Teściowe (teściowie rzadziej) stały się bohaterami dziesiątek dowcipów, tych mniej i bardziej śmiesznych, czasem okrutnych. O rodzicach małżonków krąży mnóstwo stereotypów, często bardzo krzywdzących, ale... Czy aby nie ma w nich choćby ziarnka prawdy?

Prawdą jest (potwierdzoną doświadczeniami życiowymi wielu osób), że teściowie, nawet najbardziej kochani, najlepsi pod słońcem mogą rozwalić każdy, nawet najlepszy związek. Bo jak tu wytrzymać pod jednym dachem z „mamusią”, która zawsze wie lepiej, czego potrzeba jej synkowi, zawsze gotuje dla niego najlepsze obiadki i właściwie cały czas jest za ścianą, więc nawet spokojnie nie można się ze sobą pokłócić...

Życiowe doświadczenie teściów (którzy przecież spędzili ze sobą już wiele lat i dużo przeżyli) może być cenną wartością, ale tą... warto dozować z umiarem. Dlatego tak wiele osób radzi, by – jeśli to oczywiście możliwe – po ślubie nie mieszkać razem z rodzicami któregoś z małżonków. Ale co w sytuacji, kiedy po prostu nie ma innego wyjścia? Kiedy nowożeńców nie stać na samodzielne wynajęcie mieszkania, bo na przykład oboje jeszcze studiują? A nawet jeśli nie mieszkają razem, to przecież okazji do konfliktów nie brak, bo babcia wie lepiej, jak ubrać i czym nakarmić wnusia albo jaki kolor zasłon byłby najlepszy w sypialni.

Przesadzam? Osobiście (całe szczęście!) takich doświadczeń nie mam, ale z opowieści przytoczonych w książce „Teściowie i młodzi” wynika, że rodzice małżonka potrafią nieźle dopiec wybrankowi/wybrance ich ukochanego dziecka. Oczywiście, autorzy publikacji (małżeństwo Małgorzata i Jan Wilkowie, teściowa Anna Zajic oraz duszpasterz małżeństw i rodzin o. Ksawery Knotz) nie udzielają gotowych recept, jak radzić sobie w takich sytuacjach, bo tych zwyczajnie nie ma. Atutem są jednak historie opowiadane przez rodziców, teściów, nowożeńców czy rodzeństwo oraz pokazanie rozwiązań, jakie w ich przypadkach się sprawdziły.

W książce „Teściowie i młodzi” znajdziemy za to odpowiedzi na pytania o objawy hypengyophobii (lęku przed dorosłością) czy jak bez uszczerbku dla nowej rodziny opuścić rodziców (przede wszystkim emocjonalnie) i jak wyznaczyć granice, jeśli to Rodzice nie chcą opuścić swojego dziecka (tak, tak opuszczanie dotyczy nie tylko młodych!). Jak sobie radzić z rodzeństwem współmałżonka, z rodzinnymi zwyczajami (odrębność nawyków), jak uzgodnić własne modele działania, oraz jak szanować Rodziców, gdy wszystko w nas woła: „NIE!”.

Publikacja nie jest sztampowym poradnikiem, zawierającym proste schematy działań. Pokazuje raczej sytuacje konfliktowe, jakie mogą się zdarzyć (choć oczywiście nie muszą). Dla osób, które nie potrzebują dodatkowej pomocy w ustawianiu swoich relacji pewnie nie będzie w żaden sposób odkrywcza; nowożeńcom, którzy stoją przed perspektywą zamieszkania z rodzicami może się przydać...

MBW

A. Zajic, M. i J. Wilkowie, K. Knotz OFM Cap
"Teściowie i młodzi. Jak to ma działać?"
Edycja św. Pawła 2013, s. 184