Klasztor
W Syrii, na granicy z Libanem w 2005 roku założony został klasztor w którym mieszka pięć sióstr Trapistek.  Ta mała wspólnota pomimo zagrożeń i napięć w regionie, pozostaje w tamtym miejscu pomimo realnego, wzrastającego zagrożenia. Ostatnio przecież kartą przetargową dla walczących stron stało się porwanie biskupów, przetrzymywanych w niewoli. 

Rozdroże
Z wywiadu przeprowadzonego z jednym z zakonnic, która jest włoszką, wynika iż świadomie wybrały one życie w miejscu, gdzie chrześcijanie są w mniejszości. Ludność to w większości szyiccy muzułmanie, ale są też sunnici i alawici; „Alawici przez wielu muzułmanów, głównie sunnitów, uznawani są za heretyków. Związane jest to z tym, że ich doktryna i praktyki religijne znacznie odbiegają od konserwatywnego islamu. Doktryna alawicka posiada wiele elementów chrześcijańskich i zoroastryzmu, opiera się na naukach Muhammada Ibn Nusajra, które w X wieku propagował wśród arabskich plemion, w górach północnej Syrii, Husajn Ibn Hamdan Al-Chasibi. U alawitów najważniejszym obok Proroka Muhammada przywódcą duchowym jest czwarty kalif, Ali Ibn Abi Talib. Alawici wierzą w reinkarnację, a pięć obowiązków Muzułmanina traktują symbolicznie i nie wypełniają ich bardzo rygorystycznie, mają własne święta, wśród których znajdują się również i święta chrześcijańskie.” (syria.pl) „Chrześcijanie do Libanu, alawici do piachu: takiego finału wojny domowej obawiają się syryjskie mniejszości.” (www.polityka.pl)

Dialog
Jak starać się prowadzić dialog? W sposób jaki zakłada fundacja klasztoru trapistek. Żyjąc życiem trapistki, budując relacje przyjaźni z ludźmi, wchodząc z ludźmi w kontakt, wytwarzając przestrzeń przyjaźni, bliskości i współpracy. Zakonnica wyjaśnia: „nie martwiąc się zbytnio, czy ktoś jest muzułmaninem czy chrześcijaninem.”

Dzień trapistki:
2.45 - Pobudka
3.00 - Modlitwa w ciszy
4.00 - Godzina czytań, śniadanie, czytanie duchowne (Lectio Divina), medytacja
7.00 - Laudes (Jutrznia)
7.30 - Eucharystia (jeżeli nie ma księdza - Komunia)
8.30 - Modlitwa liturgiczna (przedpołudniowa) i praca fizyczna
11.45 - Modlitwa liturgiczna (południowa)
12.00 - Obiad i sjesta
14.00 - Modlitwa liturgiczna (popołudniowa) i praca fizyczna
17.00 - Vesper (Nieszpory), medytacja (w kaplicy), kolacja i czas dla siebie
19.00 - Kompleta
19.45 - Milczenie

Zagrożenie
Obecnie obszar na którym mieszkają siostry jest wciąż dość cichy, niemniej jest ich zamiarem, aby być z ludźmi, do końca. Siostry wzorują się na współbraciach – męczennikach. W nocy z 26 na 27 marca 1996, w czasie wojny domowej w Algierii, doszło do porwania siedmiu mnichów z klasztoru trapistów w Tibhirine. 30 maja 1996 ich odcięte głowy zostały odnalezione w pobliżu miasta Al-Midija. Dziewięć dni wcześniej do zamordowania zakonników przyznała się Zbrojna Grupa Islamska. Mimo tego tożsamość inicjatorów i sprawców porwania oraz ich faktyczna motywacja pozostają przedmiotem dyskusji.

Porwanie i śmierć mnichów z Tibhirine są kanwą filmu Xaviera Beauvois „Ludzie Boga”

Zwiastun filmu na kanale YouTube „GutekFilm”

MP/ilsussidiario.net, trappists.org