Kotlety z ciecierzycy

Składniki:

400 g ugotowanej ciecierzycy,

1 cebula, 

1 marchewka,

olej rzepakowy,

pół pęczka natki pietruszki,

płatki chilli, sól, pieprz,

bułka tarta + płatki orkiszowe ( można użyć  owsianych bezglutenowych i pominąć wtedy również bułkę tartą lub zastąpić ją mąką kukurydzianą),
1 jajko.

+  bułka tarta do panierowania lub mąka kukurydziana.

Przygotowanie: 

Ja wcześniej suchą ciecierzycę namoczyłam na noc i potem obgotowałam ją. Cebulę posiekać i marchewkę zetrzeć na tarce jarzynowej, obsmażyć na oleju rzepakowym  z płatkami chilli i solą. Do malaksera wrzucić ugotowaną ciecierzycę, podsmażone warzywa, posiekaną natkę pietruszki, jajko i wszystko zblendować. Dodać bułkę i płatki ( lub zamienniki). . Doprawić i dobrze wyrobić. Masa powinna być zwarta i dać się dobrze formować. Formować kotlety, panierować je w bułce lub mące kukurydzianej. Smażyć do zrumienienie na rozgrzanym oleju. Odsączyć na papierze papierowym (www.zaciszekuchenne.blogspot)

Turecka sałatka Ezme do kotletów z cieciorki

Składniki:

4-5 pomidorów
1 cebula
2 - 3 ząbki czosnku
1-2 papryczki  chili lub jalapeno
1 łyżeczka harissy lub innej ostrej pasty paprykowej ( lub do smaku)
1 łyżka pasty pomidorowej
1/2 pęczka pietruszki
10 listków mięty
2 łyżki oliwy
1 łyżka melasy z granatów (opcjonalnie)
1 -2 łyżki soku z cytryn
sól
sumak
Antep Isot papryka - turecki czarny pieprz do smaku 

Przygotowanie

Cebulę bardzo drobno pokroić, wymieszać z harissą i pastą pomidorową. Odstawić na bok. Pomidory sparzyć, obrać ze skóry, usunąć pestki zostawiając sam miąższ. Papryki pozbawić pestek. Pomidory pokroić w bardzo drobną kostkę, najlepiej ręcznie, papryczki, zioła jak najdrobniej posiekać  -  można w blenderze. 

W misce wymieszać cebulę z pomidorami, papryczkami i ziołami. Oliwę wymieszać z melasą, sokiem z cytryny, doprawić solą, pieprzem, sumakiem i tureckim pieprzem. Dodać do warzyw, wymieszać, doprawić harissą lub pastą paprykową jeżeli sałatka wydaje się nam mało ostra. Wstawić do lodówki, dobrze chłodzić przed podaniem. Podawać z pieczywem, najlepiej z płaskim, tureckim chlebkiem -  lavaszem. (www.staregary.blogspot)