Odkąd Papież Franciszek został wybrany, napotkała na silny opór ze strony tradycjonalistów, niezadowolonych z jego dążenia do reform kościelnych - a obliczem tego sprzeciwu jest często kardynał Raymond Burke, amerykański duchowny, który pracował na wysokich stanowiskach w Rzymie. (1)

Franciszek ostatecznie przeniósł kardynała Burke z kluczowych zadań Watykańskich mianując go kardynałem - patronem Suwerennego Zakonu Kawalerów Maltańskich, co niektórzy uznawali za degradację. Niewątpliwie nadal Burke, były arcybiskup St. Louis ma oddanych zwolenników wśród konserwatystów, którzy chętnie cytują jego wypowiedzi ustawiając je często w jednoznacznie antypapieskim kontekście.

Jak to wygląda w wypowiedziach samego Kardynała? Cytujemy: "Wiem o wszystkich tych wypowiedziach. Ludzie nazywają mnie "wrogiem papieża" i tak dalej. Nigdy nie byłem i nie jestem obecnie wrogiem papieża.” Powiedział tak ostatnio w wywiadzie długości książki, w której porusza wiele tematów, na które zwracał uwagę w przeszłości: krytykuje "radykalny feminizm" i homoseksualizm który uważa za "zranienie natury", jak również krytykuje "sekularyzację" i relatywizm moralny, które infekują społeczeństwo i Kościół katolicki. Kardynał potwierdza swój sentyment do starej Mszy łacińskiej i mówi o nostalgii za katolicyzmem swego dzieciństwa, który poznał czując pierwsze oznaki powołania w wieku lat 8. Kardynał krytycznie też patrzy na islam, o którym powiedział że "chce rządzić światem." Tyle o jego odniesieniach do tradycji.

Trzeba też zauważyć, że Burke z aprobatą i często cytuje Świętego Jana Pawła II, papieża, który mianował go biskupem w 1995 roku, szanuje również papieża Benedykta XVI, chwali świętego Piusa X, papieża, nazywając jego nauki nadal aktualnymi. Lecz o Piusie X wspomina mimochodem, nie przeciwstawiając jego nauki nauce jego następców. "Wiem o tym co mówią. Ludzie nazywają mnie "wrogiem papieża" i tak dalej. Nigdy nie byłem i nie jestem obecnie wrogiem papieża" powiedział kard. Burke telefonicznie do dziennikarza RNS. "Nigdy nie było, w tym co mówiłem, braku szacunku do papieskiego urzędu, ponieważ Kościół katolicki nie istnieje bez urzędu Piotra", powiedział, odnosząc do wypowiedzi wielu tradycjonalistów. "Powiedziałem to do samego papieża, w rozmowach z nim – a są to przy przyjazne rozmowy” - Powiedziałem mu:" Ojcze Święty, tylko w ten sposób mogę służyć Ci jest mówienie prawdy w najlepszy i najczystszy sposób jak to tylko możliwe”, na co odpowiedział mi: "To jest to, co chcę".

Kardynał powiedział że także ci, którzy go krytykują, a takich też nie brakuje, chcieliby interpretować jego relacje z Ojcem Świętym jako pewnego rodzaju ciąg wrogości czy może nawet wojny między tymi którzy pragną reformy kościoła, a tymi którzy chcą się im opierać, przy czym pierwszych ma reprezentować papież Franciszek, a kard Burke ma reprezentować przeciwległe poglądy. „To po prostu nie jest prawdą." - podsumował.

W trakcie półgodzinnej rozmowy, Burke ciągle powracał do swego zobowiązania aby "po prostu bronić, tego co Kościół zawsze nauczał i praktykował", ale nie chce być traktowany jako przeciwwaga, albo nawet wróg papieża Franciszka. Ta pewna polemika, nie przeszkodzi im pokazać się razem z okazji 68 urodzin kardynała i 80 urodzin papieża w grudniu.

"Ja nigdy nie opuściłem Kościoła katolickiego. Bez względu na to co się dzieje, mam zamiar umrzeć będąc wyznania rzymskokatolickiego. Nigdy nie będę przyczyną schizmy ". Nie ma też ochoty uciekać w schizmatycki ruch, co rozważały niektóre głosy po katolickiej „prawej stronie”.

Skonkludował: "Będę po prostu zachowywać wiarę, którą znam w możliwie najlepszy sposób. To, jest to czego Pan oczekuje od mnie. Ale mogę cię zapewnić, to: Nie znajdziesz mnie nigdy jako część jakiegokolwiek schizmatyckiego ruchu albo, nie daj Boże, prowadzącego ludzi do oderwania się od Kościoła katolickiego. O ile mi wiadomo, jest to kościół Pana naszego Jezusa Chrystusa, a papież jest jego wikariuszem na ziemi, a ja nie zamierzam być oddzielony. "

 

Przypisy:
(1 )por. https://ekai.pl/wydarzenia/watykan/x86863/kard-burke-sposob-nauczania-papieza-franciszka-wprowadza-zamieszanie/ KAI, Kard. Burke: sposób nauczania papieża Franciszka wprowadza zamieszanie

 

 

Maria Patynowska
na podstawie artykułu Davida Gibsona RNS