Ekspert OSW: Sytuacja w Kazachstanie pokazała, że Chiny nie zrobią niczego przeciwko Rosji. To dojrzały sojusz - zdjęcie
14.01.22, 10:02Fot. Pixabay

Ekspert OSW: Sytuacja w Kazachstanie pokazała, że Chiny nie zrobią niczego przeciwko Rosji. To dojrzały sojusz

6

„Trzeba traktować Rosję i Chiny jako bliskich sojuszników, którzy wypracowują wspólną agendę w regionie i Pekin nigdy nie zrobi nic przeciwko rosyjskim interesom” – uważa ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich dr Michał Bogusz.

„Władze Chin poparły rosyjską narrację na temat protestów w Kazachstanie i dały Moskwie wolną rękę w stabilizowaniu reżimu. Potwierdza to, że nieformalny sojusz łączący Rosję i Chiny jest już dojrzały, a Pekin nie będzie robił niczego przeciwko Moskwie” – powiedział dr Bogusz w rozmowie z PAP.

Zdaniem eksperta OSW Rosja i Chiny w ścisłym i trwałym sojuszu ze sobą dążą do podważenia dominującej pozycji USA w światowej geopolityce i oba te reżimy przygotowują się do dużego konfliktu pomiędzy supermocarstwami.

 

ren/PAP

Komentarze (6):

polakkatolik2022.01.14 20:32
tak samo jak sojusz III Rzeszy i ZSRR
Anonim2022.01.14 18:26
Dr nie wiem czy wiesz ale Chińczycy nielegalnie przesuwają granice z Rosją, korygując koryta granicznych rzek. Przez granice nielegalnie przechodzi ok 5 tys Chińczyków dziennie i nielegalnie się osiedla. Ponadto Syberia to rdzenny obszar Chin i jak wiesz cały czas żądają jej zwrotu. Zatem możemy wywnioskować ,że Chiny czekają na dogodny moment gdy ich przeciwnik będzie osłabiony lub ogłupiony miłością jak Stalin do Hitlera.
matis892022.01.14 14:32
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.------------------------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
Olej2022.01.14 13:18
Panie ekspercie dr Bogusz. Kiedyś równie trafne opinie mieli eksperci, że Niemcy i Hitler nie zrobią niczego przeciwko Sowietom i Stalinowi. Podobnie będzie i teraz. Chiny nie zdołają odrzucić USA z zachodniego Pacyfiku i Azji Południowej. Bilans strat i zysków przemawia za zmiana kierunku. Na tamtym obszarze jest zbyt wiele bardzo silnych państw, którym taka dominacja zamknęła by drogę do rozwoju i swobody polityczno gospodarczej z tych względów Chiny miały by przeciw sobie nie tylko Amerykę. Potencjalne obszary sporne z Sowietami to tereny bogate w surowce i ogromna przestrzeń.
Anonim2022.01.14 12:32
Wszystkich tych graczy, również "nielojalnych", niezależnie z kim im dzisiaj po drodze, obowiązuje: " kto kogo".
Anonim2022.01.14 12:29
Nie ma czegoś takiego w tym środowisku.