Luiza Dołęgowska, Fronda.pl: W Warszawie, u Ojców Pasjonistów już dziś wieczorem rusza kolejna edycja Szkoły Mądrości Krzyża– jaki jest cel szkoły i do kogo adresowane będą wykłady?

Ks. dr hab. Waldemar Linke (CP), Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie: Dokładnie rzecz ujmując, rozpoczyna się kolejny rok zajęć w Szkole Mądrości Krzyża, ponieważ mamy już za sobą dwa semestry roku 2016/2017. Szkoła powstała, aby stworzyć środowisko, w którym będzie się można zmierzyć z nieodłącznym elementem ludzkiego życia, jakim jest cierpienie.

Naszym problemem jest bowiem często brak umiejętności mówienia o tym, co nas boli, czego się boimy, co odbiera nam smak życia. W efekcie uciekamy od tego, co nas przerasta, czego nie potrafimy opisać, nazwać, oswoić przez mówienie o tym. Dlatego zapraszamy ludzi, którzy zmierzyli się z cierpieniem w jakiejś formie. Ale chodzi nie tylko o nabycie pewnej umiejętności. Przede wszystkim Szkoła Mądrości Krzyża ma za zadanie pomagać uczestnikom zajęć w odkrywaniu, jak blisko człowieka cierpiącego jest Bóg, który zna człowieczeństwo od najboleśniejszej strony, od strony krzyża. To ukrzyżowany Jezus jest tym, od którego chcemy się uczyć cierpliwości, miłości, przebaczenia, nadziei, odwagi. Dlatego ważnym i koniecznym elementem spotkań w Szkole jest modlitwa medytacyjna przed krzyżem po każdym wykładzie. To przed relikwiami Krzyża Świętego uczymy się, że krzyż jest nadzieją człowieka cierpiącego, że jego cierpienie nie musi go niszczyć, ale może go przemieniać i zbliżać do Boga.

Kim są wykładowcy i kto może zostać uczniem-słuchaczem Szkoły Mądrości Krzyża ?

Tegoroczni wykładowcy to w pierwszym semestrze osoby zaangażowane w działalność Papieskiego Dzieła Pomoc Kościołowi w Potrzebie z dyrektorem tej instytucji, ks. prof. Waldemarem Cisło. Będą oni prezentować sytuację Kościoła w tych obszarach, w których poddawany jest prześladowaniem. Relacja naocznych świadków mających wiedzę nie tylko medialną czy książkową, ale płynąca z bezpośrednich doświadczeń, jest bardzo dobrą okazją, by uczyć się od tych ekspertów i świadków zarazem, że wyznawanie wiary w Jezusa Chrystusa to nasz obowiązek nawet wtedy, gdy trzeba się narazić środowisku. My, odzwyczajeni od płacenia ceny za naszą wiarę, chrześcijanie Europy, musimy uczyć się prawdziwego chrześcijaństwa, które zawsze jest choć trochę niebezpieczne.

W drugim semestrze zajęcia będzie prowadził ks. dr Janusz Strojny. Ten ceniony wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie i wieloletni wicerektor Wyższego Seminarium Metropolitalnego w Warszawie poprowadzi wykład ukazujący nam modlitwę Jezusa w perspektywie Jego krzyża. Pomoże nam lepiej zrozumieć tajemnicę osoby Syna Bożego, przedziwny splot boskich i ludzkich elementów Jego osoby. Będzie to zarazem wykład z teologii dogmatycznej – a więc okazja do głębszego zrozumienia fundamentalnych prawd naszej wiary – oraz szkoła modlitwy opartej na najlepszym wzorze, którym jest Jezus wołający do Ojca Abba.

Jeśli zaś chodzi o słuchaczy, to Szkoła Mądrości Krzyża jest otwarta dla każdego, kto ma otwarty umysł i serce. Nie oczekujemy od uczestników zajęć, że będą się wykazywać ukończonymi studiami z teologii czy dziedzin pokrewnych. Staramy się, aby wykłady, choć prowadzone przez specjalistów wysokiej klasy, były przystępne.

Nie chcemy się ograniczać do osób z Warszawy, dlatego postaraliśmy się, by istniała także korzystania z zajęć za pomocą Internetu. Chcielibyśmy, aby głoszona w szkole Mądrość Krzyża docierała jak najszerzej.

Jak przekonać niezdecydowanych, że warto wziąć udział w zajęciach i zgłębić obszary duchowe podczas wykładów i modlitwy?

Nasze przekonanie do tej formy apostolstwa jest bardzo głęboko osadzone na naszym charyzmacie zakonnym, którym jest przypominanie światu o miłości Boga okazanej w Męce Jego Syna. Co z tego wyniosą słuchacze, to już ich sprawa oraz dar Ducha Świętego. Każdy przychodzi z własnymi pytaniami, bólami, wątpliwościami, czegoś innego szuka. Mamy nadzieję, że dzięki Bogu każdy znajdzie w Szkole Mądrości Krzyża to, co mu potrzebne do życia.

[Program zajęć TUTAJ]

Dziękuję za rozmowę.