Sytuacja katolików w Chinach pozostaje trudna, mimo podpisanego w ubiegłym roku porozumienia między władzami w Pekinie i Watykanem. Piątek jest dniem modlitwy Kościoła za chińskich katolików.

Papież Franciszek od początku swego pontyfikatu zabiega o poprawę relacji Watykanu z Pekinem. Obydwie stolice oficjalnie nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.

Nuncjatura apostolska mieści się w Tajpej. W ubiegłym roku doszło do podpisania przełomowego - jak określano - porozumienia Stolicy Apostolskiej i władz Chińskiej Republiki Ludowej w kwestii mianowania biskupów katolickich. Wcześniej chińscy biskupi wyświęcani byli bez zgody papieża, a wyłącznie z przyzwolenia chińskich władz.

Pomimo porozumienia, wciąż dochodzi do przypadków represji wobec chrześcijan czy burzenia świątyń. Z przestrzeni publicznej usuwane są krzyże. Wybudowane w ciągu ostatnich lat kościoły burzone są - jak tłumaczą lokalne władze - z powodu braku odpowiednich zezwoleń budowlanych. Te jednak nie są możliwe do uzyskania przez niezależne parafie.

Dzień modlitwy za katolików chińskich został ustanowiony w 2007 roku przez Benedykta XVI. Jest obchodzony w przypadające 24 maja święto Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.

dam/IAR - Polskie Radio