Byłe więźniarki z Polski i wielu krajów Europy uczczą dziś pomordowane w KL Ravensbrück. Uroczystości odbędą się z okazji 72. rocznicy oswobodzenia niemieckich obozów koncentracyjnych KL Ravensbrück i KL Sachsenhausen przez Armię Czerwoną. Wezmą w nich udział także lokalne władze, przedstawiciele instytucji historycznych oraz młodzież z Polski.

Obchody rocznicy rozpocznie wizyta polskiej delegacji na cmentarzu w Fürstenbergu, gdzie odmówiona zostanie modlitwa, zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze na zbiorowej mogile Polek pomordowanych w KL Ravensbrück.
Główne, międzynarodowe uroczystości rozpoczną się o 10.30 przy krematorium, na terenie byłego obozu koncentracyjnego. Po oficjalnych wystąpieniach, uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod pomnikiem przy jeziorze, do którego wrzucano prochy spopielonych kobiet i dzieci, a które traktowane jest jak zbiorowa mogiła.

Obóz KL Ravensbrück, jest szczególnie tragicznym miejscem dla Polaków, ponieważ trafiały tu młode Polki, które działały w konspiracji. Były za to skazywane na karę śmierci, wcześniej jednak blisko 80 z nich zostało poddanych operacjom pseudomedycznym.

W latach 1939-1945 w obozie Niemcy więzili ponad 132 tysiące kobiet i dzieci, z których zginęło około 92 tysiące. Spośród 40 tysięcy Polek, obóz przeżyło 8 tysięcy.

Gdy 30 kwietnia 1945 roku czerwonoarmiści weszli na teren Ravensbrück, zastali w nim około 3. tysięcy wycieńczonych i chorych kobiet oraz kilkuset mężczyzn z pobliskiego podobozu.

krp/IAR, Fronda.pl