Ojciec Święty w homilii odniósł się do dzisiejszej Ewangelii i dialogu Jezusa z Piotrem, w którym słyszymy potrójnie zadane pytanie: „Czy miłujesz Mnie?”

Franciszek mówił o „trzech spojrzeniach” Jezusa na św. Piotra. Pierwsze z nich, to „spojrzenie wybrania”; drugie – „spojrzenie skruchy”; a trzecie – „spojrzenie posłania”.

Scena z Ewangelii dzieje się już po Zmartwychwstaniu na brzegu Jeziora Tyberiadzkiego. Jezus przygotowuje śniadanie dla łowiących ryby uczniów, a po posiłku rozpoczyna dialog z Piotrem oparty na trzech pytaniach o miłość.

Jak zaznaczył Papież, wydarzenie to było przypomnieniem wcześniejszych spotkań Szymona z Jezusem. Początek to entuzjazm jego brata Andrzeja, gdy mówił: „Znaleźliśmy Mesjasza!”. Potem było objawienie misji ze słynną formułą: „Ty jesteś Piotr”. I wreszcie dramatyczna noc Wielkiego Czwartku i potrójne zaparcie się Piotra, a po nim łzy skruchy.

„Ewangelia Łukasza powiada, że Piotr «gorzko zapłakał» Ów entuzjazm pójścia za Jezusem przemienił się w płacz, bo Piotr zgrzeszył: zaparł się Jezusa. Tamto spojrzenie przemienia serce Piotra, bardziej niż poprzednio. Pierwsza przemiana to zmiana imienia, a nawet powołania. To drugie spojrzenie przemienia serce i jest nawróceniem na miłość”. - mówił Ojciec Święty.

„Wiemy, że Jezus spotkał Piotra, jak powiada Ewangelia, ale nie wiemy, co sobie powiedzieli” – zaznaczył.

Trzecie spojrzenie z dzisiejszej Ewangelii jest potwierdzeniem misji, która została powierzona Piotrowi. Pomimo że przy trzecim pytaniu Piotr się zasmuca, stale otrzymuje potwierdzenie swojej misji.

„Piotr jest zasmucony, bo po raz trzeci usłyszał pytanie: «Czy Mnie miłujesz?» I odpowiada: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje». To jest to trzecie spojrzenie, spojrzenie misji. Pierwsze, spojrzenie wybrania, by z entuzjazmem iść za Jezusem; drugie, spojrzenie skruchy w chwili wielkiego grzechu wyparcia się Jezusa; i trzecie spojrzenie, które jest spojrzeniem posłania: «Paś baranki moje». «Paś owce moje». «Paś owce moje»”. - mówił Papież.

Jak zaznaczył Franciszek: „W tym momencie jednak Jezus nie kończy rozmowy. Idzie dalej, ale nie obiecuje Piotrowi jakiejś „królewskiej korony” w zamian za miłość. Zapowiada natomiast, że pójdzie on za swym Mistrzem drogą Krzyża. Ten dialog może dotyczyć również każdego z nas.

Także my możemy pomyśleć: jakie jest spojrzenie Jezusa na mnie dzisiaj? Jak na mnie spogląda Jezus? Z wezwaniem? Z przebaczeniem? Z misją? A przecież na Jego drodze wszyscy jesteśmy pod spojrzeniem Jezusa. On spogląda na nas zawsze z miłością. Chce od nas czegoś, coś nam przebacza i powierza nam jakąś misję. Teraz Jezus przychodzi na ołtarzu. Niech każdy z nas pomyśli: «Panie, Ty jesteś tutaj pośród nas. Spójrz na mnie i powiedz mi, co mam robić; jak mam opłakiwać moje błędy i grzechy; z jaką odwagą mam iść naprzód drogą, którą Ty przeszedłeś jako pierwszy»” – powiedział Ojciec Święty.

KZ/Radiovaticana.va