Fuzja Orlenu z Lotosem. Kuźmiuk: Sojusznicy Putina w Polsce atakują    - zdjęcie
16.01.22, 17:00Fot. screenshot - YouTube

Fuzja Orlenu z Lotosem. Kuźmiuk: Sojusznicy Putina w Polsce atakują

20

1. Mimo tego, że realizacja fuzji Orlenu z Lotosem, a w szczególności wypełnienie narzuconych przez Komisję Europejską tzw. środków zaradczych związanych z tym połączeniem, okazało się wręcz majstersztykiem w wykonaniu zarządu płockiego koncernu, nie milkną ataki na nią głównie ze strony polityków Platformy.


Co więcej, mimo tego, że porozumienie z Saudi Aramco o przejęciu 30% udziałów w wydzielonej rafinerii Lotosu, a w szczególności podpisany z tym największym na świecie koncernem naftowym kontrakt na dostawy 20 mln ton ropy rocznie, oznacza poważne ograniczenie dostaw do Polski ropy z Rosji, politycy PO sugerują prorosyjskość tej transakcji.
Ma być nią sprzedaż 417 stacji Lotosu na rzecz węgierskiego koncernu MOL (to także realizacja środka zaradczego narzuconego przez KE), ale przecież w zamian za to Orlen pozyskuje blisko 200 stacji na Węgrzech i na Słowacji, co więcej, węgierskie stacje Lotosu będą przecież zaopatrywane paliwami produkowanymi w Polsce.

2. W wyniku transakcji z Saudi Aramco znacznie zmaleje import ropy do Polski z kierunku rosyjskiego, a przecież jeszcze w 2015 roku pod koniec rządów PO-PSL, dostawy z Rosji stanowiły aż 90% zapotrzebowania polskich rafinerii.
Już w roku 2020 import z tego kierunku pokrywał tylko 70% naszych potrzeb, teraz po transakcji z Saudyjczykami, import z Rosji realizowany głównie rurociągiem „Przyjaźń”, ma stanowić tylko ok. 1/3 polskich potrzeb.
Alarmują o tym rosyjskie media, pisząc wprost, że rosyjskie firmy naftowe, poniosły porażkę na polskim rynku, analitycy Bloomberga podkreślają, że Saudi Aramco „zdecydowanie wzmacnia swoją pozycję w regionie tradycyjnie zdominowanym przez rosyjską ropę”, a politycy Platformy swoje „PiS sprzedał Lotos Saudom i Rosjanom”.
Klasyczne „odwracanie wektorów”, w sytuacji kiedy przez 8 lat rządzenia nie kiwnęło się nawet palcem, żeby zmniejszyć zależność Polski od dostaw rosyjskiej ropy, a w sprawie rosyjskiego gazu ma się jeszcze więcej „prorosyjśkości” na sumieniu.

3. Po gwałtownej podwyżce cen gazu na rynku europejskim spowodowanej głównie monopolistycznymi praktykami Gazpromu w szczytowym okresie wynoszącej nawet 700% w ujęciu rok do roku (realizowanie już latem poprzedniego roku dostaw gazu z magazynów w Europie Zachodniej i spowodowanie paniki na tym rynku, niskimi zapasami w tych magazynach w okresie zimowym), Rosja sugeruje, że doprowadzi do wyraźnej obniżki jego cen uruchamiając Nord Stream2 i proponując wieloletnie kontrakty ze swoją formułą cenową.
Ten gwałtowny wzrost cen gazu w Europie w oczywisty sposób przeniósł się także na polski rynek w wyniku czego tylko dzięki tarczom antyinflacyjnym rządu dla odbiorców indywidualnych, podrożał on o ok.40%, dla pozostałych PGNIG był zmuszony zaproponować ceny rynkowe (ostatnio zaproponowano również okresową obniżkę o 25% od cen rynkowych ceny gazu dla tzw. małego biznesu).
Natychmiast politycy Platformy ale także PSL-u zaatakowali rząd, za zmianę formuły cenowej w kontrakcie z Gazpromem, choć w wyniku tej zmiany PGNIG wyprocesował w 2020 roku od rosyjskiej firmy przez Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie, zwrot 6 mld zł z tytułu zawyżania cen gazu, co przełożyło się przez 2 lata na obniżkę jego cen dla odbiorców w Polsce.

4. Teraz gdy jest już jasne, że długoterminowy kontrakt z Gazpromem kończy się 31 grudnia tego roku (przypomnijmy, że w 2010 roku rząd PO-PSL chciał przedłużyć ten kontrakt do 2037 roku i tylko dzięki zdecydowanej postawie opozycyjnego wówczas PiS w Sejmie, skrócono ten okres do 2022 roku), a zapotrzebowanie na gaz w Polsce będzie zaspakajane przez Gazoport w Świnoujściu, Baltic Pipe i produkcję krajową, pojawiają się głosy „ekspertów i polityków” Putina w Polsce aby zawrzeć jednak nowy długoterminowy kontrakt z Gazpromem.
Jeżeli nie, to będziemy mieli wysokie ceny gazu, a i być może jego braki zimą, padają wręcz sugestie, że Polska sobie coś „odmrozi”, dokładnie taka retoryka, jaką od paru miesięcy słychać z Kremla.
Oczywiście nie można wykluczać krótkoterminowych kontraktów na dostawy gazu z Rosji, szczególnie wtedy gdy byłby oferowany po korzystnych cenach, ale już nigdy nie powinniśmy sobie pozwolić na przystawienie do głowy „rosyjskiego pistoletu gazowego”.
Dzięki realizacji strategii rządów PiS, została zbudowana w pełni odpowiednia infrastruktura (Baltic Pipe zostanie ukończony do końca października tego roku), która pozwala na uwolnienie się od rosyjskiego szantażu gazowego i żadne podpowiedzi „przyjaciół Putina” w Polsce tego nie zmienią.

Komentarze (20):

Dam2022.01.17 10:47
Zapomnieliście napisać, że głównym właścicielem MOL jest rosyjski miliarder, kolega Putina. Ciekawe dlaczego. "Putinowski miliarder Rahimkulow, b. szef Gazpromu na Węgrzech i znaczący udziałowiec węgierskiej spółki MOL (bezpośrednio i przez bank OTP) stanie się właścicielem majątku Lotosu. Od 2018 r. jego nazwisko jest na amerykańskiej liście sankcyjnej!"
Hej Felek!2022.01.16 19:32
Putinowski miliarder przejał właśnie Lotos ... Podaj jego nazwisko!
Felek2022.01.16 19:58
Megdet Rahimkulov ma udziały w największym węgierskim banku orz spółce MOL, która będzie zarządzała stacjami Lotosu. Węgierski minister handlu dostaje order od Ławrowa a Orban pije wódke z kremlowskimi łajdakami bo to taki sam łajdak jak oni, kóry chce swoich obywateli za mordy wziąść według starej sowieckiej szkoły. Kaczyńskiemu Orban bardzo imponuje i wiele z jego rozwiązań wprowadza już w Polsce.
Anonim2022.01.16 20:21
Jeśli budki z hotdogami i benzyną są sprzedane MOLow, to już nie należą do Lotosu - czyli udziałowcy będą zarządzać stacjami MOLa, a nie Lotosu.
Bzdura Felek2022.01.16 20:28
"Megdet Rahimkulov ma udziały w największym węgierskim banku orz spółce MOL" . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Ma mniejsze udziały ode mnie a faktycznie ŻADNYCH. Nie ma go liście inwestorów, nie ma go na żadnym stanowisku, nie ma go ani "jego ludzi" w radzie dyrektorów, BZDURA Felek! Ty tylko szukasz pretekstu do srrania o Ławrowach, Orbanach i oczywiście Kaczyńskim. NUDA!
Felek2022.01.16 21:42
Prawicowe czerepy nawet nie chcą dopuszczać myśli że Orban jest ziomkiem Putina bo to im cały patriotyczny obrazek przyjazni Polsko Węgierskiej popsuje no i to jest obeceni jedyny sojusznik Polski więc zostalibyśmy sami w swoim zacietrzewieniu gdyby nie madziary.
man.of.Stagira2022.01.16 18:23
Platforma Obywatelska, jako partia niemieckiego Gazpromu WYPROWADZA Polaków z Unii Europejskiej opartej na Traktatach.// Praworządności europejskiej zagraża łamanie przez działania KE, TSUE, PE oraz elit holendersko-austriacko-niemieckich utrzymanków GAZPROM et consortes wnuczka z Wehrmachtu TRAKTATÓW.// Grupa Trzymająca władzę w KE otwarcie dąży do wypchnięcia Polski ze struktur UE, ponieważ UE była pomyślana, jako narzędzie podporządkowania krajom takim jak Niemcy krajów takich jak Polska. Podpada pod to cała Europa Środkowa. // Z CHWILĄ, kiedy stało się oczywiste, że UE zaczęła służyć krajom takim jak Polska (pod rządami Zjednoczonej Prawicy) a przestała być wygodnym narzędziem zniewalania krajów Europy Środkowej (bez Czech –Czesi do połowy XIX w. postrzegali siebie, jako poddanych cesarzy niemieckich.) takich jak Niemcy, Holandia, Belgia czy Austria w podporządkowaniu sobie reszty kontynentu – z tą chwilą TRAKTATY przestały obowiązywać. Znikła PRAWORZĄDNOŚĆ w UE! // Wniosek: Zjednoczona Prawica próbuje wprowadzić Polskę do Unii Europejskiej w granicach wyznaczonych Traktatami. // POKO wyprowadza Polskę z UE i buduje pseudo UE, tak zwane „UE”, czyli false flag operation –to znaczy budują niemiecką dywersję, która wykorzystując instytucje europejskie łamie Traktaty na drodze podporządkowania krajów europejskich Berlinowi.// Lokaje Berlina i Putina z POKO … Won za Don!
Anonim2022.01.16 18:14
Sojusznicy Putina w Polsce atakują. 1 stycznia 2022 Minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Péter Szijjártó otrzymał z rąk Siergieja Ławrowa rosyjski Order Przyjaźni.......https://dorzeczy.pl/swiat/246454/szef-wegierskiego-msz-odznaczony-rosyjskim-orderem-przyjazni.html
man.of.Stagira2022.01.16 18:09
OBWIESZCZENIE do ludności niemieckiej narodu polskiego; „Wzywamy niniejszym oficjalnie wszystkich, którzy chcą się włączyć w niemiecką wspólnotę narodową, by zgłaszali się na niemiecką listę narodowościową (Volksliste). Tą odezwą daje się każdemu szansę stać się pożytecznym członkiem niemieckiej wspólnoty. Właśnie teraz, gdy naród niemiecki wiedzie bój o swój byt i wolność, musimy mieć jasność, kogo na tym pograniczu uważamy za Niemca, a kogo za Polaka. Wielu tych, którzy przez ostatnie 20 lat nie okazywali publicznie swojej niemieckości, może ją teraz swym aktywnym uczestnictwem wykazać. Kto natomiast to odrzuca, winien być świadom, że będzie traktowany jako do niemieckości nie przynależny, oznakowany na zewnątrz jako Polak i regulacjom dla Polaków podległy. Rozumie się przy tym samo przez się, że oznaczać to będzie zrównanie z najgorszym wrogiem narodu niemieckiego.”// Podpisano: Reichsgau Warschau, Gauleiter Rafał Tschaschkosky: Fernschreiben vom Kanzlei der Oppositonsfürer und Stellvertretender Reichsprotektor in Polen -Donald Tusk
matis892022.01.16 17:59
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.------------------------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2022.01.16 17:55
To nie jest fuzja tylko uwłaszczanie się PiSdowatych bandziorów na majątku narodowym! W toku tego procesu powstaną prywatne fortuny obajtkopodobnych. Zaraz objawią się partyjni baronowie naftowi, szejk kaczyński i to całe złodziejskie towarzystwo wyklęte...
Anonim2022.01.16 18:18
Baronowie i mafie paliwowe to już prehistoria - to przez nich "piniendzy" nie było.
Logika PiS-u2022.01.16 17:53
Kapitał amerykański w mediach — zło. Kapitał saudyjski w energetyce — dobro-dobro.
Krakus2022.01.16 17:27
Putin juz zaciera rączki. :) Ma wpływ na Lotos :)
Anonim2022.01.16 17:46
Putin będzie miał wpływ gdy sie zatrudni na stacji MOLa do sprzedaży hotdogów.
JanP2022.01.16 17:26
Kuźmiuk weź do ręki kalkulator i zobacz, ile tankowców będzie musiało przewieźć te 20 mln ton rocznie. Lekko nie będzie a o cenę nie pytam.
Felek2022.01.16 17:03
Putinowski miliarder przejał właśnie Lotos i jak narazie tylko Pisowcy chwalą tą fuzje- jak zwykle zadowoleni z siebie. No ale trzeba dowalić opozycji przy okazji więc to ich nazwiemy pro Putinowskimi tak na wszelki wypadek.
Lewacka logika2022.01.16 17:14
Jak putinowski miliarder przejął, jak nie przejął, bo to Orlen przejął Lotos?
Felek2022.01.16 17:33
Tak tak, dalej wierz w to co ci w TVP powiedzieli. Węgierski MOL przejmie 400 stacji Lotosu, a tą firmą zarządza Rhmikulov, przyjaciel Putina, czyli Putin będzie miał wiele do powiedzenia w tym przypadku, bo on tych swoich miliarderów trzyma na smyczy, a kto się buntuje traci majątek lub życie. Druga część będzie należała do Arabów- to ma być tya repolonizacja dobrze funkcjonujących spółek?
Anonim2022.01.16 17:49
Ile procent udziałów w MOLu ma ten przyjaciel Putina, że będzie mógł zarządzać stacjami MOLa?