Kręgosłup jest rusztowaniem, na którym opiera sie całe ciało człowieka. Dzieli się na trzy odcinki - szyjny, piersiowy i lędźwiowy. Kręgosłup szyjny składa się z 7 kręgów tworzących połączenie między czaszką a klatką piersiową. Często w czasie gwałtownych ruchów występują minimalne zwichnięcia kręgów, a mięśnie wokół zwichniętego kręgu staja się sztywne, co przeszkadza kręgowi wrócić na swoje prawidłowe miejsce.

Jeśli często pojawiają się niepozorne nawet bóle karku, nie powinniśmy takiego objawu lekceważyć, bo nieleczone zwyrodnienie kręgosłupa prowadzi do zaburzeń w pracy kończyn dolnych i górnych, a z czasem może też wystąpić ograniczenie w ruchliwości głowy.

Na dolegliwości bólowe kręgosłupa w odcinku szyjnym narzeka coraz więcej osób. Już u bardzo młodych ludzi występują zmiany w kręgosłupie szyjnym, a ich powodem jest najczęściej nieprawidłowa postawa, wielogodzinne ślęczenie przed komputerem i bardzo mało ruchu, który jak wiadomo sprzyja rozwijaniu mięśni, które nasz kręgosłup ,,trzymają w pionie''. Dolegliwości, które pojawiają się pod wpływem nawet drobnych czasem przemieszczeń kręgów szyjnych, mogą powodować schorzenia takie jak alergia, głuchota, choroby oczu, różnorodne egzemy, choroby gardła i tarczycy.
Jak zapobiegać powstawaniu deformacji kręgosłupa szyjnego i uniknąć poważnych problemów? 

Warto poznać kilka podstawowych zasad, które pomogą w zachowaniu górnego odcinka kręgosłupa w dobrej kondycji. Jakie ćwiczenia są skuteczne, aby zapobiec tego typu problemom?

Poniżej przedstawiamy kilka prostych zaleceń, które pomogą w codziennej trosce o zdrowy kręgosłup oraz zestaw ćwiczeń, które można wykonywać w każdym miejscu, bez specjalnych przygotowań czy kosztownych karnetów na siłownię:

•    prawidłowa postawa w trakcie długotrwałego siedzenia -  proste plecy, podparte lędźwie, szyja wyprostowana, nie skręcanie głowy na bok, nie należy siedzieć z nogą podwiniętą pod pośladek, nie należy siedzieć bokiem
•    używanie niezbyt wysokich poduszek, które mogą powodować nienaturalne wygięcie szyi.
•    w trakcie pracy przy komputerze - nie nachylać  przez długi czas głowy - warto dopasować odpowiednio ustawienie ekranu komputera tak, żeby nie wymuszać nachylenia głowy - może to się zdarzyć, gdy często pracujemy na tablecie
•    jeżeli odczuwamy już ból, warto włożyć pod szyję zwinięty w rulon ręcznik, zamiast poduszki
•    osoby odczuwające bóle i sztywność kręgosłupa szyjnego powinny używać w czasie snu specjalnej poduszki ortopedycznej, lecz bez dodatkowej diagnozy i regularnej rehabilitacji, terapii manualnej oraz ćwiczeń, przyniesie ona tylko częściową ulgę w dolegliwościach

Ćwiczenia, które pomagają utrzymać elastyczność tej części kręgosłupa nie są skomplikowane ani czasochłonne, dlatego warto je codziennie wykonywać aby cieszyć się jak najdłużej sprawnością i giętkością szyi:

•    kręcenie głową w prawo i w lewo z przyciąganiem brody odpowiednio do prawego i lewego barku,
•    krążenia głowy,
•    odchylanie głowy do przodu i do tyłu oraz do barków,
•    opierając głowę na poduszce przysuniętej do ściany naciskamy na nią - ćwiczenie to należy wykonywać opierając o ścianę zarówno potylicę, czoło, jak i prawą oraz lewą skroń,
•    w pozycji siedzącej, wyprostowanej należy rozstawić stopy; patrząc przed siebie oprzeć jedną rękę (lub obie) na czole i starać się silnie naciskać czołem na dłoń, stawiając rękami opór. Liczymy do 10-15, rozluźniamy nacisk na około 5-6 sekund i powtarzamy ćwiczenie. Należy wykonać 3-4 serie a później rozluźnić mięśnie.
•    przykładając prawą dłoń do prawego ucha, należy z całej całej siły naciskać głową na rękę, jednocześnie oporując dłonią, wytrzymać 10-15 sekund po czym odpuścić nacisk na 5-6 sekund. Ćwiczenie warto powtórzyć 3-4 razy, później rozluźnić mięśnie a następnie wykonać to samo ćwiczenie na drugą stronę w takiej samej sekwencji powtórzeń i przerw; ćwiczenie można wykonywać z niewielkim pochyleniem głowy pod kątem 15 stopni.

LDD