Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już za trzy dni. Jaki pomysł na Polskę w Europie mają poszczególne komitety oraz reprezentujący je kandydaci? O godz. 20:30 w TVP1 i TVP Info rozpoczęła się debata przedstawicieli wszystkich sześciu komitetów, które wystawiły swoich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 

Prawo i Sprawiedliwość reprezentowała europoseł Jadwiga Wiśniewska. W imieniu Koalicji Europejskiej w debacie wziął udział Jan Olbrycht. Przedstawicielem Wiosny Biedronia był Krzysztof Śmiszek. W debacie wziął udział lider partii Razem, Adrian Zandberg, reprezentując KWW Lewica Razem. Przedstawicielem Konfederacji był Krzysztof Bosak, zaś Kukiz'15 reprezentował lider tego ugrupowania, Paweł Kukiz. 

Tematy, które zostały poruszone to: bezpieczeństwo, gospodarka, przyszłość Unii Europejskiej, europejskie wartości oraz pozycja i rola Polski w Unii Europejskiej. Przedstawiciele każdego z komitetów mieli minutę na odpowiedź na każde pytanie plus możliwość udzielenia riposty jeden raz w czasie trwania debaty. Na koniec wszyscy kandydaci będą mogli wygłosić 45-sekundową swobodną wypowiedź. 

Pierwsze pytanie dotyczyło wspólnej waluty unijnej i tego, czy służy ona Europie. Jako pierwszy wypowiedział się Adrian Zandberg.

"Euro okazało się niekorzystne dla biedniejszych krajów. Należy zreformować wspólną walutę, zwiększyć budżet UE i zorganizować roboty publiczne w krajach Europy Południowej oraz Środkowo-Wschodniej"- podkreślił lider Partii Razem. 

"Polska wstępując do Unii Europejskiej zobowiązała się, że w jakimś odległym, lub szybszym terminie przyjmie walutę Euro. Niestety polskie rządy od 2004 roku nie wykonały żadnej pracy. Nie rozmawiano ze społeczeństwem. Wiosna mówi bardzo jednoznacznie, Euro, nie dzisiaj. Najpierw odbądźmy rzetelną debatę z Polkami i Polakami"-mówił z kolei Krzysztof Śmiszek z Wiosny.

"Własna waluta jest podstawą suwerenności, nigdy się nie zgodzimy na euro"-odpowiedział Krzysztof Bosak. Zdecydowanie najciekawsza w tym bloku tematycznym była wypowiedź Jana Olbrychta. 

 "Wprowadzenia euro nie ma obecnie w programie Koalicji Europejskiej"-stwierdził przedstawiciel Koalicji Europejskiej. 

"Mamy dzisiaj wzrost gospodarczy trzykrotnie większy niż w strefie euro"-wskazała kandydatka Prawa i Sprawiedliwości, Jadwiga Wiśniewska. 

"Chciałbym, żeby to była Unia, w której ludzie są ważniejsi niż pieniądze. Chcemy europejskiej płacy minimalnej, europejskich standardów ochrony zdrowia, europejskich funduszy na mieszkania. Taki mamy program"-takiej odpowiedzi udzielił kandydat Lewicy Razem na pytanie o przyszłość Unii Europejskiej. Jan Olbrycht z KE chciałby Wspólnoty "silniejszej, ale bez federalizacji".

"Trzeba robić wszystko, żeby niwelować różnice między państwami członkowskimi, wyrównywać dysproporcje. Mówimy „nie” dla Europy wielu prędkości. Mówimy „nie” dla produktów gorszej jakości"-powiedziała z kolei Jadwiga Wiśniewska z PiS.

Co kandydaci sądzą o związkach homoseksualnych? Było do przewidzenia, że ta kwestia podzieli uczestników debaty.

"W naszej ocenie nie może być żadnej zgody na to, żeby Unia Europejska dyktowała nam wartości, żeby promowano zboczenia"– powiedział Krzysztof Bosak. Z kolei Paweł Kukiz jest za związkami partnerskimi, ale nie za "małżeństwami homoseksualnymi".

"Podstawowym celem małżeństwa są dzieci, jak homoseksualiści mają je urodzić?"-spytał lider Kukiz'15. Zbieżne stanowiska zaprezentowali Adrian Zandberg oraz Krzysztof Śmiszek.

"Dajcie ludziom żyć, tak jak chcą. Nie jest rolą polityków, żeby wtykali ludziom nos pod kołdrę. Nie jest rolą polityków, żeby mówić ludziom, jakie mają wyznawać wartości"-przekonywał lider partii Razem. 

Kandydaci mmyślą dość podobnie o projekcie Nord Stream 2. Sygnalizowali swój sprzeciw wobec drugiej nitki Gazociągu Północnego. 

yenn/TVP Info, Fronda.pl