Krwawiące dziąsła podczas mycia zębów, jedzenia jabłka czy nawet bananów... To objaw częsty - i często wskazujący na poważne problemy. Od bardzo groźnych niedorobów witamin (C, K) po problemy z wątrobą, aż po nowotwory. Jeżeli twoje dziąsła krwawią - nie lekceważ tego, ale poradź się lekarza!

Pierwszy trop - niedobór witaminy C

Gdy dziąsła zaczynają krwawić, można przypuszczać, że w organizmie brakuje witaminy C oraz K. Niedobór witaminy C zwykle jest związany z niewłaściwym żywieniem, brakiem w diecie warzyw i owoców. Przyczyną niedoboru witaminy K może być wyjałowienie przewodu pokarmowego, spowodowane długą kuracją antybiotykową (witamina K powstaje bowiem w jelicie grubym). Złe wchłanianie witaminy K może być też spowodowane zahamowaniem odpływu żółci. 

Włącz do diety produkty bogate w witaminę K (m.in. wątroba, soja, lucerna, pomidory, szpinak, włoska kapusta) oraz witaminę C (m.in. owoce cytrusowe i jagodowe, kiszona kapusta, jabłka, brokuły, kiwi, papryka).

Wątroba

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Jej bardzo istotną funkcją jest produkcja substancji niezbędnych do krzepnięcia krwi. Często występujące krwawienia z dziąseł są oznaką ostrego stanu zapalnego lub marskości wątroby, która jest zazwyczaj efektem długoletniego nadużywania alkoholu. W skrajnych przypadkach jedynym ratunkiem dla pacjenta jest przeszczep tego narządu.

Niedokrwistość - anemia

Powodem niedokrwistości może być zarówno niedobór żelaza spowodowany niewłaściwym odżywianiem, jak i wytwarzanie przez organizm zbyt małej ilości płytek krwi, zaburzenia krzepnięcia, krwawienie wewnętrzne, a nawet nowotworowe choroby krwi, np. białaczka.

Cukrzyca, stres... i ciąża

Krawienie dziąseł mogą powodować też inne przewlekłe choroby, lub nawet problemy w ciąży.

- Cukrzyca - przyczyną krwawień jest wzmożona skłonność do zakażeń grzybiczych błon śluzowych u osób chorych na cukrzycę. W leczeniu najważniejsza jest prawidłowa kontrola poziomu cukru we krwi.
- Nadczynność tarczycy, choroby nadnerczy
- Skaza krwotoczna
- Zaburzenia hormonalne podczas ciąży i menopauzy - ma to związek ze zmianami hormonalnymi w organizmie w okresie ciąży lub menopauzy. Krwawienia stają się szczególnie uporczywe od początku 4. do końca 6. miesiąca ciąży.
- Długotrwały, silny stres

Nie tylko choroby

Pamiętaj, że nie tylko choroby lub niedobory witamin mogą być przyczyną krwawienia dziąseł. Powodować to mogą także bardziej mechaniczne "błędy". To na przykład:

- niedokładne lub zbyt rzadkie mycie zębów

- palenie papierosów

- zgrzytanie zębami (tzw. bruksizm)

- nieprawidłowo założone plomby

- urazy powodowane przez szczotkę (np. zbyt twardą)

mod