Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że nowelizacja ustawy oświatowej, która ma umożliwić dopuszczenie uczniów ostatnich klas szkół średnich do matury pomimo trwającego strajku nauczycieli, może wejść w życie w sobotę. Do Sejmu wpłynął przyjęty dziś przez rząd projekt zmian w ustawie.

Przewiduje on, że w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do egzaminu dojrzałości, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorom szkół. W przypadku, gdy ani rady pedagogiczne, ani dyrektorzy szkół tego nie uczynią, stosowne decyzje podejmie organ prowadzący, czyli w przypadku szkół publicznych - samorząd terytorialny.

Na wspólnej konferencji z rzeczniczką rządu, Joanną Kopcińską, Michał Dworczyk poinformował, że w czwartek rozpoczną się prace legislacyjne nad projektem. - Mamy nadzieję, że między godziną 15 a 16 odbędzie się głosowanie w Sejmie, a następnie projekt zostanie przesłany do Senatu - mówił szef kancelarii premiera.

W Senacie ok. godz. 19 ma się rozpocząć posiedzenie plenarne, na godziny nocne przewidziano głosowanie. Po nim ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak mówił Michał Dworczyk, w piątek 26 kwietnia, "jeśli prezydent uzna, że ustawa została uchwalona bez żadnych wad, będzie mogła być podpisana, a następnie opublikowana, co oznacza, że wejdzie w życie 27 kwietnia".

Minister przypomniał, że dni 27-28 kwietnia to weekend, więc dyrektorom szkół, w których rady pedagogiczne nie przeprowadzą klasyfikacji, na jej przeprowadzenie, będące warunkiem dopuszczenia do matury, zostaną dwa dni w przyszłym tygodniu - poniedziałek i wtorek. Michał Dworczyk wyraził nadzieję, że wystarczą one dyrektorom, aby poradzić sobie z kwalifikacją tak, aby od 6 maja mogły się rozpocząć matury.

Od 8 kwietnia w części szkół trwa strajk nauczycieli. Prowadzi go Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych, w strajku bierze też udział część nauczycieli niezrzeszonych w związkach zawodowych. Według danych ZNP do strajku przystąpiło ok. 75 proc. szkół, według danych MEN - niespełna 50 proc.

Mimo protestu, bez zakłóceń odbyły się egzaminy gimnazjalisty i ósmoklasisty. Egzaminy maturalne powinny się rozpocząć 6 maja, w poniedziałek po weekendzie majowym.

yenn/IAR, Polskie Radio