Ekspert: Konflikt rosyjsko-ukraiński nie zniknie wraz z końcem wojny - zdjęcie
14.05.22, 14:30Fot. Screenshot Twitter

Ekspert: Konflikt rosyjsko-ukraiński nie zniknie wraz z końcem wojny

10

Wojna pomiędzy Rosją i Ukrainą potrwa jeszcze od 3 do 12 miesięcy – szacuje płk. rez. Maciej Matysiak, ekspert Fundacji Stratpoints, były zastępca szefa SKW i wykładowca Państwowej Szkoły Wyższej w Gnieźnie.

W rozmowie z wp.pl płk. Matysiak podkreślił, że konflikt na linii Rosja-Ukraina nie zniknie nawet jeśli zakończą się działania wojenne, które właśnie trwają. „Ukraińskie wojska nadal będą stały na granicy. A Rosjanie z drugiej strony. Nie wiadomo też, czy Moskwa nie użyje taktycznych uderzeń jądrowych. Putina stać na wszystko” – stwierdził ekspert do spraw wojskowości.

„My w Polsce chcemy, żeby ta wojna się skończyła i żeby nic się nie działo. A tak przez długie lata nie będzie. Nie ma na to szans” – nie pozostawia złudzeń wykładowca Państwowej Szkoły Wyższej w Gnieźnie.

Zdaniem płk. Matysiaka to walki na kierunku donbaskim zadecydują o tym, czy ukraińskiej armii uda się skutecznie zatrzymać Rosjan, czy też wojska rosyjskie dadzą jednak radę przesunąć się trochę w głąb ukraińskiego terytorium.

Były zastępca szefa SKW twierdzi, że Ukraińcy mają podstawy do optymizmu, bo Rosjanom zmiana taktyki prowadzenia działań wojennych nie wyszła na dobre. Rosyjscy okupanci musieli odpuścić kierunek kijowski i pogodzić się z tym, że na razie ukraińskiej stolicy nie uda się zdobyć.

Ukraińcy widzą, że Rosja traci impet” – skonstatował płk. Matysiak. Jego zdaniem sukcesywne i wartościowe dostawy broni z państw zachodnich mogą skutecznie dopomóc Ukrainie, by zneutralizować siłę rosyjskiego uderzenia, odzyskać utracone po 24 lutego terytoria, a być może nawet i niezwykle ważny strategicznie Krym.

 

ren/wp.pl

Komentarze (10):

alzara_2022.05.14 19:18
Ukraina powinna zacząć całkowicie derusyfikować kraj. Błędem Ukrainy było to, że pozbyli się tam Polaków. Teraz jest im niebywale trudno, bo to Rosjanie są wrogami Ukrainy , a nie Polacy.
Chcesz wiedzieć kto to jest2022.05.14 17:44
Szczerbiec ... Po 11 ... katolicka kretynizacja polski 🇵🇱 ? . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . To Kwartet Żydków PATO-HEJTERÓW w składzie: HERTRICH-WOLEŃSKI, JAN HARTMAN, ADAM MICHNIK i obywatel ZSRR JERZY URBAN. Ich PATOLOGICZNA nienawiść do KK, Polski, Polaków czeka na opis medyczny. Po prostu zgraja CHORYCH SKÖRWYSYNÓW! . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . plus małe GÓWNO żydowskie Lech Keller-Krawczyk
Szczerbiec2022.05.14 16:44
Do puki Rosjanie nie wytłuką do ostatniego banderowca nie będzie spokoju , wyciąć te chwasty upowskie , to kara za Wołyń i rok cwela bandery 2022 rokiem ludobójcy bandery na upadlinie !!! pamiętajcie oni nigdy nie byli i nei będą przyjaciółmi naszymi to tylko zbuntowana nasza prowincja na wschodzie .
Anonim2022.05.14 16:58
Myślisz, że jesteś anonimowy? (Ja nie)
Druga strona medalu2022.05.14 16:11
Amerykański dyplomata i ekspert ds. energii, który był w Kijowie przez ponad 2 lata, zrobił dotychczasowe podsumowanie wojny. W jakim stanie obecnie jest Ukraina. I NIE jest dobrze. Pomijając aspekt gospodarczy, militarnie Ukraina powoli, ale traci wobec molocha ruskiego, który może sobie pozwolić na straty w ludziach i sprzęcie. Ukraińcy stracili mniej niż Rosjanie, bo około 25 tys. w tym około 11 tys. zabitych. Armia Ukrainy to około 250 tys. jak pisze amerykański dyplomata, jest zmęczona, na krawędzi wycieńczenia. I o to chodzi Putinowi. Sprzętu wojska ukraińskie mają więcej niż potrzebują, ale brak im doświadczenia i wyszkolenia, aby w pełni wykorzystać możliwości. Jedyna pocieszająca informacja jest, że dziennie wraca do Ukrainy blisko 30 tys. uchodźców, ale to głównie kobiety. Jeżeli konflikt potrwa do zimy 2022-23 może mieć tragiczne dla Ukrainy skutki.
FRONDA2022.05.14 15:30
KOŁCHOZ ŻYDOWSKI: katolicka kretynizacja polski 🇵🇱 - Po 11 ... - Skrzypek na dachu składamy wyrazy uznania za codzienne 12 - 14-godzinne rzyganie hejtem, imbecylizmem i jak kolega redakcyjny zauważył, KOŁCHOZ ŻYDOWSKI: katolicka kretynizacja polski 🇵🇱 - Po 11 ... - Skrzypek na dachu to NIEPODWAŻALNY dowód, jakim MITEM jest domniemana "inteligencja" żydów. Prosimy o więcej i zawołaj kolegów żydków, im więcej wpisów tym WIĘKSZE są nasze DOCHODY.FRONDA
Po 11 ...2022.05.14 15:20
Takie konflikty zostają na zawsze. Tak samo będzie z konfliktem PiS-Wolna Polska. Nawet jak PiS przegra, to pomioty szatana zostaną i będą dalej pluć na Polskę.
FRONDA2022.05.14 15:02
Żydowi SKRZYPEK na DACHU składamy wyrazy uznania za codzienne 12 - 14-godzinne rzyganie hejtem, imbecylizmem i jak kolega redakcyjny zauważył, żyd SKRZYPEK na DACHU to NIEPODWAŻALNY dowód, jakim MITEM jest domniemana "inteligencja" żydów. Prosimy o więcej i zawołaj kolegów żydków, im więcej wpisów tym WIĘKSZE są nasze DOCHODY.
konrad2022.05.14 14:52
Wizerunkowo w oczach Zachodu Rosja poniosła totalną klęskę . Tylko świat nie kończy się na optyce Unii czy NATO . Rosja przekierunkuje swoje surowce energetyczne do innych państw zwłaszcza do Chin których wasalem zmuszona będzie zostać .
Skrzypek na dachu2022.05.14 14:51
Podle agresorzy bandyci moskale i msciwe ukry juz nienawidza sie wzajemnie na sto lat .