Czy katolik może ze spokojem sumienia głosować na PiS? - zdjęcie
23.10.15, 12:25

Czy katolik może ze spokojem sumienia głosować na PiS?

31

Portal Fronda.pl: Czy człowiek mający na sercu dobro Kościoła katolickiego i chcący, by w Polsce panowała katolicka moralność, może ze spokojem sumienia głosować na Prawo i Sprawiedliwość?

Stanisław Pięta, PiS: Tak. Prawo i Sprawiedliwość broni całego naszego religijnego, chrześcijańskiego dziedzictwa. Prawo i Sprawiedliwość jest formacją, która rozumie, kiedy zaczęła się Polska – a zaczęła się przez przyjęcie chrztu. PiS to formacja, która widzi olbrzymie zasługi Kościoła w czasach zaborów i komunistycznego zniewolenia, a także te zasługi, które każdego dnia Kościół ponosi dla rozwoju i spokoju społecznego. Każdy człowiek wierzący może spokojnie oddać głos na Prawo i Sprawiedliwość.

Jednak także ludzie niewierzący mogą głosować na PiS – i czyniąc tak, podejmą bardzo dobrą decyzję. Każdy racjonalny wyborca musi przecież zwrócić uwagę na statystyki. Powinien spojrzeć na mapę Polski i zobaczyć, w których regionach kraju Polacy są w najwyższym stopniu przywiązani do chrześcijańskiej tradycji. Następnie powinien spojrzeć na mapę przedstawiającą poziom przestępczości. Otóż zależność jest jednoznaczna. Tam, gdzie ludzie są przywiązani do religii, tam przestępczość jest znacząco mniejsza. To nie dotyczy tylko przestępczości, ale także, na przykład, wyników matur. W Polsce południowo-wschodniej młodzież osiąga najlepsze wyniki na egzaminach maturalnych. Dlatego nie tylko człowiek wierzący, ale także niewierzący może oddać głos na Prawo i Sprawiedliwość.

Prawo i Sprawiedliwość jest formacją, która broni naszych interesów gospodarczych, która broni wartości narodowych i polskiej kultury. PiS to ludzie, którzy stają w obronie całej naszej chrześcijańskiej duchowości i całego chrześcijańskiego dziedzictwa. Polska jest w Europie ostoją normalności. Każdy racjonalny człowiek musi to przyznać. Między postkomunistycznym putinizmem na Wschodzie a zdegenerowanym, promującym ideologię gender Zachodem – jest polska cywilizacja. Cywilizacja oparta na chrześcijaństwie i na Kościele katolickim. Tej cywilizacji i tych wartości Prawo i Sprawiedliwość będzie bronić zawsze i wszędzie.

A katolik, który chciałby zagłosować na Platformę? Podczas ostatniej debaty Ewy Kopacz mówiła wprost, że Polska musi być zdecydowanie świecka, a Kościół nie powinien nawet brać udziału w życiu politycznym.

To nie jest nowe stanowisko. To odwołanie to postulatów, które już w latach wcześniejszych przedstawiały Towarzystwo Krzewienia Kultury Świeckiej i wcześniej Związek Wojujących Bezbożników w ZSRR. Otóż Kościół ma obowiązek interesowania się sprawami społecznymi. Musi troszczyć się o to, by społeczność żyła wśród instytucji, które nie demoralizują człowieka, nie niszczą jego religijności i duchowości. Kościół ma obowiązek zwracać uwagę tym politykom, którzy chcą wprowadzać rozwiązania prawne niezgodne z prawem naturalnym, rozwiązania szkodzące człowiekowi. Pani premier Ewa Kopacz i jej formacja systematycznie szukają konfliktu z ludźmi wierzącymi, z ludźmi Kościoła. Jasno wskazuje na to promowanie takich postaci jak pani Magdalena Fuszara czy też podejmowanie konkretnych decyzji, jak choćby zarządzenie ministra zdrowia wprowadzające do aptek dostępną dla gimnazjalistek pigułkę poronną. To widomy znak chęci wywołania konfliktu i spopularyzowania Platformy Obywatelskiej w środowiskach lewackich. Partia Ewy Kopacz systematycznie ustawia się w miejscu, które do tej pory było zajmowane przez Ruch Palikota. Nie sposób nie przypomnieć tu też o wybraniu Rzecznikiem Praw Obywatelskich pana Adama Bodnara, jednoznacznie i oficjalnie opowiadającego się nie tylko za legalizacją homozwiązków, ale i za przyznawaniem homoseksualistom dzieci do adopcji. Jeśli to ma być dzisiaj linia Platformy Obywatelskiej, jeżeli pani premier Kopacz chce iść śladami Związku Wojujących Bezbożników czy hiszpańskich socjalistów Zapatero, to powinno mieć to swoje konsekwencje. Wyborcy muszą zapoznać się z tego rodzaju ofertami Platformy Obywatelskiej i ustosunkować się do nich 25. października.Internet pokazuje zdjęcia pani Ewy Kopacz i jej doradcy Michała Kamińskiego z czcią całujących papieża Franciszka. Rzuca się w oczy obłuda, nieszczerość i tak naprawdę lekceważenie wyborców. Zarówno tych wierzących, jak i tych niewierzących. 

Komentarze (31):

anonim2015.10.22 9:42
"Czy katolik może ze spokojem sumienia głosować na PiS?" Nie, nie może. Głównie z tego powodu, że PiS opowiada się po stronie banderowskiej Ukrainy, która nawiązuje do najmroczniejszych czasów okupacji hitlerowskiej, gloryfikując zbrodniarzy odpowiedzialnych za wymordowanie w potworny sposób (znęcając się nad kobietami i dziećmi) setek tysięcy Polaków. Nie może również z powodu opowiadania się PiS za Unią Europejską, której jeszcze ś.p. Lech Kaczyński scedował naszą niepodległość, a dziś jego PiS-owscy następcy stręczą Polakom antyludzkie, lewackie, zbrodnicze prawa wymyślane w Brukseli.
anonim2015.10.22 9:45
Poseł Pięta przyrównuje PO do Związku Wojujących Bezbożników w dawnym ZSRR. Ja bym sięgnął głębiej - Tusk jest podobny do cesarza Nerona rzucającego chrześcijan lwom na pożarcie. A co do obłudy to w PIS-ie jest najwięcej polityków rozwodników i zdradzających żony ( np Martusia K-D ) ale twardo walczących o nierozerwalność związków małżeńskich.
anonim2015.10.22 9:50
Skoro PiS jest takie katolickie to dlaczego Jacek Sasin w wywiadzie dla RMF powiedział, że PiS nie zamierza zakazać in-vitro i zaostrzać ustawy aborcyjnej??? A następnie pan Karczewski - szef sztabu na pytanie, czy jest to stanowisko całej partii odpowiedział: "To jest stanowisko, które mamy. Tak, oczywiście". Tak wiec prawdziwi katolicy zastanówcie się nad tym, czy możecie z czystym sumieniem głosować na PiS???
anonim2015.10.22 9:55
@Mar_cin. "Prawdziwi katolicy" już się zastanowili i nie potrzebują podpowiedzi tych "nieprawdziwych". Lepszego wyboru póki co nie mamy.
anonim2015.10.22 9:58
Jak to mi napisał naczelny diakon Pawłowicz w tym temacie, że to tylko polityka. A krzyczał strasznie, że PO ma krew niewinnych na rękach. A PiS co będzie miało??? Odpowiesz mi Eccehomo??
anonim2015.10.22 10:01
Partie polityczne, jako forma zorganizowania się obywateli dla zaspokojenia potrzeby działania dla dobra wspólnego, są zobowiązane realizować program polityczny i gospodarczy to wspólne dobro podnoszący na wyższy poziom. Któryś z kardynałów Kościoła powiedział, że prawdziwy postęp polega na stałym zmniejszaniu skutków grzechu pierworodnego. Czy pozwolenie na aborcję, związki partnerskie, nadmierne opodatkowanie obywateli i firm, nieudolne kierowanie państwem itp. przyczyniają się do zmniejszenia czy zwiększenia skutków grzechu pierworodnego? Na te pytania powinni odpowiedzieć nie tylko głosujący, ale przede wszystkim kandydaci do parlamentu. Zaniedbanie tej troski o państwo było moim zdaniem przyczyną upadku poprzedniego rządu PiSu. Popatrzmy, czy dzisiaj są tam inni ludzie? :-(
anonim2015.10.22 10:02
@Mar_cin. A skąd mam to wiedzieć ? PiS ma swoje wady, ale PO, PSL, "Zlew" itp. to są po prostu "Himalaje". To ja już wolę patrzeć na pagórki hipokryzji.
anonim2015.10.22 10:10
W PiS-ie jest najwiecej rozwodników , zdradzających i bijących zony oraz alkoholików , jeśli to ma być ta kato moralność to ja nie chce jej w Polsce
anonim2015.10.22 10:11
@Eccehomo, ale jako katolik w tak ważnej i niepodważalnej sprawie głosując na PiS będziesz miał krew na rękach według słów prawdziwych katolików. Oczywiście lepsze pagórki hipokryzji niż himalaje. Ale nie nazywajmy partii PiS katolickiej, ani w ogóle utożsamiającej się z katolicyzmem, bo to nieprawda. Skoro w tak ważnej sprawie światopoglądowej mają takie stanowisko i nawet nie stwarzają pozorów, że coś chcą zmienić w tym temacie. W obrzydliwy sposób wykorzystują do tych celów mój Kościół.
anonim2015.10.22 10:16
@Hrabia. Panie hrabio - powóz już czeka. Trzeba się spieszyć by zdążyć opuścić tą krainę "rozwodników, zdradzających i bijących żony oraz alkoholików". Kierunek Mekka, Moskwa, Bruksela, a może Berlin ?
anonim2015.10.22 10:21
@Mar_cin. Nawet jeśli w tej sprawie jest widoczne tam pewne wahanie, to w wielu innych stanowisko PiS jest zbieżne ze stanowiskiem Kościoła, co widać po wynkach wielu głosowań w Sejmie. Poza tym chyba pamiętasz, że to nie kto inny tylko J.Palikot szyderczo nazwał A.Dudę "kandydatem Episkopatu" ?
anonim2015.10.22 10:26
@agaga. Czy w piekle tego nie wiem, ale ja na Twoim miejscu nie ustawiałbym się po tej stronie, o której jest napisane w Piśmie, że znajdą się na niej potępieni. Nie wiadomo bowiem, czy zdąży się przeskoczyć z powrotem.
anonim2015.10.22 10:28
@eccehomo - to nie jest jakaś tam kolejna sprawa. Ludzkie życie a szczególnie tych nienarodzonych jest sprawą fundamentalną i bezdyskusyjną, nad którą się nie przechodzi obojętnie usprawiedliwiając to tym, że w innych jesteśmy cacy. Nie bądź hipokrytą. Cytując klasyka "nie nazywajmy szamba perfumerią"
anonim2015.10.22 10:30
@agaga Czy poddałabyś się operacji serca przeprowadzonej przez wirtuoza kardiochirurgii, jakim był prof. Religa, który wcale nie dbał o własne serduszko jarając trzy paczki fajek dziennie?
anonim2015.10.22 10:39
Mar_cin. Poprzez takie stawianie tej sprawy sytuacja może ulec pogorszeniu i przy obecnym stanie świadomości społecznej możemy mieć do czynienia nawet z tzw. "aborcją na życzenie", która już kiedyś była. To nie jest żadna hipokryzja, tylko realizm. Należy dążyć do zniesienia tzw. "prawa do aborcji" także poprzez uświadomienie społeczeństwu zasad świętości i nienaruszalności ludzkiego życia. Za tym pójdą zmiany prawne, które umocnią to przekonanie.
anonim2015.10.22 10:54
@Eccehomo czyli jednak prawdziwi katolicy wersję light in-vitro i aborcji dopuszczają??? Jaki realizm??? Jak PO (której i tak nie szanuje) uregulowało mniej lub bardziej udolnie sprawę in-vitro, bo wcześniej byłą wolna amerykanka to prawdziwi katolicy krzyczeli SKANDAL!!! Każde życie jest ważne, całkowity zakaz, ekskomunika dla posłów, biskupi krzyczeli, że stawiają się poza kościołem. Teraz posłowie PiS mówią, że nic z tym nie zrobią i wersja light jest do przyjęcia i cicho. To nie jest hipokryzja, to jest realizm??? Powiedz to tym dzieciom zamrożonym, nienarodzenie.... PiS wyciera sobie gębę kościołem, próbując się utożsamiać jako partia szanująca wartości chrześcijańskie. Ty się na to godzisz??
anonim2015.10.22 10:58
Dlaczego pani Szydło nie stanie na wiecu z wysoko uniesionymi rękami do góry i nie krzyczy - całkowity zakaz in-vitro, całkowity zakaz aborcji???? Odpowiedz sobie na to pytanie. A jak nie to ja ci pomogę, bo mają to w dupie. Ważniejsze są interesy partii niż sprawa ludzkiego życia. O tym już p. Marek Jurek mówił występując z partii po tym jak nie poparli jego projektu konstytucyjnej ochrony życia od momentu poczęcia.
anonim2015.10.22 11:00
@agaga Ksiądz pedofil odpowie tak samo przed Panem, jak każdy z nas. Z pewnością kryteria będą ostrzejsze. Ale ja nie o tym. Jeżeli deklarujesz się jako katoliczka to bezwzględnie obowiązuje cię "błękitna książka", czyli Katechizm Kościoła Katolickiego. I to w całości...To bardzo proste.
anonim2015.10.22 11:13
@Mar_cin. Marek Jurek jednak powrócił i dostał się do "europarlamentu" z list PiS-u. Więcej już Tobie nie odpiszę, ponieważ i tak wiesz swoje i tylko próbujesz mnie prowokować. Życzę Ci jednego głębszego i szerszego zrozumienia tego problemu.
anonim2015.10.22 11:23
@Eccehomo też Ci życzę szerszego zrozumienia problemu. A jako podsumowanie dla tego artykułu i naszej wymiany poglądów napiszę, że PiS nie jest partią na którą katolik może głosować z czystym sumieniem. Pozdrawiam
anonim2015.10.22 11:26
@Maciej Modzelewski Rózalską osobiście wyprowadzałem z Archikatedry św. Jana w Warszawie, kiedy z megafonem usiłowała zakłócić Mszę Świętą w rocznicę Smoleńska! Tyle w temacie źródła jej objawień.
anonim2015.10.22 11:31
W moim rozumieniu spraw natury moralno-etycznej nie ma miejsca na kompromisowe rozwiązania które szkodzą wartościom podstawowym. Partia PiS w przeszłości miała problem z "kompromisowym" wyrażaniem się w kwestiach moralnych- (pamiętne głosowanie nad poszerzeniem konstytucyjnych zapisów o ochronie życia 2007r) wówczas również "słupki" były ważniejsze od życia ludzkiego... Z tamtej lekcji (okupionej utratą kilku posłów) nie wyciągnięto jednak nauki bo obecne wypowiedzi chociażby Pana Jacka Sasina czy samego Pana Prezydenta Andrzeja Dudy mają taki sam relatywny wydźwięk. Słyszymy wyraźnie zapowiedzi kompromisu wobec wątpliwych pod względem moralnych rozwiązań które dla mnie jako katolika są nie do przyjęcia. "Mitologia" polegająca na tzw. wyborze "mniejszego zła" nie jest dla mnie żadną argumentacją ponieważ Katechizm Kościoła Katolickiego w punkcie 1756 jasno mówi: „Niedopuszczalne jest czynienie zła, by wynikło z niego dobro”.
anonim2015.10.22 11:46
@tomtom fajnie napisane może Eccehomo to teraz zrozumie, chociaż wątpię....
anonim2015.10.22 12:11
Nie. Szczególnie gdy ma takich członków jak Pięta.
anonim2015.10.22 12:15
@agaga To został Ci tylko Marek Jurek, lub Grzesiu Braun...
anonim2015.10.22 18:45
Nie tylko może ale wręcz powinien - bo jeżeli nie na PIS to na kogo ? PO, ZLew, Petru, PSL, Korwin ? Która z w.w partii lepiej niż PIS odzwierciedla naukę Kościoła w swoim programie i w praktyce ? bardziej moralne jest zmarnowanie głosu na jakiś plankton który nie wejdzie do sejmu ? czy nie głosowanie w ogóle ?
anonim2015.10.22 21:19
Ależ, jak najbardziej Panie Pięto. Wystarczy wyspowiadać się, odbyć pokutę i wszystko jest cacy. Bezpośrednio po wizycie w Komisji Wyborczej. Szczęść Boże !
anonim2015.10.22 21:50
@Michalinka - bzdura, gdzie w nauce Kościoła jest napisane ze nie należy płacić podatków ?
anonim2015.10.23 22:25
realnie, dla równowagi: http://www.fronda.pl/forum/miroslaw-salwowski-quotdlaczego-nie-zaglosuje-na-jaroslawa-kaczynskiego-w-pierwszej-turzequot,10840.html
anonim2015.10.25 22:40
:'-)
anonim2015.10.27 15:20
Czy Pięta to teologiczny autorytet?