Chrzan znany jest w Polsce już od setek lat, podobnie jak jego prozdrowotne właściwości. Nie bez powodu jest nazywany „słowiańskim żeń-szeniem". Bardzo często wykorzystuje się go w medycynie ludowej, a współczesne badania potwierdzają słuszność przekonań naszych przodków. Chrzan jest nieodzownym elementem wielu tradycyjnych, polskich przepisów, dlatego też warto dowiedzieć się w jaki sposób wpływa na nasz organizm. Oto lista ośmiu zaskakujących faktów o tym warzywie.

1. Leczy reumatyzm 

Wszystkie osoby, zmagające się z tą nieprzyjemną chorobą z pewnością ucieszy informacja, iż chrzan może okazać się prostym i bardzo tanim remedium na ich problemy. W tym wypadku możemy wykorzystać go na dwa sposoby - w formie okładów oraz pod postacią napoju. W tym pierwszym wypadku należy przygotować kompres ze świeżo utartego chrzanu, bądź rozgniecionych liści tej rośliny. Aby poczuć ukojenie wystarczy regularnie stosować tego typu okłady, przez kilkanaście minut dziennie. Podobne właściwości wykazuje napój chrzanowy przygotowany z kilku łyżeczek świeżego chrzany i litra wody.

2. Pomaga w przeziębieniu

O tym, że cebula i czosnek są uznawane za naturalne antybiotyki wie chyba każdy. Ale czy wiedzieliście, że chrzan również się do nich zalicza? Wszystkie te rośliny mają bardzo podobne właściwości i doskonale sprawdzają się jako domowy lek na przeziębienie, kaszel, a nawet ból gardła. Chrzan wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, dlatego też gdy tylko zaobserwujemy pierwsze objawy przeziębienia warto sięgnąć właśnie po tę roślinę. W tym wypadku doskonale sprawdzi się syrop przygotowany ze świeżo startego chrzanu, miodu oraz niedużej ilości przegotowanej wody. Syrop powinien być gotowy już po kilku godzinach. Po odcedzeniu możemy pić go 2-3 razy dziennie, aż do ustania wszystkich nieprzyjemnych objawów.

3. Jest bombą witaminową

Jedzenie chrzanu doskonale wpływa na nasze samopoczucie - czujemy się zdrowsi, ładniejsi i sprawniejsi. Dzieje się tak za sprawą całej masy witamin i składników odżywczych, które dostarczamy do naszego organizmu, jedząc to warzywo. Chrzan jest źródłem witaminy z grupy B, E oraz A. Ponadto, znajdziemy w nim więcej witaminy C niż w pomarańczach, czy cytrynie. Dodatkowo, jedząc chrzan, zapewniamy sobie spora dawkę, magnezu, fosforu, potasu, żelaza, manganu i wapnia. Jeśli wprowadzicie tę roślinę do swojej diety, wasz organizm z pewnością wam za to podziękuje.

4. Doskonale odkaża

Jeśli kiedykolwiek zmagaliście się z infekcjami jamy ustnej lub aftami, zapamiętajcie na przyszłość, że w takich wypadkach, warto sięgać po chrzan, który ma działanie silnie odkażające. Żucie świeżego chrzanu już od setek lat jest metodą stosowaną w przypadku zakażeń dziąseł, krwawienia lub paradontozy. Co ciekawe, wiele osób stosuje go również jako środek uśmierzający ból zębów. Co prawda żucie chrzanu nie zastąpi nam wizyty u dentysty, jednak z pewnością nieco złagodzi ból. Odkażające właściwości chrzanu możecie wykorzystać także w przypadku bólu gardła. Popijanie wywaru z chrzanu, miodu, goździków i cytryny skutecznie pomoże nam uporać się z infekcją.

5. Ułatwia trawienie

Wszystkie osoby na diecie powinny szczególnie zainteresować się właściwościami tego warzywa. Badania wskazują, że chrzan doskonale stymuluje nasz układ trawienny, reguluje apetyt, poprawia metabolizm oraz funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego. Co bardzo ważne, warzywo to skutecznie pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu oraz rozrzedza krew. Do swojej diety powinni włączyć je przede wszystkim wielbiciele tłustego jedzenia, gdyż dzięki niemu niwelujemy niekorzystne skutki jedzenia takich potraw. W końcu nieprzypadkowo chrzan jest tradycyjnym dodatkiem do golonek i innych tłustych wędlin.

6. Upiększa

Ta informacja z pewnością ucieszy wszystkie panie. Chrzan może bardzo pozytywnie wpływać na naszą urodę. Jeśli zaczniemy regularnie stosować maseczki z drobno startego chrzanu, nasza cera stanie się gładsza i delikatniejsza. Dzięki tej roślinie z łatwością wybielimy skórę, pozbywając się wszelkiego rodzaju przebarwień, piegów i znamion.

7. Chroni przed rakiem

Niedawno przeprowadzone badania wykazały, iż chrzan ma właściwości antymutogenne i antyoksydacyjne. Dzięki niemu komórki naszego ciała rzadziej mutują się, przez co nie dochodzi do powstania nowotworów. Te właściwości chrzan zawdzięcza przede wszystkim flawonoidom i glukozynolanom. Udowodniono, że substancje te ograniczają ryzyko zachorowania na raka piesi, żołądka, prostaty i płuc. (www.smaker.pl)