Statystyki chrztów z początku 2009 roku pokazują, że w wierze katolickiej zostało ochrzczonych 22 308 osób. Na duchowym odrodzeniu Chińczyków „korzystają” wszystkie religie, jednak to wspólnoty chrześcijańskie, szczególnie protestanckie, przyciągają największą liczbę nowych wiernych.

Katolicki dziennik „Xinde” (Wiara) podaje, że również Kościół katolicki „korzysta” na tej tendencji. Liczba katechumenów bardzo szybko rośnie, szczególnie w rejonach, które są nawiedzane przez klęski żywiołowe.

Opublikowane dane dotyczą 90 z 97 parafii „oficjalnego” Kościoła i nie uwzględniają chrztów rejestrowanych w "podziemnym" Kościele.

Liczby podane przez poszczególne diecezje mogą być niekompletne, gdyż podają dane chrztów przyjętych tylko w parafiach dużych miast. Jednak już na podstawie tego, co wiadomo, w tym roku liczba chrztów jest wyższa o 40 proc. w porównaniu z całym rokiem 2008.

Pomaga święty Paweł

Według „Xinde” wzrost liczby chrztów to efekt wysiłków ewangelizacyjnych będących odpowiedzią na apel Benedykta XVI w jubileuszowym roku świętego Pawła (czerwiec 2008 – czerwiec 2009) obchodzonym z okazji drugiego tysiąclecia narodzin ”Apostoła z powołania” (Rz, 1,1).

Katastrofy naturalne takie jak np. trzęsienie ziemi, które w maju 2008 roku zniszczyło część regionu Sichuan, przyczyniły się do większej liczby wiernych w Kościele katolickim. Podobnie w diecezji Chengdu, w której po trzęsieniu ziemi zostało ochrzczonych 390 osób i w ten sposób podwoiła się liczba nowych katolików. Według o. Petera Wu Xianlianga z Chengdu, ludzie, którzy przeżyli tragiczne doświadczenie mają wielką potrzebę wsparcia duchowego i religijnego.

W sąsiedniej diecezji Chongqing, która została nawiedzona przez trzęsienie ziemi, 1400 osób zostało ochrzczonych na Wielkanoc – trzy razy więcej, niż w 2008 roku. W innych częściach kraju wzrost liczby ochrzczonych chociaż nie jest tak wysoki, to jest jednak bardzo wymowny. W Tianjin, wielkim mieście portowym na Wschód od Pekinu, parafia Yixingbu świętowała w Wielkanoc dziewięć chrztów. Liczba skromna, ale to pierwsze chrzty parafian od kilkudziesięciu lat.

Według jednego z parafian, Yixingbu jest parafią, która tak naprawdę nie podniosła się po prześladowaniach rozpoczętych w latach 50-tych. Kościół parafialny został skonfiskowany w latach rewolucji kulturalnej (1966-1976) i do dzisiaj nie został zwrócony Kościołowi na miejsce kultu.

W latach 80-tych podczas częściowego otwierania kościołów parafianie z Yixingbu przyjęli zwyczaj chodzenia do pobliskich parafii.

Wyświęcony na księdza w 1995 roku ks. Yuan Shuguo został niedawno proboszczem w Yixingbu. Z powodu braku miejsca kultu wynajął lokal handlowy i zaapelował do parafian, aby się w nim gromadzić. - Dzisiaj mam 300 parafian. Tych dziewięciu nowo ochrzczonych w czasie Wielkanocy jest dla „starych” parafian zachętą, by bardziej angażować się w dzieło ewangelizacji. Dziewięciu to bez wątpienia bardzo mało, ale oni są przede wszystkim znakiem odrodzenia się parafii – mówi ks. Shuguo.

Ilu katolików mieszka w Chinach? Ile jest diecezji?

Dokładne dane statystyczne dotyczące Kościoła katolickiego w Chinach są trudne do oszacowania. Katolicyzm, obok buddyzmu, taoizmu, islamu i protestantyzmu jest jedną z religii oficjalnie uznawanych przez państwo, lecz konkretna liczba katolików jest trudna do ustalenia, ponieważ część z nich należy do Kościoła „oficjalnego” a część do „podziemnego”. Statystyki rządowe podają, że katolików w Chinach jest 5,3 miliona. Według obliczeń Centrum Studiów Ducha Świętego z diecezji Hongkong rzeczywista liczba katolików wynosi przynajmniej ok. 12 milionów wiernych.

Rozbieżności są nawet w kwestii liczby katolickich diecezji w Chinach. Stolica Apostolska podaje, że jest ich 138, w tym 116 aktywnych i 22, które de facto nie prowadzą żadnej działalności. Chiński rząd podaje natomiast, że jest jedynie 97 diecezji (w Kościele „oficjalnym” doszło w ostatnich latach do połączenia niektórych diecezji tak, by ich granice zgadzały się z granicami administracyjnymi).

 

24 maja - w Dniu Modlitwy za Kościół w Chinach - będzie miała miejsce duchowa pielgrzymka katolików z całego świata do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Sheshan w Szanghaju. List Prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów kardynała Ivana Diasa do wszystkich biskupów zaleca, by prosić w modlitwach o „dar komunii i pojednania”.

W liście z 27 maja 2007 roku do chińskich katolików Benedykt XVI wyraził wolę, aby każdego roku dzień 24 maja był obchodzony jako Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. Jest to dzień liturgicznego wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, która jest czczona z wielką pobożnością w Sanktuarium Maryjnym Sheshan w Szanghaju.

 

MaRo/Zenit

/