To już rok. 24 maja 2015 r. Polacy głosowali w II turze wyborów prezydenckich. Podobnie jak w I turze zwyciężył Andrzej Duda przed Bronisławem Komorowskim. Na kandydata PiS głosowało 51,55 proc. Polaków, a ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski uzyskał 48,45 proc. Frekwencja wyniosła 55,34 proc.

Wynik wyborów prezydenckich był dla wielu sporym zaskoczeniem, bo to Bronisław Komorowski startował jako faworyt i przez długi czas zdecydowanie prowadził we wszystkich sondażach i rankingach zaufania.

Eksperci szczegółowo analizowali przebieg kampanii, wskazując źródła zwycięstwa kandydata PiS-u i porażki urzędującego prezydenta.

Jakie błędy?

Komorowskiemu zarzucano, że zbytnio wierzył w wyniki konkretnych badań i nie koncentrował się na trendach, które były dla niego niekorzystne. Eksperci zwracali też uwagę, że na początku kampanii lekceważył konkurentów, w tym mało wówczas rozpoznawalnego Dudę.

– Z kolei kandydat PiS-u od początku pracował bardzo intensywnie - mówił po wyborach Radosław Markowski.
Także socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, Paweł Śpiewak, oceniał po wyborach, że kampania Bronisława Komorowskiego była za mało dynamiczna, a zmiany wprowadzone zbyt późno.

Krytyczne oceny

Najwięcej krytycznych ocen ówczesny prezydent zebrał za kampanię wyborczą w internecie. Mikołaj Cześnik ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej mówił po głosowaniu, że sztab Komorowskiego nie zrozumiał młodych ludzi ery internetu, w przeciwieństwie do doradców Andrzeja Dudy.

Obecny prezydent był aktywny w mediach społecznościowych zanim kampania weszła w decydującą fazę. Jego funkcjonowanie w sieci było profesjonalne i zanim zaczął być powszechnie rozpoznawalny, był już dobrze znany internautom.
Jednak nie tylko w sieci Duda walczył o głosy wyborców. Odbył też szereg dobrze przemyślanych i przygotowanych spotkań z wyborcami w całym kraju.

Według obserwatorów polskiej sceny politycznej, przegrana Bronisława Komorowskiego była również świadectwem utożsamiania prezydenta z rządami Platformy Obywatelskiej i dążenia do zmiany na polskiej scenie politycznej.

6 sierpnia 2015 roku Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.

IAR