Piątkowe spotkanie Franciszka z Cyrylem I budzi nadzieje na polepszenie współpracy katolicko-prawosławnej. Różne komentarze pojawiają się ze strony przedstawicieli obu Kościołów. Interesującymi uwagami na ten temat podzielił się szef rosyjskiego oddziału Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Piotr Gumieniuk przypomniał, że aktywizacja relacji prawosławno-katolickich w II połowie XX wieku związana jest z papieżami Janem XXIII i Pawłem VI. Była kontynuowana przez Jana Pawła II, który pierwszy zaproponował patriarsze moskiewskiemu spotkanie. Ideę spotkania podjęli Benedykt XVI i Franciszek. Nasilenie agresywnego sekularyzmu i liberalizmu, bezprecedensowe prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie, upadek obyczajów w świecie Zachodnim i prześladowania wyznawców Chrystusa za zbyt otwarte demonstrowanie swej wiary w tym świecie wywołało impuls do spotkania zwierzchników największych wspólnot religijnych chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu. Łączy je wspólne pojmowanie instytucji małżeństwa i rodziny oraz szacunek do życia ludzkiego od chwili poczęcia do naturalnej śmierci.

Z inicjatywy Jana Pawła II i za zgodą Aleksego II Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) działa w Rosji od 1992 r. i wspomaga wysiłki zmierzające do unormowania braterskich stosunków między Watykanem a patriarchatem moskiewskim. Dlatego ze szczególną radością wielu katolików rosyjskich, w tym Piotr Gumieniuk i jego współpracownicy, przyjęło zapowiedź spotkania Papieża z patriarchą.

bjad/W. Raiter, Moskwa - Radio Watykańskie