Jens Stoltenberg: NATO pomoże Ukrainie zrealizować prawo do samoobrony - zdjęcie
19.01.22, 10:03fot. yt/nato news/screen

Jens Stoltenberg: NATO pomoże Ukrainie zrealizować prawo do samoobrony

16

W przypadku rosyjskiego ataku sojusznicy Ukrainy obiecują nałożyć na agresora gospodarcze, finansowe, polityczne sankcje. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział wszechstronne wsparcie dla Ukrainy w przypadku możliwej rosyjskiej inwazji, donosi portal ukraińskiego tygodnika społeczno-politycznego Dzerkało Tyżnia.

Stoltenberg zauważył, że w przypadku eskalacji rosyjskiej agresji Sojusz wesprze Ukrainę pod każdym względem.

Sankcje gospodarcze, finansowe, polityczne. NATO i sojusznicy zapewnią również wsparcie Ukrainie. Ukraina ma prawo do obrony swojej suwerenności, a NATO pomoże jej w pełni korzystać z jej prawa do samoobrony”
– powiedział.

Oprócz tego, szef NATO zaprosił przedstawicieli Rosji i 30 krajów sojuszniczych NATO do dalszych rund negocjacji.

Sojusznicy są gotowi do składania pisemnych propozycji do rozpatrzenia przez Radę Rosja-NATO i dążą do konstruktywnych wyników”
– powiedział sekretarz generalny i dodał, że może to obejmować zmniejszenie ryzyka działań wojennych, zwiększenie przejrzystości i poprawę kanałów komunikacji.
Przypomnijmy, 12 stycznia po zakończeniu posiedzenia Rady Rosja-NATO Sojusz w ostrej formie odrzucił bezprecedensowo bezczelne żądania Moskwy dotyczące podziału Europy na strefy wpływów i nierozszerzenia NATO.

Sekretarz generalny Sojuszu podkreślił, że „państwa członkowskie potwierdziły politykę otwartych drzwi NATO i prawo każdego kraju do wyboru własnych mechanizmów bezpieczeństwa”.

Rosja nie ma prawa domagać się, aby Sojusz zamknął swoje drzwi dla Ukrainy”
– podkreślił.

Jens Stoltenberg po raz kolejny powtórzył, że Sojusz nie będzie iść na kompromis w kwestii swoich podstawowych zasad – poszanowania integralności terytorialnej krajów i ich prawa do samodzielnego wyboru sojuszy, do których się przyłączyć.

Członkowie NATO są gotowi do dialogu z Rosją, ale nie pójdziemy na kompromis w sprawie podstawowych zasad, nie pójdziemy na kompromis w sprawie suwerenności i integralności terytorialnej każdego kraju w Europie”
– podsumował.

Szef NATO powiedział też, że Rosja nie ma prawa domagać się, aby Sojusz zamknął swoje drzwi dla Ukrainy.

Wszyscy członkowie Sojuszu są zjednoczeni w odniesieniu do kluczowej zasady: każde państwo ma prawo wybierać własną drogę. Sojusznicy zgadzają się również, że wyłącznie Ukraina i 30 sojuszników z NATO mogą decydować, kiedy Ukraina będzie gotowa do członkostwa w NATO”
– oświadczył Stoltenberg i dodał, że Rosja nie ma prawa weto o przystąpieniu Ukrainy do NATO.

Przypomnijmy, pod koniec grudnia ubiegłego roku na polecenie Putina rosyjskie MSZ Rosji wystąpiło z aroganckimi i chamskimi żądaniami wobec USA i NATO, by Sojusz Północnoatlantycki nie rozszerzał się na wschód, a pozostawił sąsiadów Rosji na pastwę Kremla i żadnym czynem nie popierał te kraje w obliczu rosyjskiej agresji w sprawie ochrony ich bezpieczeństwa, niepodległości i integralności. Co więcej, Moskwa domaga się też rozbrojenia państw członkowskich NATO, które przystąpiły do sojuszu po 1997 roku, to znaczy domaga się faktycznie pozostawienia krajów bałtyckich, Polski, Czech, Słowacji, Rumunii i Bułgarii bez parasola bezpieczeństwa NATO. Innymi słowy, Putin zażądał, aby USA i NATO podzieliły świat i przywróciły Kremlowi kontrolę nad stalinowską strefą wpływów w Europie.

Jagiellonia.org

Komentarze (16):

Antyniemiecka szczujnio!2022.01.19 17:37
https://demagog.org.pl/fake_news/niemcy-nie-zgodzily-sie-na-przelot-samolotow-do-ukrainy-fake-news/
katolicka deratyzacja Polski2022.01.19 15:26
Antyiukrainskich propagandystow Putina z Konfederacji bedziemy sprzedawac drogo banderowcom ,poprawiajac polski bilans platniczy.
Donek Berlin2022.01.19 14:47
z ta ukrainą niech w końcu Putin zrobi porządek.
katolicka deratyzacja Polski2022.01.19 15:17
Kara smierci dla politykow rosyjskich z Konfederacji to za malo. Proponuje pozbawienie obywatelstwa za zdrade i wydawanie w rece banderowcow. Dopiero wted ysprawiedliwosci stanie sie zadosc.
anonim2022.01.19 11:38
Ukraina nigdy nie byla samodzielnym Panstwem. Zawsze nalezala do Rosji carskiej i czesc do Polakow, a pozniej byla republika ZSRR. Zawarli porozumienie z Niemcami hitlorewskimi i walczyli o suwerennosc. Do Polakow mieli ogromna nienawisc i mordowali tak, ze nawet niemco by to nie przyszlo do glowy, chociaz tez mordowali.
kacapowi ad rem :2022.01.19 12:16
Sama Moskwa gwarantowała łącznie z GB i USA nienaruszalność granic Ukrainy w traktacie o zwrocie broni atomowej .
Piotruś Punk2022.01.19 11:20
Dopóki Ukraińcy nie odblokują kolei, powinniśmy się wstrzymać z jakimikolwiek deklaracjami nie mówiąc o konkretnej pomocy. Nie utrudniamy innym pomagać ale sami się powstrzymujmy, coś za coś.
co za pisowskie upodlenie2022.01.19 11:29
już niedługo odblokują, załatwi to pisowski długoPIS Duda, już raz dał im 4 mld zł aby go poklepali za to po plecach to teraz da 10 miliardów to odblokują, Ukrainiec mądrzejszych od tych pisowskich kundli
Anonim2022.01.19 10:43
W ramach pomocy wyślijmy im polską Wunderwaffe - ołtarze polowe i relikwie Boboli. 😁😁😁 Ruscy uciekną przerażeni....
oficer LWP2022.01.19 11:35
300 mobilnych ołtarzy to za mało na ruskiego sałdata, Błaszczak zamówi kolejne tysiąc a Macierewicz na białej chabecie z Janowa poprowadzi niezwyciężonych pisowskich trepów na Moskwę, Duda, Morawiecki, Kaczyński i wielu innych koszerny będą te zmagania obserwować z Izraela zagrzewając polskich głupich gojów do zdychania za wielką Polin bo tak o Polsce mówił Duda jak się korzył i upodlił z okazji rozpoczęcia żydowskiego święta Chanuki
LWP ?2022.01.19 12:05
To formacja przestępcza !
oficer LWP2022.01.19 14:03
podaj nr sprawy i sygnaturę orzeczenia sadowego niedorozwoju pisowski,
Marek2022.01.19 10:39
Jaki to piękny dyplomatyczny bełkot. NATO po prostu chce zbrojnie powiększyć swoje wpływy. Obstawiam, że za sznurki wojenne pociągają najbardziej Niemcy bo zajęcie ekonomiczne Ukrainy przyniosłoby im najwięcej zysków. Ten scenariusz z powodzeniem przetestowano na Polsce.
Si vis pacem , para bellum !2022.01.19 10:29
I to jest optymistyczne . Każdy kraj sąsiad powinien przyłożyć rękę do wzmocnienia obrony Ukrainy mając na względzie własne bezpieczeństwo i suwerenność swoją . Ciekawe jak zachowają się w tej sytuacji sojusznicy Putina tzn. Niemcy !
pisowski bolszewizm2022.01.19 10:40
Ukraina rości sobie pretensję do polskich ziem na wschód od Wisły z Krakowem włącznie,silna Ukraina ci te ziemie odbierze pisowski przygłupie
da da , kacapie2022.01.19 12:04
Nic więcej nie wybełkoczesz ??