Istotą przemian demokratycznych w Polsce po roku 1989 jest pluralizm mediów. Niestety, w obecnych czasach wyraźnie widać, że niektóre media są faworyzowane, a inne są spychane na margines albo całkowicie eliminowane.

 

List w obronie Radia Maryja podpisałem nie dlatego, żebym we wszystkim zgadzał się z toruńską rozgłośnią. Osobiście, mam swoje krytyczne zdanie, ono dotyczy lustracji i sprawy abp Wielgusa. Niemniej, uważam, że Radio (patrzę na TV Trwam, Radio Maryja i Nasz Dziennik jako na pewną całość) reprezentuje pewną część społeczeństwa, które w ten sposób jest pozbawione możliwości wypowiadania się. Jeżeli TV Trwam nie dostała miejsca na mulitpleksie, to stało się źle, stąd moje poparcie. List podpisał również cały zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, którego jestem członkiem. Możemy się spierać co do różnych spraw, polemizować ze sobą i każdy powinien mieć do tego prawo. A okazuje się, że są media gorsze i lepsze, inaczej traktowane przez KRRiT.

 

Problemy TV Trwam to wyraz domykania się systemu medialnego, z którym mamy do czynienia od jakiegoś czasu. Jeśli tak się stanie, wrócimy do czasów komunizmu, wtedy bedzie tylko Trybuna Ludu i tylko ona będzie miała rację. Stworzy się obieg zamknięty, a tak być nie może, bo to byłoby cofnięcie się do tyłu. Pluralizm polega na tym, że różne media muszą mieć prawo do reprezentowania swoich poglądów. Dziś dzieje się źle, bo jeśli wziąć do ręki poszczeglne tygodniki, to w każdym jest dokładnie to samo. To poprawność polityczna, która w ogóle wyklucza możliwość myślenia inaczej.

 

Choć mam w niektórych sprawach zupełnie inne zdanie niż środowisko toruńskie, uważam, że powinno ono mieć prawo głosu. Zaś prawem odbiorcy jest wybór, a wolność wyboru jest wtedy, kiedy jest z czego wybierać, nie dostawanie jednego pakietu, z którego można korzystać.  

 

not. eMBe

 

List otwarty Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy ws. Telewizji Trwam: 

 

9 stycznia 2012 r.

 

 Sz. P.

Jan Dworak

Przewodniczący

Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

 

ul. Sobieskiego 101

00-763 Warszawa,

 

 

Szanowny Panie Przewodniczący,

 

Z wielkim niepokojem przyjmujemy wiadomość o braku miejsca dla TV TRWAM na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, którym w imieniu Polaków dysponuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pod Pana przewodnictwem. Niestety trudno przyjąć inną linię rozumienia problemu, jak dyskryminacja katolickiej telewizji, która jako jedyna istniejąca w Polsce próbuje podjąć się zadania ewangelizacji poprzez obraz telewizyjny. Ponadto, trzeba zobaczyć wiele tysięcy osób, które oglądają TV TRWAM i są podatnikami, jak również płatnikami abonamentu, a zatem współfinansują projekt multipleksu i mają prawo do bezpłatnego odbioru TV TRWAM w naziemnej cyfryzacji, która daje możliwości dalszego jej rozwoju. Skoro multipleks będzie dostępny dla wszystkich opłacających abonament radiowo-telewizyjny, to żądamy udostępnienia miejsca na multipleksie dla TV TRWAM.

 

Chcemy przypomnieć, że multipleks nie jest prywatną inwestycją członków KRRiT, ale dobrem narodowym, gdzie w imię demokracji i pluralizmu powinien znaleźć się również głos katolików, a takim jest jedyna - na razie - o zasięgu krajowym katolicka TV TRWAM. Warto dodać, że właśnie TV TRWAM jest jedynym polskim medium, które towarzyszy pielgrzymkom papieża Benedykta XVI. Jako jedyna transmitowała m.in. ostatni Światowy Dzień Młodzieży w Hiszpanii, podczas gdy inne stacje nagłaśniały wówczas przede wszystkim lewackie marginalne grupy, tworząc manipulacyjnie wrażenie, że to jest rzekomo „atmosfera”  tych spotkań młodzieży z Ojcem Świętym. Za obecność mediów toruńskich w Madrycie podziękował też kard. Stanisław Dziwisz, dostrzegając, że żadne inne z polskich stacji telewizyjnych nie transmitowały tych, tak ważnych dla katolików, wydarzeń. Ponadto, warto zauważyć uznanie Ojca Świętego Benedykta XVI dla działalności ewangelizacyjnej toruńskich mediów, w tym TV TRWAM, wyrażone z okazji 20-lecia powstania Radia Maryja.

 

Dziwne wydają się decyzje KRRiT, a zgoła fałszywe uzasadnienia tych decyzji, że wyznaczonym kryterium spełnionym przez inne stacje telewizyjne, które otrzymały miejsca, miałoby być bogate spektrum na antenie bądź stabilność finansowa; przecież zaakceptowano oferty „raczkujących” stacji telewizyjnych, nawet także nieznanych z  telewizyjnego dorobku.

 

W imię poszanowania demokracji, domagamy się przyznania miejsca na multipleksie dla TV TRWAM, jak również umożliwienia swobodnej realizacji misji ewangelizacyjnej poprzez media, do której zachęcał nas m.in. bł. Jan Paweł II, a teraz czyni to Ojciec Święty Benedykt XVI.

 

TV TRWAM ma takie samo prawo do miejsca na multipleksie, jak i inne stacje. Ponadto uważamy, że wszelkie tego typu decyzje powinny być transparentne i publicznie znane.

 

Oczekujemy na  odpowiedź na następujące pytania:

 

Dlaczego KRRiT nie informowała Lux Veritatis starającej się o przydział na multipleksie dla TV TRWAM o kolejnych etapach procesu koncesyjnego, jak również, z jakiego powodu KRRiT nie informowała o uchwałach (26.04.2011 i 6.07.2011 r.) dotyczących przyznania bądź odmówienia koncesji zainteresowanym stronom?

 

Wszelkie działania dotyczące w/w decyzji nie były dokładnie przedstawione, opisane i zamieszczone na stronie internetowej KRRiT i dlaczego brak w tym względzie transparentności?

 

Z jakiego powodu – prosimy o konkretne wskazania -  TV TRWAM nie otrzymała miejsca na multipleksie i co przeważa, że inne stacje je otrzymują?

 

Jakimi argumentami programowymi kieruje się KRRiT, odrzucając ofertę jedynej katolickiej stacji telewizyjnej, wobec faktu, że Polska jest krajem o społeczności w większości katolickiej i wyznanie to jest wiodące w całym dorobku historyczno-narodowym Ojczyzny?

 

Z poważaniem,

Zarząd Główny Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy:

ks. dr Bolesław Karcz - Prezes ZG KSD (Kraków)

Anna Pietraszek - Wiceprezes ZG KSD (Warszawa)

ks. dr Roman Piwowarczyk - Wiceprezes ZG KSD (Łódź)

Ewa Ablewicz-Rzeczkowska - ZG KSD (Warszawa)

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - ZG KSD (Kraków)

Bogusław Olszonowicz - ZG KSD (Gdańsk)

Agnieszka Piwar - ZG KSD (Warszawa)

Jerzy Wasiukiewicz - ZG KSD (Warszawa)

Anna Wiejak - ZG KSD (Warszawa)