Ks. Prof. Hauke: Określenie Maryja „Współodkupicielka” jest całkowicie prawidłowe - zdjęcie
15.01.22, 12:43Fot. wikipedia cc0

Ks. Prof. Hauke: Określenie Maryja „Współodkupicielka” jest całkowicie prawidłowe

13

„Niepowtarzalne współdziałanie Maryi w Odkupieniu (współodkupienie) jest doktryną magisterialną, wyraźnie nauczaną między innymi przez Sobór Watykański II i Katechizm Kościoła Katolickiego” – uważa niemiecki profesor dogmatyki ks. Manfred Hauke.

Ks. prof. Hauke udzielił wywiadu włoskiemu portalowi katolickiemu „La Nuova Bussola Quotidiana”, w którym pochylił się nad terminem „Współodkupicielka” w odniesieniu do Matki Bożej.

„Wyraz „Współodkupicielka” pojawił się po raz pierwszy w XV wieku, wpisując się w tendencję do łączenia Maryi z dziełem Chrystusa Zbawiciela i do uwypuklania Jej „współcierpienia” – tłumaczy ks. Hauke. „od XVI wieku między innymi przez wybitnych teologów, takich jak Salmerón, uczestnik Soboru Trydenckiego” – kontynuuje swój wywód niemiecki profesor dogmatyki i dodaje: „przyjęte podczas pontyfikatu św. Piusa X również przez Święte Oficjum (w wyrażeniu „Współodkupicielka rodzaju ludzkiego”), użyte trzykrotnie przez Piusa XI (1933-35) i pięciokrotnie (1982-1991) przez św. Jana Pawła II, trzykrotnie odrzucone przez Franciszka (2019-21)”.

„Pierwsza monografia teologiczna poświęcona temu maryjnemu tytułowi opublikowana w 1920 roku w Belgii definiuje współodkupienie po prostu jako współpracę w Odkupieniu. W trakcie późniejszej refleksji na ten temat teolodzy, jak np. mariolog-serwita Gabriele Maria Roschini, podkreślają często fakt, że Maryja bezpośrednio współdziałała w „obiektywnym” Odkupieniu (dokonanym przez Chrystusa na ziemi), poczynając od Jej „tak” poprzedzającego Wcielenie Słowa – w przeciwieństwie do samego tylko współdziałania w „subiektywnym” Odkupieniu, które dotyczy nas wszystkich i dokonuje się w celu przyjęcia i przekazania zbawczych darów” – wyjaśnia ks. Prof. Hauke. 

„Jednakże według Soboru Watykańskiego II wyjątkowe współdziałanie Maryi w dziele odkupienia niewątpliwie odpowiada obecnemu znaczeniu „współodkupienia”, nawet jeśli Komisja Soborowa (w schemacie De beata) nie użyła określenia „Współodkupicielka”, które, choć samo w sobie całkowicie prawidłowe, mogłoby sprawić protestantom trudności w jego zrozumieniu. Rzeczywiście, protestanci mają problemy nie tylko z określeniem „Współodkupicielka”, ale już z pojęciem współpracy Maryi w Odkupieniu” – powiedział duchowny.

„Główne przeszkody w używaniu terminu „Współodkupicielka” leżą natomiast w braku systematycznego wysiłku – włączając w to explicatio terminorum (wyjaśnienie pojęć) – oraz w zbyt bojaźliwej dyplomacji kościelnej. Czymś odpowiednim byłoby przedstawienie również w kontekście ekumenicznym całej doktryny katolickiej, nie obawiając się specyficznych terminów, o ile są dobrze wyjaśnione. Dla protestantów problem tkwi zwykle we współdziałaniu Maryi w Odkupieniu, współdziałaniu wynikającym z wolnej woli, która została zanegowana przez Marcina Lutra. Wydaje się jednak, że współczesnym protestantom często trudno jest wspierać zaprzeczenie wolnej woli, które leży u podstaw „fiat” Maryi wobec Wcielenia” – skonkludował niemiecki mariolog.

 

ren/pch24.pl

Komentarze (13):

Anonim2022.01.15 17:04
sądząc po tych cyrkach franka papcia z pachamama ,wydaje sie oczywistą potrzeba przywrócenia 2 przykazania do nonalogu, bo granice głupoty i śmieszności KK już dawno przekroczył i siedzi utytłany z demonami po same jaja .Niebieski szef wiedział co robi zakazując tych chockówklocków z bożkami i innymi głupotami z drewana kamienia i trawy
Anonim2022.01.15 16:58
juz niedługo wyjdzie szwabskim świniom ,że adolf też bedzie miał udział w odkupieniu jak cholera
rebeliant2022.01.15 15:02
Propaganda Boga Zbawiciela upadła - i mówi o tym Słowo Boże głoszone przez wieki. To właśnie z tej strzeżonej przez wszechmoc (której uzurpator Jahwe nigdy się nie wyrzekł) czystości "zawsze dziewicy" oraz półbożka (który nie stał się autentycznym człowiekiem) wynika fałsz zbawienia. Natomiast z fałszu zbawienia wynika racja dla posiadania wszechmocy (a przynajmniej egzystencji poza zwierzchnią władzą - i to jakąkolwiek). Nie może bowiem zbawić człowieka ktoś, kto nie ponosi jego losu i bezradności - nie znajdziemy tego, aby matka boska była zmuszana do seksu pod groźbą. Nie znajdziemy też "zbawiciela" który jest gwałcony albo robi "laskę", a przecież "zbawiciel" jest powoływany do uzdrawiania ran właśnie na podstawie jego współcierpienia... ja się pytam: gdzie jest współcierpienie Boga razem z ofiarami gwałtów (ściśle związanych z bezradnością) ? Bo ja widzę wieki Słowa Bożego wywyższania się czystości łona oraz czystości seksualnej nad tym, którzy zostali dotknięci takim losem. Mało tego - kościółek stanowił zwarty szereg chóru zagłuszającego los poszczególnych osób określając ich: nierządnica, zboczeniec, grzech nieczystości !!! itp. Chór zagłuszający ciąg przyczynowo skutkowy, którego wzorcowym przykładem jest Ewangelia Zabrzańska, gdzie ofiary gwałtów same stawały się gwałcicielami. Ciąg przyczynowo skutkowy uderza celnie w zatwardziałość Boga jeśli chodzi o dysponowanie wszechmocą przez inne istoty.
MaxFiend2022.01.15 14:38
Nawiedzeni dogmatycy jak zwykle gonią własny ogon i wymyślają farmazony na ustanowienie Marii jako bogini odkupicielki. Niestety, nauka KK wyklucza taką możliwość a uznaje jedynie jej macierzyńskie pośrednictwo w Chrystusie a odkupienie jest całkowicie Jego zbawczym dziełem i niczyim innym. Ostateczne odkupienie jest w Jezusie Chrystusie i tylko w Nim.
andrzej2022.01.15 14:17
Dobrze, że Ksiądz Profesor Hauke wyraził to tak zdecydowanie, jasno i jednoznacznie. Dobrze, że pokazał historię używania w Kościele pojęcia "Współodkupicielka", że jest ono w pełni teologicznie uzasadnione. I dobrze się stało, że pokazał, iż tego pojęcia nie używa np. biskup Rzymu Franciszek TYLKO ze względu na protestantów!!! A więc tacy jak Franciszek bardziej reprezentują protestantów niż katolików w Kościele katolickim. W takim świecie żyjemy.
MaxFiend2022.01.15 14:38
Jego argumentacja jest sprzeczna z nauką KK, niejasna i niejednoznaczna :-D
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2022.01.15 13:29
Skończcie propagować te bajędy!!! Jest DWUDZIESTY PIERWSZY WIEK!!! Propagujecie narzędzie zniewolenia Polski. Koloratkowi pedofilni okupanci rządzą, oddaliście im szkolnictwo i to dzięki wam są teraz u władzy w Polsce faszyści.
avc32022.01.15 14:19
Ot głuptas jesteś i tyle, Bajdurzysz jak potłuczony.
Babe – świnka z klasą2022.01.15 13:06
Kult Bogini-Matki jest obecny w wielu religiach.
matis892022.01.15 13:03
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Wróg ludu2022.01.15 13:13
matisa 89 zwolnili warunkowo z Tworek .Zapomniałeś polglowku łyknąć tabletki.🤪🤪🤪
matis892022.01.15 13:30
A spadaj ty pedrylu na drzewo. I to czym prędzej, bo cię psami poszczuję.
Wróg ludu2022.01.15 14:36
Sam spadaj do swojego Putina ,niedorobiony nieuku matis 89Pierdzielisz trzy potrzy i myślisz ,ze jesteś wyrocznia.Zwykly buc jesteś ,wiesniaczku.Słoma z butów wystawała i dalej wystaje.Panial ruska śmierdząca onuco? Czy może przetłumaczyć?