„Fenomen papieża polegał przede wszystkim na niezwykłej prostocie życia papieża. Był wielkim intelektualistą, a jednocześnie był niezwykle prostym człowiekiem” - mówi ks. prof. Witold Kawecki w rozmowie z Polską Agencją Prasową na temat św. Jana Pawła II i jego pontyfikatu.

Ks. Kawecki podkreśla, że naszym obowiązkiem jest przywoływanie niezwykłości oraz pontyfikatu św. Jana Pawła II poprzez jubileusze, dni papieskie, wspomnienia czy konferencje. Jak podkreślił rozmówca PAP:

Jestem przekonany, że takiego papieża Bóg daje nam raz na tysiąc lat”.

O papieżu Janie Pawle II, który został wybrany na Stolicę Piotrową 16 października 1978 roku napisano tysiące książek, zrobiono tysiące filmów i audycji radiowych – mówił PAP ks. Kawecki.

Dodawał, że papież Jan Paweł II miał w sobie coś, co „emanowało z niego, co było dobrocią, co było świętością, co było niepowtarzalnością”. Podkreślał, że papież Polak miał znakomitą pamięć i potrafił zapamiętać ludzi, których spotkał zaledwie raz w życiu. Zaznacza też, że dzięki temu, gdy Jan Paweł II przytaczał rozmowy nawet sprzed kilku lat, stwarzało to „klimat prywatności dla każdego, nawet dla tych spotykanych nieznajomych”.

Ks. prof. Kawecki dodaje, że był przekonany, że Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym nawet, gdy nikt jeszcze o tym nie mówił. Podkreśla też, że martwi to, że świat zaczyna o papieżu Polaku zapominać. Zauważa, że w trakcie jego wakacji w Rzymie w znanych księgarniach katolickich i nie tylko trudno było odnaleźć książki św. Jana Pawła II.

Rozmówca PAP podkreśla jednocześnie, że wyjątkowość papieża Jana Pawła II nie jest związana z jego narodowością, ale z jego wszechstronnością i umiejętnością nawiązywania kontaktów ze światem. Ks. dodaje, że potrafił zjednywać sobie ludzi i cechowała go wielka kultura osobista, a media go uwielbiały.

dam/PAP,Fronda.pl