Stowarzyszenie „Adamim”, przyjmujące za swój cel promocję homoseksualizmu w Kościele, proponuje parom homoseksualnym błogosławieństwo w czasie nabożeństwa w kościele. Aninomowi katoliccy księża zwierzają się też na stronie interntowe z przeżyć homoseksualnych. Jeden z nich, podpisujący się jako „Mario, ksiądz katolicki”, opowiada min. o wizytach w klubach gejowskich, lekturach gejowskich czasopism, czy wielokrotnym udzielaniu noclegu homoseksualistom. Ksiądz zapewnia również, że od pewnego czasu „czyta Biblię przez gejowskie okulary”.

Stowarzyszenie Adamim ma swoją siedzibę w Bernie. Na ich stronie czytamy: „Jesteśmy aktywną grupą homoseksualnych mężczyzn w kościelnej służbie: księży, asystentów pastorów, kapłanów, katechetów, teologów, duszpasterzy szpitalnych, zakonników – różnych wyznań. Homoseksualiście nie zawsze łatwo jest żyć w Kościele chrześcijańskim. Jako stowarzyszenie „Adamim” pracujemy publicznie nad tym, by homoseksualizm został uznany za naturalną odmianę ludzkiej seksualności. To przecież szczególna zdolność, kochać człowieka  tej samej płci”.

„Adamim” deklaruje przyjazny stosunek do „Lesbijskiego i Gejowskiego Kościoła Bazylei” (LSBK), ekumenicznej wspólnoty dla wszystkich: „gejów, lesbijek i transseksualistów”. LSBK urządza własne msze w jednym z ewangelicko-reformowanych kościołów Bazylei. Na stronie LSBK czytamy, że przygotowują oni msze z udziałem księży obu płci, a „w ten sposób powstają, obok tradycyjnych mszy, także nowe i eksperymentalne formy”. W projekcie uczestniczą kapłani i kapłnaki różnych wzynań, w tym rzymsko-katolickiego. Na oficjalnej stronie Kościoła katolickiego Bazylei msze organizowane przez LSBK są polecane jako ciekawe i pozwalające doświadczyć nowych wymiarów religijności.

W dodatku biskup Bazyeli, Felix Gmür, odmawia komentowania całej sprawy. Wg portalu katholisches.info powołującego się na doniesienia gazety Die Neue Zürcher Zeitung, milcząco toleruje on udzialanie przez podlegających jego władzy katolickich księży błogosławieństw parom homoseksualnym. Biskup ten zasłynął wśród szwajcarskich katolików w 2011 roku podczas uroczystości udzielenia święceń kapłańskich. Wówczas kilku księży, których wyświęcał bp Gmür, miało na sobie stuły z wymalowanymi różnokolorowymi odciskami dłoni.

PCh/katholisches.info