli zanika.

pac/katholisches.info

20.02.2014, 20:55 reklama

Komentarze (19):

AnnaMS Lut 20, 2014, 9:23 po południu

@Drow
To nie rytuały, a sakramenty. Jak się nie znasz, to po co piszesz?

ufam Lut 20, 2014, 9:33 po południu

@Drow wpółczuję Ci musisz być bardzo nieszczęśliwym człowiekiem

AnnaMS Lut 20, 2014, 9:35 po południu

@Drow
Byś sobie nie robił wstydu i nie brnął.

madhare Lut 20, 2014, 9:52 po południu

Pamiętam moje zdumienie w USA, kiedy w katolickim kościele (amerykańskim a nie polonijnym) okazało się, że wszyscy ławkami ruszają do komunii chociaż nie widziałem, by ktokolwiek się spowiadał. I pamiętam zdziwienie Amerykanów moim zdziwieniem.

wiesiekadam Lut 20, 2014, 10:07 po południu

Drow;
nie wypowiadaj się , jak nie wiesz o co chodzi; a jak chcesz wiedzieć, weź Pismo Święte do ręki i czytaj!

pokaż więcej komentarzy

Najnowsze artykuły:

Apel duchownego: stwórzmy milicję broniącą chrześcijan!

Apel duchownego: stwórzmy milicję broniącą chrześcijan!   Dyrektor „Czynu dla Wschodu” apeluje o utworzenie milicji broniącej chrześcijan. „Nie możemy pozwolić, by pierwszy lepszy mężczyzna z pistoletem maszynowym mógł wszystkich zabić” - uważał ks. Pascal Gollnisch. Ks. Pascal Gollnisch, dyrektor generalny organizacji „Czyn dla Wschodu”, zaapelował na antenie radia Notre-Dame o utworzenie milicji, która broniłaby chrześcijan przed dżihadystami z ISIS. Duchowny wystosował apel po tym, jak ...

Łukasz Warzecha dla Fronda.pl: Sikorski nie nadaje się na marszałka Sejmu, bo jest to osoba zbyt nieprzewidywalna

Łukasz Warzecha dla Fronda.pl: Sikorski nie nadaje się na marszałka Sejmu, bo jest to osoba zbyt nieprzewidywalna „Sikorski nie nadaje się na marszałka Sejmu, bo jest to osoba zbyt nieprzewidywalna. Nie cieszy się on także poparciem w klubie PO ” – mówi dla Fronda.pl Łukasz Warzecha. Wydaje mi się wysoce mało prawdopodobne, aby akurat Radosław Sikorski został marszałkiem Sejmu. Po pierwsze jest to polityczny singiel - on nie ma poparcia ani w klubie, ani wśród polityków ...

reklama

reklama

Najczęściej czytane

reklama

Najczęściej komentowane

reklama

Wybrane artykuły

reklama
facebook