- Będziemy kontynuować nasze konsultacje rządowe, by dalej współpracować. Ustaliłyśmy z panią premier Szydło, że będziemy poruszać wszystkie tematy. Polityka zewnętrzna, młodzież, polska mniejszość w Niemczech. – mówiła Angela Merkel podczas oficjalnej wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło.

- Uzgodniłyśmy, że odbędzie się specjalne posiedzenie, podczas którego Polacy w Niemczech będą mogli zadawać pytania i wyrażać swoje opinie. – mówiła Merkel.

- Omówiłyśmy także sprawy Rady Europejskiej. Kwestia Wielkiej Brytanii i migracji – dodała

- Zrobimy wszystko, żeby Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej. Jest to jak najbardziej pożądane zarówno ze strony Niemiec, jak i Polski.  – podkreślała

- Jesteśmy zgodne, że kwestia migracji jest aktualnie najważniejszą sprawą. Musimy zwalczać jej przyczyny. Niemcy i Polska mogłyby wspólnie zrealizować projekt w obszarze Syrii czy Jordanii, np.: budowa szpitali. Musimy znaleźć sposoby na ochronę granic. – tłumaczyła Merkel.

- Rozmawiałyśmy na temat najbliższego szczytu NATO. Mówiłyśmy także o Nord Stream i o unii energetycznej.

- Udało nam się mieć bliski kontakt, cieszę się z tego. Możemy liczyć na dobrą współpracę. Serdecznie dziękuję i witamy jeszcze raz w Berlinie.

BEATA SZYDŁO:  

- Serdecznie dziękuję za przyjęcie w Berlinie. To moja pierwsza wizyta w Berlinie jako premiera polskiego Rządu – mówiła Beata Szydło.

- Niemcy są bardzo ważnym sąsiadem i partnerem Polski. Nie tylko jeśli chodzi o kwestie gospodarcze, ale także kwestie polityczne. 25 – lecie traktatu o dobrych wzajemnych relacjach, jest dowodem, że drogą, którą podążamy jest dobra. Chcemy podtrzymywać te dobre relacje i je pogłębiać  - mówiła szefowa polskiego rządu.

- Musimy budować wspólnie silną Unię Europejską. Dla Polski jest ważne, aby UE się rozwijała i, żeby zarówno Niemcy, jak i Polska były jej podmiotem. Przed nami są istotne wyzwania. – dodała

- Nasze wspólne stanowisko jest takie, że musimy zrobić wszystko, żeby Wielka Brytania pozostała w UE. Jeśli chodzi o kwestię migracji – Polska aktywnie włączyła się w rozwiązywanie tego problemu. Mój rząd przeznaczył środki finansowe na pomoc w Syrii. Zaproponowałam pani kanclerz, żebyśmy wspólnie podjęli polsko – niemiecki projekt humanitarny. Będzie to symbol, że to jest droga, którą państwa UE powinny podążać. – tłumaczyła premier.

- Cieszę się, że została podjęta propozycja omówienia spraw Polaków mieszkających w Niemczech. Zaprosiłam także panią kanclerz do Polski – podkreśliła premier Szydło.

PYTANIA OD DZIENNIKARZY

O kryzysie migracyjnym

Szydło: Polska cały czas aktywnie uczestniczy w koalicji państw europejskich, które włączyły się w rozwiązywanie problemu migracyjnego. Niesiemy pomoc humanitarną. Jesteśmy za tym, aby te porozumienia podjęte z Turcją, były realizowane. Obecny rząd polski chce być aktywny w rozwiązywaniu tego niełatwego problemy. Musimy być solidarni w UE. Musimy szukać rozwiązań skutecznych i takich, które będą jednoczyły członków Unii Europejskiej. Póki co nie mieliśmy skutecznych rozwiązań, ponieważ problem nie został rozwiązany. Musimy siąść do stołu i rozmawiać. Cała Unia powinna szukać porozumienia i mówić jednym głosem. Nikt nie chce, żeby kwestia imigrantów podzieliła UE. Zdajemy sobie sprawę, że kryzys musimy pokonać wspólnie.

Merkel: Z historii wiemy, że pewne zadania mogą trwać bardzo długo. Przykładem jest zjednoczenie Niemiec. Spotkaliśmy się z tureckim premierem. Omawialiśmy status agendy, zwalczanie przemytu, projekt 3 mld itd. Nielegalna imigracja nie została jeszcze zatrzymana. Musimy rozwiązać problem w jaki sposób mamy działać z Turcją

Polacy mieszkający w Niemczech:

Merkel: Mam wrażenie, że pozytywny nastrój zwycięża. Uzgodniłyśmy, że zorganizujemy spotkanie z Polakami. Chodzi także o możliwość nauki języka polskiego. Jesteśmy zgodne co do tego, że możemy współpracować także w dziedzinie technologii.

Szydło: Musimy zrobić wszystko, żeby pogłębiać ten traktat polsko - niemiecki. Niemcy są ważnym partnerem dla Polski. Chcemy rozmawiać o sprawach, które nas łączą,ale także o tych, które wymagają pogłębionej współpracy. Nie ulega wątpliwości, że dobre stosunki pomiędzy Polską i Niemcami są wartością dla nas i dla UE. Silne Niemcy i silna Polska to gwarancja silnej Unii Europejskiej

kz