Portal Fronda.pl: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ogłosiło, że w 2015 r. na Fundusz Kościelny rząd przeznaczy nie jak dotychczas 95 mln zł, a 118 mln. W jakiej części ta kwota pokryje potrzeby naszego Kościoła?

Ks. dr hab. Józef Kloch: Fundusz Kościelny został powołany przed ponad 50 laty po to, aby w jakiejś mierze zrekompensować Kościołom utratę konkretnych, zagarniętych przez państwo dóbr. On pokrywa znikomą część kosztów funkcjonowania Kościołów i związków wyznaniowych. W żadnej mierze nie można natomiast twierdzić, że jest ich finansowaniem. Od szeregu lat pokrywał np. tylko w części  koszty ubezpieczenia zdrowotnego sióstr zakonnych i duchownych. Największym wsparciem dla Kościoła katolickiego są w Polsce wierni. To oni ze swoich datków utrzymują parafie, kościoły, instytucje charytatywne, etc. Są to sumy daleko wyższe niż te, jakie otrzymują Kościoły w ramach państwowego funduszu. Kilka lat temu Kościół katolicki złożył propozycję przekształcenia Funduszu Kościelnego w dobrowolny odpis podatkowy w wysokości jednego procenta, jak to funkcjonuje w przypadku instytucji pożytku publicznego. Strona rządowa zaakceptowała tę propozycję, ale na poziomie połowy procenta.

Gdy państwo zwiększa budżet Funduszu Kościelnego, zawsze podnoszą się głosy krytyki. Nie inaczej jest i tym razem...

Obowiązujące w Polsce prawo mówi o funkcjonowaniu Funduszu Kościelnego, dziś służącego w sumie ponad 150 Kościołom i związkom wyznaniowym. Nie widzę niczego zaskakującego w tym, że rząd stara się wypełnić to prawo. Suma, jaką podało ministerstwo na 2015 rok jest po prostu kwotą, jaką rząd rezerwuje w budżecie państwa na Fundusz Kościelny. Ja nie potrafię powiedzieć, jaka kwota jest przeznaczana na Kościół katolicki, a jaka na inne Kościoły czy związki wyznaniowe. Sądzę, że i ministerstwo też tego nie wie.

Negocjacje w sprawie Funduszu Kościelnego prowadzone są w dość niefortunnym okresie poprzedzającym wybory. Czy wynik wyborów może mieć wpływ na ich ostateczny rezultat?

Negocjacje z większymi Kościołami i związkami wyznaniowymi już się praktycznie zakończyły; pozostały jedynie techniczne kwestie do ustalenia. Ale prowadzone są jeszcze rozmowy z najmniejszymi wspólnotami religijnymi. Czekamy na ich zakończenie, gdyż prawo ma zacząć funkcjonować jednocześnie dla wszystkich, wskutek wprowadzenia w życie stosownej ustawy. Będzie ona procedowana już po wyborach i wejdzie w życie zapewne w 2016 r. Rzecz w tym, by przekształcenie Funduszu Kościelnego w dobrowolny odpis nie było wykorzystywane dla celów kampanii.

Rozm. ed