Z początkiem nowego roku 2015 Fiskus , chce zlikwidować możliwość świadczenia bezpłatnej pomocy prawnej. Uderzy to w szczególności w najuboższych i najbardziej potrzebujących, których nie stać na płatną poradę prawną u adwokata czy radcy prawnego.

W związku z nowymi przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2015 roku tylko osoby pobierające zasiłki z pomocy społecznej będą mogły skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Pozostałe osoby będą musiały otrzymać PIT pomimo, że jest to świadczenie nieodpłatne, to zostanie uznane za quasi – darowiznę od, której powinniśmy odprowadzić podatek dochodowy. Wiele organizacji pozarządowych, świadczących poradnictwo prawne, przyjęło wprowadzone zmiany z wielkim niepokojem, a w szczególności, gdy taka pomoc dotyczy dzieci oraz rodziny dotknięte przemocą fizyczną, psychiczną oraz seksualną.

Obecnie płacenie podatku od takich porad uregulowane jest na podstawie art. 8 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz art. 21 ust. 1 pkt 117 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych- zmiany, które wprowadzono obejmują zasady wynikające z art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.. Dotychczas art. 21 ust. 1 pkt. 117 stanowił, iż z podatku dochodowego zwolnione są osoby korzystające z pomocy prawnej świadczonej przez organizacje pozarządowe, ale tylko wówczas, gdy poradę otrzymują od wolontariusza i gdy odbywa się to w zgodzie z ustawą o działalności pożytku publicznego.

Natomiast obecnie ustawodawca dodał punkt, 117 a, który określa, że z podatku dochodowego zwolniona będzie „wartość nieodpłatnego świadczenia z tytułu pomocy prawnej udzielonej osobie uprawnionej i pobierającej świadczenie z pomocy społecznej albo zasiłek rodzinny, przyznane w formie decyzji administracyjnej na zasadach określonych odpowiednio w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o świadczeniach rodzinnych. Dodany również został zapis, określający, że „osoba, o której mowa w ust. 1 pkt 117a, jest obowiązana złożyć świadczeniodawcy (a więc w tym wypadku –organizacji pozarządowych) pisemne oświadczenie o uprawnieniu i pobieraniu świadczenia z pomocy społecznej albo zasiłku rodzinnego, na zasadach określonych odpowiednio w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o świadczeniach rodzinnych, numer decyzji, na podstawie której osoba ta pobiera świadczenie z pomocy społecznej albo zasiłek rodzinny."

Tomasz Kaczyński