Świadectwo Ojca Francoisa Dermine podaje nam strona internetowa Diecezji Cremony, która należy do metropolii Mediolanu we Włoszech. Tam w Centrum Duszpasterstwa Diecezjalnego, egzorcysta ten wygłosił odczyt o działaniu i naturze diabła.

Francois Dermine

Ojciec Dermine pochodzi z Kanady, a we Włoszech przebywa od czterdziestu lat. Jest dominikaninem i profesorem teologii moralnej. Jest mistrzem nowicjuszy w klasztorze Fontanellato, w prowincji Parma, a także oficjalnym egzorcystą diecezji. Nie podejmował tej posługi dla tego, jakby ją w sposób szczególny lubił, czy o nią zabiegał, ale na prośbę biskupa.

Wyzwolenie to codzienność

W swoim wystąpieniu, które miało miejsce 18 maja wyjaśnił, że na przestrzeni tych wielu lat posługi, pomocy u niego szukały tysiące ludzi. Niemniej u bardzo niewielkiej ilości z nich odkryto prawdziwą obecność szatana. Reszta tych osób potrzebowała posługi zwyczajnych kapłanów i psychologów. Twierdzi iż potrzeba, aby większy nacisk posługi przy osobach zniewolonych spoczywał na zwykłym codziennym duszpasterstwie,  aby księża egzorcyści nie byli aż w takim stopniu obciążeni obowiązkami. Ojciec Dremine wspomina, że nieraz był tak zmęczony, że miał ochotę opuścić służbę Kościołowi.

Oglądajmy się za dobrem

Ojcec Dermine twierdzi, że świadectwo ludzi, którzy w sposób szczególny doświadczają w swoim życiu zła, potrzebne nam jest do docenienia dobra, jakiego codziennie doświadczamy. Kiedy jesteśmy więźniami zła, rozumiemy znacznie lepiej co oznacza tęsknota do dobra. Musimy brać pod uwagę istnienie zła, ale nie kontemplować go. Nie traćmy na rozważanie zła zbyt wiele czasu, bo może nas to duchowo sparaliżować, tak jak ucierpiała żona Lota, kiedy obejrzała się za siebie spoglądając na zniszczenie Sodomy. Powinniśmy przede wszystkim pogłębiać naszą wiarę w Pana Boga i nie tracić zbyt wiele czasu na zainteresowanie szatanem. 

Szatan nie jest symbolem

Jezus mówi nam, że szatan nie jest symbolem, ani uosobieniem, ale duchową istota, której działanie ukazuje nam Słowo Boże.  „Gdyby diabeł był tylko symbolem, to  Jezus poinformowałby nas o tym. Zamiast tego, Ewangelia opisuje wiele spotkań i starć z tym przeciwnikiem Chrystusa. Według Św. Jana Pawła II, dużą część służby Jezusa stanowiły egzorcyzmy. "

Obawiajmy się pokusy

Sobór Laterański IV (1215), opisuje, że szatan został stworzony przez Boga jako z natury dobry. Niestety, kierując się swoją wolną wolą zbuntował się i obecnie podżega człowieka do grzechu. Mamy więc nie tyle obawiać się samego diabła, co skutków pokusy, jaką potrafi on na nas oddziaływać. 

W drugiej części swojego wystąpienia duchowny wyjaśnił, że diabeł ma dwa podstawowe sposoby działania: oddzielanie człowieka od Boga i od jego braci i ciągłe oskarżanie nas przed Bogiem i braćmi. To szatan potrafi wprowadzać nas w stan ciągłego zmęczenia i braku zaufania do siebie, kiedy to sami siebie potrafimy niesłusznie oskarżać.

Szatana się nie bójmy

Na koniec swojego wystąpienia ojciec Dermine podsumował nawiązując do słów św. Augustyna, że chociaż szatan chce nas zniszczyć, to nie powinniśmy się go obawiać, ponieważ Bóg nie pozwoli szatanowi na zbyt wiele.   

MP/diocesidicremona.it