reklama
reklama

Egzorcyzmowanie wody i soli

Egzorcyzmowanie wody i soli
Pewna pani poprosiła przy mnie w zakrystii o wodę i sól egzorcyzmowaną. Ksiądz chciał jej dać poświęconą, ale ona chciała uparcie "egzorcyzmowaną". Ostatecznie poproszono najstarszego księdza w parafii i ten obiecał przygotować jej taką wodę. Czy to nie jest jakieś dziwactwo? - czytamy w tygodniku "Idziemy". Jest też odpowiedź.

 - Woda egzorcyzmowaną to nic innego jak woda święcona. Tyle że święci się ją według starego rytu. Kapłan egzorcyzmuje i poświęca oddzielnie wodę i sól, a następnie łączy je z sobą. Po Vaticanum II zaniechano tej rozbudowanej formy. Dlaczego? Może dlatego, że przez pewien czas stosunkowo mało było opętań. Obecnie obserwujemy postępującą laicyzację. Ludzie żyją bez łaski uświęcającej, przestali korzystać z mocy sakramentów. Ich domy są pozbawione modlitwy, lektury Słowa i znaków religijnych. Dodatkowo ludzie sami zapraszają demony przez różne nałogi, praktyki i przedmioty, obrzędy inicjacyjne ukryte w niekonwencjonalnych formach leczenia, w New Age. W efekcie rośnie liczba osób, miejsc i przedmiotów pozostających pod wpływem sił ciemności. Z tego powodu egzorcyści, niektórzy kapłani i osoby świeckie wracają do różnych modlitw i praktyk egzorcyzmujących.


Któż jak Bóg? Czy to więc nie dziwactwo? Oczywiście, że nie należy mnożyć egzorcyzmów, aby nie wprowadzać atmosfery psychozy i poczucia "panowania zła nad dobrem". Niemniej jednak, jeśli ktoś bez dziwaczenia i fajerwerków, nie zaniedbując normalnej, katolickiej troski o świętość, chce korzystać z poświęconej (egzorcyzmowanej) wody i soli, ma do tego prawo. Jak mówił św. Franciszek z Asyżu, woda jest pokorna. Bóg lubi pokorne znaki.


Sól egzorcyzmowaną można stosować oddzielnie od wody. Rozsypuje się ją w pomieszczeniach uważanych za skażone działaniem sił demonicznych, np. w miejscach, gdzie były wywoływane duchy czy odbywało się coś bardzo złego: zabójstwo, kazirodztwo, zaparcie się wiary. Stosuje się także sól egzorcyzmowaną do ochrony domów, mieszkań, zabudowań gospodarczych oraz pól, gdy zachodzi przypuszczenie, że mogą być pod działaniem klątw.


Egzorcyści przypominają o skuteczności wody święconej w walce przeciw siłom nieczystym. Godnym pochwały "wynalazkiem" jest zawieszona przy wejściu do domu lub mieszkania kropielnica. Warto skrapiać poświęconą wodą siebie, gdy wyruszamy z domu w świat, w drogę. Pokropienia wodą święconą warto też zastosować w czasie napastliwych pokus, kłótni rodzinnych czy waśni sąsiedzkich, kiedy widać, że "zły mąci". Poświęcenie w połączeniu z wewnętrznym żalem za grzechy może uwalniać naszą duszę od grzechów powszednich - odpowiada ks. Marek Kruszewski.

 

JW/Idziemy.com.pl

5.02.2012, 13:24 reklama

Komentarze (85):

Polipid3 Lut 5, 2012, 3:54 po południu

Amen

SzEm Lut 5, 2012, 4:02 po południu

Bardzo ciekawy i potrzebny artykuł.

Smolen74 Lut 5, 2012, 4:24 po południu

Powinno sie wrocic dp tej pieknej tradzcji

nick_zastępczy Lut 5, 2012, 4:34 po południu

to trzeba było wołać aż najstarszego księdza?
Nie najlepiej to świadczy o kondycji dzisiejszego Kościoła, który pozwolił sobie wmówić \"nowoczesność\".
 

Calafus Lut 5, 2012, 4:46 po południu

A gdzie można znaleźć tekst poświęcenia soli i wody egzorcyzmowanej?

pokaż więcej komentarzy

Najnowsze artykuły:

Separatyści przypuścili zmasowany atak na lotnisko w Doniecku

Separatyści przypuścili zmasowany atak na lotnisko w Doniecku   „Pro­ro­syj­scy bo­jow­ni­cy przy­pu­ści­li rano zma­so­wa­ny atak na lot­ni­sko w Do­niec­ku”– po­in­for­mo­wa­ło w Kijowie biuro ope­ra­cji an­ty­ter­ro­ry­stycz­nej. Lotnisko, które rebelianci atakowali wczoraj bez powodzenia aż czterokrotnie, szturmowane jest dziś od godz. 6 (godz. 5 czasu polskiego). "Dzień wcześniej niekontrolowane przez nikogo formacje zbrojne ostrzeliwały pozycje sił ukraińskich ...

2 października zakończyło się Powstanie Warszawskie. Cześć i chwała Bohaterom!

2 października zakończyło się Powstanie Warszawskie. Cześć i chwała Bohaterom! Fotoreporter wojenny musi być wszędzie, a najczęściej na pierwszej linii frontu, negatywy chronić w pierwszej kolejności przed własnym życiem - wspomina Jerzy Tomaszewski, fotoreporter z Powstania. Kulminacją działalności Polskiego Państwa Podziemnego było Powstanie Warszawskie. Co najmniej 50 tys. żołnierzy i oficerów, rzeczywista reprezentacja wszystkich liczących się sił społecznych i politycznych Polski Podziemnej – od skrajnej prawicy ...

Europa patrzy na Iran. To ratunek przed Rosją

Europa patrzy na Iran. To ratunek przed Rosją Relacje Unii Europejskiej i Teheranu są coraz lepsze. Iran jest bardzo obiecującą alternatywą dla Rosji w dostarczaniu gazu. Jego złoża są ogromne, a woli politycznej do współpracy nie brakuje. „Iran jest już bardzo blisko naszych najwyższych priorytetów jeśli chodzi o średnioterminowe środki ograniczenia naszej zależności gazowej od Rosji” – powiedziało anonimowe źródło w Komisji Europejskiej agencji Reutera. „Gaz z ...

reklama

reklama

Najczęściej czytane

reklama

Najczęściej komentowane

reklama

Wybrane artykuły

reklama
facebook