Na początek muszę wyjaśnić tytuł. Pojęcie horyzontu agatologicznego rozpowszechnił w polskiej filozofii - za Emmanuelem Levinasem - śp. ksiądz profesor Józef Tischner. Chodziło mu o to, aby człowiek zawsze zmierzał w stronę dobra, które od czasów Sokratesa i Platona jest najwyższą wartością. Aby móc urzeczywistnić dobro, trzeba umieć je rozpoznać nie tylko w sobie, ale także w innych ludziach.

A ponieważ francuskim myślicielem zafascynowany był także obecny metropolita krakowski ks. arcybiskup prof. Marek Jędraszewski, nic dziwnego, że objął on honorowy patronat na rozpoczynającymi się 15 kwietnia comiesięcznymi rejsami po Wiśle pod agatologicznym hasłem: „Kraków dla Aleppo - Kurs na Dobro!”.

Dochód z godzinnych rejsów, które będą się odbywały w każdą pierwszą niedzielę miesiąca do września włącznie i są owocem współpracy Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” i Krakowskiej Grupy „Amnis” zostanie przekazany na akcję „Mleko dla Aleppo”. Statek odbije od Przystani Wawel na bulwarze Czerwieńskim o godz. 11.00.

Podczas rejsów będzie można dowiedzieć się, jak wygląda aktualna sytuacja w Syrii, zostaną też przypomniane najważniejsze wypowiedzi Świętego Jana Pawła II o potrzebie bezinteresownego pomagania bliźnim.

Bilety są do nabycia w krakowskim biurze Stowarzyszenia, czyli w Polach Dialogu przy ulicy Stradomskiej 6 oraz na Przystani Wawel, a także za pomocą strony internetowej: www.e-statek.pl („Rejs Papieski”). Większe grupy młodzieżowe, parafialne, wspólnoty proszone są o wcześniejszy kontakt.

Dzięki zebranym pieniądzom możliwe będzie dostarczenie mleka syryjskim dzieciom, które nie ukończyły 10. roku życia (program obejmuje około 2850 maluchów).

Jerzy Bukowski