Nowy Sącz w hołdzie bohaterom walk o niepodległość

Po opisanym tu przeze mnie ponownym pochówku ministra spraw wewnętrznych II Rzeczypospolitej, generała Bronisława Pierackiego na frontowej ścianie Miejskiego Ośrodka Kultury przy alei Wolności w Nowym Sączu została odsłonięta tablica pamiątkowa „Czynu Niepodległościowego Sądeczan w 1918 roku”.

„Budynek ten powstał jako Dom Strzelecki imienia Bronisława Pierackiego. Nową płytę wmurowano w miejsce zdemontowanej kilka tygodni temu tablicy upamiętniającej I rocznicę <wyzwolenia"> Nowego Sącza przez Armię Czerwoną. Zdjęta tablica trafiła do magazynów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu” - czytamy w portalu informacyjnym Sądeczanin.

Na wykonanej z jasnego piaskowca tablicy znajduje się prawie 120 nazwisk sądeczan, którzy zapisali się w historii miasta w okresie, kiedy odzyskiwaliśmy w 1918 roku niepodległość.

-  Ojczyzna nasza zmartwychwstała! - taki polski głos radości niósł się sto lat temu po sądeckich ulicach i zwielokrotniony rozlewał się po wszystkich mniejszych i większych miastach ówczesnej Galicji: od Cieszyna, przez Kraków, aż po miasto, którego przynależności do odradzającej się Polski bronił, przed ukraińskim zamachem, wówczas kapitan Bronisław Pieracki - Lwów. Teraz, znajdując się pod domem jego imienia, chcemy odsłonić tablicę na nim  umieszczoną, jako wyraz hołdu dla tych, którzy sto lat temu zdecydowali o ostatecznym zrzuceniu zaborczego jarzma niewoli. Dziś miasto wypełnia swój wielki obowiązek. Obowiązek pamiętania o bohaterach, których włócznie, jak mawiał Homer, rzucają długie cienie. Rzucają na nas i na przyszłość tych, co przyjdą po nas. Polska potrzebuje bohaterów, a jak uczy życie, tam się rodzą bohaterowie, gdzie się ich szanuje, Bohaterom narodowym cześć! Najjaśniejsza Rzeczypospolita Polska niech żyje! - powiedział przed odsłonięciem tablicy przewodniczący Komitetu Ochrony Walk i Męczeństwa przy Krakowskim Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej, historyk i działacz niepodległościowy Jerzy Giza (cytat za portalem).

„Kamień węgielny pod budowę Domu Strzeleckiego, został poświęcony 19 października 1935 roku. Wydarzyło się to po uroczystościach przeniesienia trumny z ciałem Bronisława Pierackiego z Cmentarza Komunalnego do mauzoleum poświęconego generałowi na Starym Cmentarzu, czyli tam, gdzie ponownie spoczęła jego trumna” - napisał Sądeczanin.

Jerzy Bukowski