reklama
reklama

„GW” jest przerażona. „Idzie tsunami” – triumf Kaczyńskiego

„GW” jest przerażona. „Idzie tsunami” – triumf Kaczyńskiego
„GW” przerażona. „Idzie tsunami” – triumf Kaczyńskiego (fot. YouTube)
reklama „Gazeta Wyborcza” jest przerażona wynikiem wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. W prawdziwy obłęd wprawia ją fakt, że partia Kaczyńskiego cieszy się sympatią młodych Polaków

W „GW” można przeczytać wywiad Agnieszki Kublik z prof. Januszem Czapińskim. Tematem przewodnim jest pytanie: „czym Kaczyński uwodzi” młodych?

„Bo młodzi, którym nie jest wszystko jedno, odnajdują się na doskonale sformatowanej prawicy. Bo im nie jest wszystko jedno, czy Polska ma dobre notowania, czy złe. Nie jest wszystko jedno, czy w Polsce rządzą Polacy, czy w Polsce rządzi delegatura Brukseli. Nie jest wszystko jedno, czy podkreślamy dumę ze swojej historii, czy nie. Młodych pociąga doskonale uporządkowany świat prawicowych wartości” – wyjaśnił socjolog.

A te wartości może zaproponować właśnie PiS. Jak mówi prof. Czapiński, daje ludziom młodym „poczucie wspólnoty wartości i dbałość o jej interesy. I koncentrowania się głównie na interesie tej wspólnoty”.

Oczywiście – ani redaktor „GW” ani prof. Czapiński nie są zadowoleni z tego, w jakim kierunku zwracają się młodzi. Polskę czeka bowiem po prostu… „tsunami”. „Tak, i to może być powtórka, tyle że tym razem na rzecz PiS-u. Ci młodzi przecież nie pamiętają IV RP, nie poczuli jej na własnej skórze, więc straszenie PiS-em, IV RP, jeśli chodzi o te młode pokolenia, nic nie da” – mówi Czapiński.

Dodaje też, że nowy młody elektorat nie odwróci się szybko od Kaczyńskiego, bo jest dobrze wykształcony – i nowoczesny. „Bo ci młodzi, którzy się tak bardzo orientują na tradycyjne wartości i są ksenofobiczni, są także nowocześni. Ich światopogląd nie oznacza, że zrezygnują z nowoczesnych sposobów komunikacji, nie wyrzucą smartfonów do śmietnika i nie zrezygnują z internetu. Zazwyczaj są w dodatku dobrze wykształceni. Zdecydowanie lepiej niż ich rodzice. Tylko ta wiedza i te dyplomy, które uzyskali, nie burzą ich systemu wartości” – mówi prof. Czapiński, wyraźnie zaskoczony, jak można pogodzić konserwatyzm z wiedzą…

Oczywiście, nie chodzi tu jednak tylko o „konserwatyzm”. Bo jak straszy uczony, Polska zmierza w kierunku „ksenofobii”. „I to, co jest niepokojące, to to, że najszybciej skręca w najmłodszych pokoleniach wyborców. To oni za chwilę będą decydować o kształcie sceny politycznej w kraju, o tym, kto dostanie władzę do ręki po wyborach parlamentarnych w 2015 r.” – mówi profesor.

bjad/gazeta wyborcza

22.11.2014, 15:12

Komentarze (29):

Polak_na_emigracji Lis 22, 2014, 3:33 po południu

Przerażenie będzie, jak młode pokolenie zacznie rozliczać stare postPRLowskie dziady.

Nabi Lis 22, 2014, 3:39 po południu

Właśnie to rozliczanie się zaczyna - wystarczy spojrzeć na histeryczny strach i desperację w propagandzie różnych Maxów49, Existenzów i im podobnych lewych poputczików Putina (czasem Merkel).

Nabi Lis 22, 2014, 3:42 po południu

Ale skali zapełniania więzień za czasów aktywności resortowej różnych villainów, Baumanów, Wolińskich, Moczarów, i Śmietańskich i reszty zgrai lewych zbrodniarzy chyba nikt nie powtórzy....

Konkwistador Lis 22, 2014, 3:52 po południu

"Ci młodzi przecież nie pamiętają IV RP, nie poczuli jej na własnej skórze, więc straszenie PiS-em, IV RP, jeśli chodzi o te młode pokolenia, nic nie da”

Co za paranoja... A kto niby "poczuł IV RP na własnej skórze"? Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać, gdy czytam takie brednie. Niby w jaki sposób przeciętnemu Kowalskiemu dała się we znaki tzw. "IV RP"? Ziobro chodził po ulicach i pałował przypadkowych ludzi? Nacjonalizowano ziemie, zabierano mieszkania? Nie czaję. Dlaczego GazWyborcza musi w kwestii tego "pisowskiego horroru" z lat 2005-2007 posługiwać się takimi debilnymi ogólnikami? Skoro było tak strasznie, to powinni dysponować licznymi przykładami, jak państwo polskie represjonowało uciemiężonych Polaków. Jeśli ktoś rzeczywiście "odczuwał IV RP na własnej skórze", to ewentualnie politycy w parlamencie i jakieś dziane komuchy na esbeckich emeryturach, bo tym ponoć pisowcy próbowali się dobrać do skóry - ale to akurat mam głęboko w d*pie. W d*pie mam los polityków SLD i PO. I niech nie udają, że bronią Polaków przed pisowskim terrorem. Jeśli już, to bronią tylko i wyłącznie siebie, własnych tyłków, bo to oni ewentualnie są zagrożeni, nie ja, ani moja rodzina, ani żaden zwykły obywatel.
A tak na marginesie - ci młodzi, którzy "nie pamiętają IV RP", to raczej jeszcze nie chodzą do wyborów. Jeśli dzisiejszy osiemnastolatek, czyli ktoś, kto w 2007 r. miał 11 lat, nie ma żadnych drastycznych wspomnień z rządów PiSu, to znaczy, że chyba niczym szczególnym ta "IV RP" nie była.

oktawian Lis 22, 2014, 4:05 po południu

Villain
''za rządów panów Kaczyńskich!''
A za rządów Bulów jest inaczej?Można sobie to swiństwo wystawic na sprzedaż dzieciom, niech sobie poćpają, wolno im...? Chyba żyjesz tak jak Bule, w rzeczywistości alternatywnej
Za Adolfa Hitlera, to nie tylko w nocha mozna było sobie niuchnąć, ale i bimberku popędzić, jakiegoś pornolka w teatrzyku wystawić...
III Rzeszy co prawda już nie ma, ale możecie zabrać Bula i do Moskwy wyjechać.Tam każdy chodzi nafazowany i nikt o to kopii nie kruszy.
Farewell Bul i inni!!!!Do Matuszki nazad!!!

pokaż więcej komentarzy

Najnowsze artykuły:

 
 
facebook