Kardynał Brandmüller krytykuje roboczy dokument przygotowywany na Synod Amazoński. Twierdzi, że jest to "heretycka apostazja" i wzywa biskupów, by go odrzucili.

Kardynał Walter Brandmüller ostro skrytykował dokument roboczy Watykanu (Instrumentum Laboris) na nadchodzący Synod Amazoński. Dokument nazwał "heretyckim odstępstwem" od Boskiego Objawienia. Wezwał przywódców Kościoła, aby "odrzucili go z całą stanowczością".

- Należy stwierdzić z naciskiem, że Instrumentum Laboris zaprzecza naczaniu Kościoła w decydujących punktach i dlatego musi być uznany za heretycki - napisał 90 - letni niemiecki duchowny.

- Ponieważ nawet fakt Boskiego Objawienia jest tutaj kwestionowany, albo źle zrozumiany, należy mówić dodatkowo o apostazji - stwierdził kardynał Brandmuller, światowej sławy znawca historii Kościoła

Kardynał powiedział, że skupienie się na synodzie w regionie o stosunkowo małej populacji, który jest o połowę mniejszy niż miasto Meksyk, jest „powodem do podejrzeń, co do prawdziwych intencji” stojących za spotkaniem katolickich biskupów.

Zastanawiał się, dlaczego prawie trzy czwarte tematów poruszonych w dokumencie z 17 czerwca, przygotowanym na październikowy synod, jest tylko nieznacznie związanych z „Ewangelią i Kościołem”.

Kardynał nie zgadza się z „bardzo pozytywną oceną religii naturalnych, w tym rodzimych praktyk leczniczych i podobnych, a nawet mityczno-religijnych praktyk i form kultów”, dodając, że samo „pojęcie inkulturacji jest wypaczone w dokumencie”.

Kardynał Brandmüller następnie krytykuje dokument za „zniesienie celibatu” i wprowadzenie do „kapłaństwa kobiet”.

- Nie da się ukryć, że„ synod" ma zamiar pomóc w realizacji dwóch najbardziej cenionych projektów, które dotychczas nigdy nie były realizowane: mianowicie zniesienia celibatu i wprowadzenia kapłaństwa kobiet - począwszy od kobiet-diakonów. W każdym razie chodzi o „przyjęcie roli, przywództwa kobiety w Kościele” (129a3). W podobny sposób „teraz otwieramy nowe przestrzenie dla tworzenia nowych służb, jak tego wymaga ten historyczny moment. Nadszedł czas, aby posłuchać głosu regionu Amazonii… ”(nr 43)” - napisał.

Kardynał przytoczył oświadczenie Jana Pawła II, który „stwierdził z najwyższym autorytetem, że nie jest w mocy Kościoła udzielanie sakramentu święceń kapłańskich kobietom”. W liście apostolskim Ordinatio Sacerdotalis z 1994 r. Jan Paweł II ogłosił że Kościół nie ma „żadnego upoważnienia do udzielania święceń kapłańskich kobietom i że ten sąd ma być ostatecznie utrzymany przez wszystkich wiernych Kościoła”.

Kard. Brandmuller stwierdził, że „jesteśmy świadkami nowej formy klasycznego modernizmu z początku XX wieku” .

- Dlatego niektóre aspekty dokumentu roboczego należy oceniać jako „heretyckie”, a nawet jako „apostazję” - podkreślił.

- Instrumentum Laboris dla Synodu Amazońskiego stanowi atak na fundamenty wiary i w sposób, który dotychczas nie był uważany za możliwy. Musi więc zostać odrzucony z całą stanowczością - dodał.

bz/lifesitenews.com