Katolik Komorowski: Potrzebny rozdział Kościoła od państwa  - zdjęcie
06.08.15, 09:43

Katolik Komorowski: Potrzebny rozdział Kościoła od państwa

9

Komorowski w wywiadzie dla TVN 24 odniósł się do reakcji Episkopatu na temat podpisania przez niego ustawy o zapłodnieniu in vitro i wymiany listów z jego przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim.

O ile wiem, jest to list konkretnej osoby, a nie ciała - Episkopatu – stwierdził. – O ile wiem, sprawa nigdy nie stała na zebraniu wszystkich biskupów – dodał.

Prezydent uznał jednak, że sprawa jest jednak poważna, bo prowokuje pytanie "nie tylko o relacje Kościoła i wiernych, ale o relację Kościół - państwo".

Moim ideałem jest zawsze przyjazny, ale zdecydowany rozdział Kościoła od państwa – podkreślił Komorowski.

Prezydent zwierzył się także ze swoich obaw dotyczących relacji państwo - Kościół. – W kampanii mówiłem, że obawiam się tendencji do budowania średniowiecznych rozwiązań, tego, że się miesza porządki i zaczyna ścigać za odmienne poglądy – mówił. Jak dodał, jest taka właśnie "niepokojąca tendencja". – Tym bardziej, że nigdzie w Europie tego rodzaju sytuacja nie zaistniała, wszystkie episkopaty zachowywały się zupełnie inaczej w kwestii in vitro – przekonywał.

W ocenie Komorowskiego mamy obecnie do czynienia z  tendencją do upolityczniania Kościoła i ureligijniania polityki. Jak dodał, "czym innym jest szacunek wzajemny, czym innym mieszanie poglądów". – Niedobrze wróży każda tendencja do upolityczniania Kościoła, nawet na poziomie parafii. Tak samo polityka, która zaczyna się ureligijniać, jest niedobra – ocenił ustępujący prezydent.

 

<<<KONIECZNIE PRZECZYTAJ! Diabeł. Rozpoznać jego uwodzenie, bronić się przed atakami >>>

MT/Telewizja Republika  

Komentarze (9):

anonim2015.08.6 10:13
Oby jego słowa nie spełniły się w tym sensie, że zostanie sam ex Prezydent odłączony od ludu Kościoła św a z tym związane jest potępienie na wieki wieków
anonim2015.08.6 10:21
Kiedy rozdział państwa od WSI?
anonim2015.08.6 11:34
@Dron - jedyne, czego w tej kwestii uczy nas historia to to, że władza jest albo święta, albo tajna. Kościół tylko tym się wyróżnia, że oddziałuje na władzę świecką jawnie, a komu państwo ulega niejawnie, to Bóg raczy wiedzieć
anonim2015.08.6 12:29
przestancie pisac katolik, tylko czerwony szpieg na roznych uslugach.
anonim2015.08.6 12:55
@hamstero No i niechcący dotknąłeś prawdy. Dzień Objawienie Pańskiego ma moc... Informuje Cię posłusznie, ze to LUD JEST KOŚCIOŁEM!
anonim2015.08.6 13:13
@Hamsterooo Demokracja. Rządzi 50% plus 1...Nie wiedziałeś? Oj, szkoda.
anonim2015.08.6 14:27
@Hamstero z 3 o ' Czy myślisz, że władza cywilna jest wyżej niż duchowa? To się grubo mylisz, jak duchowa nie udzieli rozgrzeszenia władzy cywilnej - to do piekła takowa zostanie strącona, gdzie nią się zajmą z należytą troską dobre wg ciebie diabły
anonim2015.08.6 15:30
Ciekawe w jakich godzinach pan Komorowski wypuszcza Boga z szafy... Bo po co komu Bóg na stałe ?? W końcu należy również rozdzielić Boga od życia człowieka. Na szczęście Bóg jest miłosierny i litościwy na taki tok rozumowania ludzkiego... Bo nie wydalibyśmy nawet jednego tchnienia bez Jego woli. Nikt z nas.
anonim2015.08.6 23:41
@Zebzydowski - nie.