Portal wPolityce.pl dowiedział się, że Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych sędzia Przemysław W. Radzik objął postępowaniem wyjaśniającym byłego wiceprezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie sędziego Krzysztofa Krygielskiego, który wcześniej przywrócił do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna.

Wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Krzysztof Krygielski dopuścił pod koniec grudnia do obowiązków sędziego Pawła Juszczyszyna. Stało się to po wygaśnięciu kadencji Macieja Nawackiego jako prezesa tego sądu. Niedługo później do sądu dotarł faks z Ministerstwa Sprawiedliwości informujący o powołaniu sędziego Nawackiego na kolejną kadencję. Prezes przerwał urlop i zdecydował o ponownym zawieszeniu sędziego Juszczyszyna.

Po tych wydarzeniach minister sprawiedliwości zdecydował o odwołaniu wiceprezesa Krygielskiego. Teraz portal wPolityce.pl donosi, że były wiceprezes został objęty postępowaniem wyjaśniającym.

- „Informuję, że 28 grudnia 2021 r. Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych sędzia Przemysław W. Radzik podjął i prowadzi czynności wyjaśniające w sprawach dotyczących: uzasadnionego podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego z art. 107 § 1 pkt 5 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych, polegającego na naruszeniu godności urzędu przez ustalonego sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie poprzez w to, że w dniu 20 grudnia 2021 r., jako wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że pomimo obowiązywania uchwały Sądu Najwyższego z dnia 4 lutego 2020 r. sygn. akt II DO 1/20 o zawieszeniu sędziego Pawła J. w czynnościach służbowych wydał zarządzenia o dopuszczeniu tego sędziego do orzekania w Sądzie Rejonowym w Olsztynie, co naruszało przepis art. 82 § 1 Usp, określający obowiązek postępowania zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim, w tym obowiązek stania na straży prawa, a tym samym stanowiąc o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231 § 1 kk, stanowiło działanie na szkodę interesu publicznego w postaci prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości”

- poinformował Rzecznik Dyscyplinarny Sądów Powszechnych.

kak/wPolityce.pl