Rzecznik prasowy prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Łapiński poinformował na antenie radia TOK FM, że głowa państwa odniesie się do kwestii reparacji wojennych dla Polski dopiero wówczas, gdy rząd przedstawi ostateczne stanowisko w tej sprawie. 

"Prezydent przede wszystkim oczekuje na ostateczne stanowisko rządu wyrażone czy to w jakiejś deklaracji, czy dokumencie. Jeśli takie pojawią się stanowiska, czy stanowisko rządu ostatecznie, to prezydent będzie się do tego odnosił."-zapowiedział Łapiński. Jak dodał, w rocznicę wybuchu II wojny światowej w Wieluniu Andrzej Duda podkreślił, że relacje polsko-niemieckie "powinny być oparte na prawdzie, pamięci i zadośćuczynieniu". Rzecznik prasowy zwrócił uwagę, że ta sama kwestia wybrzmiała podczas rozmowy prezydenta Dudy z niemieckim przywódcą, Frankiem Walterem Steinmeierem: "jeśli o tych sprawach będziemy rozmawiać, to trzeba rozmawiać tak, żeby one nie popsuły dobrych relacji Polski i Niemiec”. Zapytany, czy roszczenia reparacyjne Polski mogą popsuć relacje z Niemcami, rzecznik prezydenta odparł, że nie ma państwa, które chętnie płaciłoby reparacje. 

"Natomiast czy ta kwestia jest do przeprowadzenia (…) to zobaczymy. Samo podniesienie kwestii nie jest niczym złym. To jest też przypomnienie o tym, że Polska doznała ogromnych krzywd w czasie II wojny światowej; materialnych, ludzkich i innych i nigdy to nie zostało Polsce wyrównane"- podkreślił Krzysztof Łapiński.

Rzecznik prasowy prezydenta przyypomniał, że Polska byłaby w zupełnie innej sytuacji społeczno-ekonomicznej, gdyby nie straty, które poniosła podczas II wojny światowej. Być może nawet nie byłoby tak wyraźnych różnic ekonomicznych między naszym krajem a Niemcami.

"Jeśli dzisiaj słyszymy, że od Niemiec dostajemy łaskawie fundusze europejskie, to mógłbym powiedzieć, że w ogóle tych funduszy byśmy nie potrzebowali, bo gdyby nie 1 września 1939 r., Polska dzisiaj byłaby w zupełnie innej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Być może nie byłoby tak dużych różnic ekonomicznych między naszymi krajami"- podkreślił Łapiński.

yenn/PAP, Fronda.pl